1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gebelik, anne adayı için zorlu bir süreçtir. Bu süreçte annenin dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Çünkü gebelikte yapılan yanlış bir hareket ya da yanlış bir davranış anneye zarar verebileceği gibi karnındaki bebeğe de zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri anne adayının kullandığı ilaçlardır. Gebelik döneminde her zamankinden daha hassas olmak gerekir. Gebelik döneminde alınan ilaçlar, bebek küçük bile olsa anneyi etkilediği gibi bebeği de etkileyecektir. Bu nedenle gebelik döneminde doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesici bile kullanılmamalıdır. Gebelikte ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuza mutlaka danışın. Doktorunuzu gebeliğiniz ile ilgili bilgilendirdikten sonra doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de hiç şüphesiz beslenmedir. Gebelik döneminde sağlıklı beslenme anne ve bebek için son derece önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programında anne adayı olması gerekenden fazla kilo almazken, anne karnındaki bebekte vitamin ve mineral bakımından sağlıklı bir şekilde beslenip gelişir. Gebelik döneminde fazla kilo almamak ve sağlıklı beslenmek için, hamur işlerinden ve kızartmalardan olabildiğince uzak durmalı, yeşil yapraklı sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir.

Gebelikte, çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalıdır. Gebelikte tavsiye edilen içecekler, ayran, maden suyu, evde hazırlanmış doğal meyve suyu, hoşaf ve sudur. Özellikle günde 2. 5 litre su içmek anne ve bebek için önemlidir.

Gebelik döneminde sigara ve alkol gibi ömür çalan, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Araştırmalar göstermiştir ki sigara ve alkol kullanan annelerin bebekleri bağışıklık sistemi zayıf olarak dünyaya gelmektedir.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kıyafetlerdir. Özellikle gebeliğin 5. Aylarından itibaren karın büyümeye başlar. Bu dönemde ve sonrasında vücudu sıkmayan, kan dolaşımını engellemeyen, pamuklu kıyafetler giymek annenin rahatı açısından önemlidir.

Gebelikte sık şikayet edilen konulardan biri de el ve ayakların şişmesidir. Gebelikte topuklu ayakkabı giyilmemeli, ayağı rahat tutan, ayakların hava alabileceği sağlıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.

Gebelikte mümkün mertebe egzersiz yapılmalıdır. Gebelikte yapılan egzersizlerin doğumun kolay olmasında çok büyük faydası vardır. En azından gün içerisinde yarım saat yürüyüş yapmak annenin rahat bir doğum yapmasına yardımcı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap