1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Egzama Nedir, Egzama Kimlerde Görünür, Egzamaya Neler Yol Açar

Egzama Nedir, Egzama Kimlerde Görünür, Egzamaya Neler Yol Açar

Egzama, iç ve dış etkenler neticesinde deride iltihap oluşmasıyla başlayan hastalığın tıbbi açıdan genel adıdır.

Deri; insan vücudunun dış ve iç etkenler arasında engel teşkil eden, hislerimizin ve tepkilerimizin aksetmesinde çok büyük rol oynayan organdır. Tüm dermatolojik hastalıklar üzerine yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde bu hastalığın altında yatan asıl nedenin % 40 oranında psikolojik bozukluklar olduğu anlaşılmıştır. Stresle oluşan egzamaya stres egzaması adı verilmektedir. Tedavinin başarılı olması için en önemli etken stresten uzak durmaktır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın ilk başlarda bariz belirtilerinin görülmemesi, hastaların kaşınma ve bir yerlere sürtünme ihtiyacı duyması ile oluşan belirtilerdir. Kaşınma neticesinde ilerleyen zamanlarda kızarma, kabuklanma ve derinin kalınlaşması ile deride dökülmeler ve yaralar oluşmaktadır. Egzamanın ilerlediği durumda hastalıklı kısımlarda zaman içinde ağrı, açık yaralar ve sulanmalar ortaya çıkmaktadır. Hastalık tedavi edilmediği takdirde kaşıntının vücuda yayılması kaçınılmaz olur.

Egzama Vücutta Nerelerde Oluşur?

Egzama, en çok sırtımızda kürek kemiği üzerindeki bölgede, bacaklarda ve saçlı deride ortaya çıkmaktadır. Genellikle elin ulaşabildiği yerlerde, en çok akşamları yoğunlaşan kaşıntı ile rahatsızlık vermektedir. Bu rahatsızlık veren kaşıntılı hastalık bazı durumlarda makat bölgesinde de görülebilir.

Tedavi edilmeyen egzama hastalığı durumlarında, deride kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir. Derideki kalınlaşma ve koyulaşma yıllarca sürebilmektedir. Bu sebeple hastalığın çok erken bir şekilde teşhisi ve tedavisi yapılmalıdır. Tedavi sırasında ilk önce kaşıntıyı kesen kremler ve ilaçlar kullanılmalıdır. Egzamada, altta yatan başka sorunun olup olmadığına bakılıp, ileri durumlarda psikolojik yardım alınması da hastaya fayda sağlayacaktır.

Egzama hastalığı başladığı andan bir zaman sonra hasta, rahatsız olduğunu bilmeden o bölgeyi daima kaşır. Bu durum egzama hastalığının ilerlemesine neden olur. İlaç tedavisi ile kaşınma kesilecektir ancak kaşıma kişide meleke halini almışsa kesinlikle alışkanlık terk edilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Askerde koğuş arkadaşımın saçında ve yüzünde egzama vardı. Çok fazla samimi olmamaya çalıştım . Askerden döndükten kısa bir süre sonra bende de çıkmaya başladı yaklaşık 8 yıldır bu illettden kurtulamadım