Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz Nezlesine Dikkat Edin

Göz nezlesinin son birkaç yıldır her dönemde görülmeye başlandığını ifade eden Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Ayla Çeliker, bulaşıcı olan bu hastalıkla mücadele ederken insanların gözlerini ovmamalarını ve ellerini kesintisiz yıkamalarını istedi.

Fırat Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatma Işık Halkası Çeliker, son birkaç yıldır 4 mevsim görülmeye başlanan Konjektivit (Göz nezlesi) ile ilgili bilgilendirme de bulundu. Virüsün son derece bulaşıcı olduğunu ve aile bireylerinin arasında bir kişinin hastalığı geçirmesiyle öteki aile fertlerine de fazla süratli bir şekilde bulaşabildiğini gösteren Çeliker, “Onun için hijyen kurallarına ve aynı havlunun kullanılmamasına dikkat edilmelidir, Virüsler canlı yerlerde yaşamayı severler. Kapı tokmaklarında bile 7 güne kadar yaşayabildiğini biliyoruz. O nedenle biz kendi polikliniğimizde bile hijyen açısından son derece tedbirli olmaya çalışıyoruz” dedi.

Hastalığın yalnızca Elazığ ’da sınırlı kalmadığını Türkiye’de de son 2-3 yıldır yaygın olduğunu vurgulayan Çeliker, şunları kaydetti: “öyle yaygın oysa göz doktorları da hasta tetkik ederken hastalığı kendileri de alıyorlar. Kendi önlemlerimizi alıyoruz. Hastaların en sık el yıkamaya dikkat etmeleri gerekli. Hiçbir şekilde gözlerini elleriyle ovmayacaklar. Hiçbir dönemde bunu önermiyoruz. Özellikle bu endemik halde yer alan bulaşıcı göz hastalığının korunması için çoğu kez el yıkayıp temizlemek gereklidir. El yıkama alışkanlığı bir sürü bulaşıcı hastalıkta fazla önde gelen bir önlemdir. Basit bir önlemdir lakin insanlarımızın dikkat etmediği bir önlemdir. Ben kendi adıma konuşursam ayrıca göz hekimi hem de insan olarak kesintisiz elim sudadır. Hastaların, her türlü hastaneye gittiğinde el, göz temasını yapmamaya çalışmaları ve sıkça el yıkamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin, çocuklarının özellikle göz ovuşturma olayını çok fazla engellemeleri muhtemel olmayabilir fakat yine de itinalı olmalarında yarar var.

Göz Nezlesine Uyarı Edin www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)