Anasayfa / Sağlık / Göz Kapakları Neden Şişer? Nasıl Geçer? Ne iyi Gelir?

Göz Kapakları Neden Şişer? Nasıl Geçer? Ne iyi Gelir?

Göz Kapaklarında Şişme Neden Olur?

Göz kapakları gözleri hem nemli tutmakta hem de dış etkenlerden korumaktadır. Göz kapaklara gelebilecek her hangi bir zarar doğrudan gözleri etkileyebilmektedir. Aynı zamanda kirpik dipleri de göz kapaklarının sağlığını korumak için çok önemlidir. Göz, göz kapağı ve çevresi oldukça hassas bir bölgedir bu yüzden bu bölgeye çok hassas davranılmadır. Sürülen kremler hafif yapılı ve göz çevresi için uygun olmalıdır. Çok sert cisimler, çok soğuk ve çok sıcak cisimler göz kapaklarına temas ettirilmemelidir.

Göz kapaklarında meydana gelen şişliklerin sebebi çok farklı olabilir. Oldukça hassas bir yer olduğu için dikkat edilmesi çok gereklidir. Göz kapakları şiştikten sonra yapılacak olan tedavide çok önemlidir. Göz kapakları görme organımız olan gözlerimize en yakın yerdir. Bu sebeple eğer şüphe duyuluyorsa muhakkak doktora görüşülmelidir.

Göz kapağı şişmesi ve kaşınması neden olur?

Öncelikle gözlerin şişmesinin altında hangi problemlerin yattığına bakmak gereklidir. Endokrin problemleri, vücudun su tutmasına neden olan hastalıklar, cilt hastalıkları gibi hastalıkları göz kapaklarında şişlikler meydana getirebilmektedir. Bunun dışında çevresel sebeplerden kısa süreli meydana gelen gözkapağı şişmeleriyle de karşılaşabiliriz. Uykusuz kalınması, yatış pozisyonları, yenilen besinlere karşı alerjiler, toz, tüy gibi maddelere alerjiler de göz kapaklarında şişmelere neden olabilmektedir.

Tedavi için öncelikle hastalığın neyden kaynaklandığı belirlenmelidir. Eğer vücuttaki bir dengesizlikten kaynaklıysa o zaman doktor kontrolünde hastalığa tedavi bulunmalıdır. Alerjilerden kaynaklı olduğu durumlarda alerjinin sebebi bilinmiyorsa besinler için bir takvim oluşturulmalı ve neyden kaynaklandığı bulunmaya çalışılmalı bunun için doktordan yardım alınmadı. Gözlerde yaralanma sonucu, göz kapağında yanma sonucu gözlerde nezle meydana gelmesi sonucu göz kapaklarında şişme meydana geliyorsa, birkaç gün temiz tutulup geçmesi beklenmeli geçmiyorsa doktora başvurulmalı. Gözlere makyaj yapılıyorsa eğer bu malzemelerden kaynaklı göz kapaklarında şişlik meydana gelebilir. Özellikle kalitesiz göz farkları, kalitesiz göz kremler, rimel, takma kirpik ve takma kirpik yapıştırıcıları da kirpik diplerine zarar verebileceği gibi göz kapaklarına da zarar verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir