Diş sıkma hastalığında tedavide yeni yaklaşım

Diş sıkma hastalığında tedavide yeni yaklaşım

Diş sıkma hastalığında tedavide yeni yaklaşım

Diş sıkmada uykunun tüm fazları iyi yaşanamadığı için hasta dinlenemez ve gevşeyemez. Bu hastalarda belirti daha fazla baş boyun ağrısı olarak ortaya çıktığı için hekim hekim dolaşırlar. diş hekimi tedavisinde uygulanan aparey yalnızca sıkmayı engeller .Ama sebep hala devam etmektedir. Bunun için başlıca sebebi çare etmek önemlidir.

STRES EN BÜYÜK ETMEN

Çene eklemi rahatsızlığı, kronik strese emrindeki olarak uyku sırasında veya gün içerisinde bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma ya da gıcırdatma hareketidir ve dişlere hasar verdiği gibi çene eklemine de ciddi zararlar verir. Bu şart genç, orta yaşlı bireylerde ve kadınlarda daha sık görülebilir. Gerginlik bu alışkanlığa neden olan en kayda değer etkenlerin başında gelmektedir ve fazla sinirli, alıngan, özenli bir yapıya sahip almak da bu alışkanlığı tetikler. Bu kişilik yapısında olan halk çevrenin duyarsız davranışları karşısında diş sıkarak kendilerini yıpratmaktadır.

Hastalar genellikle yüz bölgesi, baş, çene ve boyun bölgelerinde sancı şikayeti ile diş hekimine başvururlar. Kimi hasta sabahleyin kalkınca ağrı hissettiğini söylerken, kimi gün sonuna dürüst ağrının başladığını belirtir. Çiğneme kaslarının kasılı kalması sonucu ağzın bütünüyle açılmasında zorlanma diğer sık rastlanan bulgudur. Diş muayenesinde dişlerin çiğneyici yüzünde keskin yıpranma uyarı çekicidir. Diş sıkma ve gıcırdatma uzun vadede çene eklemine aşırı ağırlık binmesine bunun sonucunda da eklem iç yapılarının tahribatına niçin olabilir. bu nedenle çene ekleminde şiddetli ağrılar oluşabilir. Çenelerin hareketi esnasında eklem içinden sesler gelmesi de tanıyı belirlemede tezgâhtar bir semptom olarak belirlenebilir. Ayrıca eklemin aşınması sonucu kişinin görüntüsü de değişmekte daha ihtiyar bir görünüm olmaktadır.

Tedavi:

Diş sıkma çoğunlukla gerginlik bozukluğudur. Diş hekiminin uyguladığı tedavilerde başta alışkanlığı alıkoymak için aparey yani gece takılan plak gereklidir. Bu diş sıkmayı işlevsel olarak engeller.

Kasları rahatlatmak için yüz bölgesine botox kullanmak da fazla etkilidir. Aynı şekilde önemli olan hastanın gerginlik odağını imha etmek veya stresle mücadeleye muavin olmaktır. böylece psikoterapi olarak kliniğimizde TMS(trankranial manyetik stimülasyon) uygulanmakta ve son derece etkili sonuçlar alınmaktadır. Psikolog kadar uygulanan seanslarda kişinin takıntıları azalmakta buna tabi diş sıkma problemi bariz biçimde ortadan kalkmaktadır. her zaman kasıt etkeni yani stresi yok etmek ya da stresle mücadeleyi öğretebilmektir.

Gece plağı ve botox tedavilerinin etkisi kullanıldığı zaman etkili olan tedavi şeklindedir. oysa ki sebebin ortadan kaldırılması daimi bir tedavidir. Stresi değil eden veya mücadeleye destek veren işlemler tedaviyi daimi kılar.

Dr. Dt. Sibel Örsal

Diş sıkma hastalığında tedavide yeni girişim www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)