Anasayfa / Sağlık / En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, her kadının heyecanla beklediği bir deneyimdir. Planlanmış hamileliklerde, ilişkiden sonraki ay adet görülmemesi halinde test yapılması ile hamilelik tespit edilebilir. Diğer yandan bazı kadınlarda, hamilelik başlamış olsa da birkaç ay süre ile adet görülebilir. Bu durum sık rastlanan bir şeydir. Bu nedenle, regl olup olmamak hamilelik için kesin bir veri değildir. Eczanelerde satılan hamilelik testleri, erken zamanlarda doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle çok güvenilir bir sonuç alınmak isteniyorsa, kan testi yapılmalıdır. Hastanelerde yapılan kan testleri, gebeliğin erken dönemlerinde dahi net bilgi verebilmektedir. Bu nedenle öncelikli tercih olmalıdır. 

gebelik-belirtileri-nelerdir ne zaman başlar
gebelik-belirtileri-nelerdir ne zaman başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamile kalmış kadınların bir kısmında, 3. aya kadar çok büyük bir değişim görülmeyebilir. Fizyolojik değişimler az olduğundan fark edilmeme durumu olabilir. Birçok kadında da erken dönemlerde belirtiler ortaya çıkmaktadır. En erken ortaya çıkan belirti, göğüslerde hassasiyettir. Göğüslerde sıradışı ve bazen adet döneminde gerçekleşene benzeyen bir hassasiyet oluşur. Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Bununla beraber, anne adayları kokulara aşırı hassasiyet gösterebilirler. Kokuları normalden daha fazla alabilir ve normalde rahatsız olmadıkları kokulardan aşırı rahatsızlık duyabilirler.  

Karın bölgesinde ve kasıklarda hafif sızlamalar olabilir. Kimi kadında belirtiler çok erken başlayabilir. Özellikle bedenini iyi tanıyan kadınların, gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan küçük belirtileri de fark etmeleri mümkündür. Yemek yeme isteğinde artış da görülebilir. Bu belirtilerin bir kısmı veya tamamı görülebilmektedir. Gebelik planlı ise düzenli testlerle erkenden teşhis edilebilir. Gebeliğin erken fark edilmesi, sağlıklı bir hamilelik süreci için de yararlıdır. Erkenden gebelik haberini alan anne, beslenme ve yaşam tarzı açısından daha dikkatli olacaktır. Bu sayede bebeğin gelişimi de erkenden olumlu başlayacaktır.  

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir