Anasayfa / Sağlık / Diş Eti İltihabı ve Çekilmesi için Bitkisel, Doğal Tedavi Çözümleri

Diş Eti İltihabı ve Çekilmesi için Bitkisel, Doğal Tedavi Çözümleri

İnsan vücudunda her organ ve her bölge gibi diş rahatsızlıkları da ciddi sağlık problemleri içerisinde yer almaktadır. Dişler, günlük yiyecek ve içecek ihtiyacının karşılanması sırasında sürekli yıpranma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Belirli bir yaşa geldikten sonra, artık dişlerde hastalıklar daha sık görülebilir. Diş eti rahatsızlıkları da bunlardan biridir.

Diş etlerinde meydana gelen şişme, kanama, ağrı gibi rahatsızlıklar, diş bakımlarının yapılmamasından ve ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Dişleri zamanında fırçalama, diş ipi ile diş fırçasının erişemediği bölgeleri temizleme vb. gibi hususlara dikkat edilmesi ve aksatılmaması gereklidir. Tabi her ne kadar diş fırçası ve diş ipi kullanılsa da diş üzerinde hâlen temizlenemeyen bölgeler kalmaktadır. Diş ve diş eti bakımı ve temizlenemeyen bölgelerin bakımı için doğal yöntemler de mevcuttur.

Kan Otu İle Dişlerinize Bakım Yapın

Faydası uzun süreli araştırmalar sonrası açığa çıkan kan otu, sanguinarin adh bileşiğini bünyesinde bulundurmaktadır. Bazı sanguinarin adh bileşiğinin yer aldığı diş macunları üzerinde yapılan araştırmada, ağız içerisinde bulunan bakteriler ve plaklara karşı 8 gün gibi kısa bir sürede ciddi derecede etki göstermiş ve bu bakteri ve plakların oranını düşürmüştür.

Diş Etlerinin Doğal Tedavisinde Papatya

Yaz aylarında bahçeleri ve parkları süsleyen papatyalar, içerisinde bulundurdukları anti-septik ve anti-inf lamataur bileşikleri ile diş eti tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda papatya sadece diş eti tedavisinde değil diğer bazı hastalıklara karşı koruma sağlamak için de kullanılabilmektedir. 250 ml. Kaynayan su içine 2-3 kaşık kadar papatya atıldıktan 10 dakika sonra süzülür ve yemeklerden sonra içilebilir. İçmek istemeyenler ise ağızlarını çalkalayabilir.

Meyan Kökü Doğal Tedavi Yöntemi

Glycyrrhizin ve magnezyum bileşenleri açısından zengin olan meyan kökü, aynı zamanda dişlere ve diş etlerine zarar vermeyen bir tür tatlandırıcıdır. Özellikle çaylara bal, şeker ve diğer tatlandırıcılar yerine meyan kökü atılabilir. Bu sayede diş ve diş etleri, şeker ve bal gibi tatlandırıcıların zararlarından da arındırılmış olur. Bir tür zararsız tatlandırıcı olan meyan kökü, günde 3 fincan kadar çay ile kullanıldığında tamamen zararsızdır. Fakat aşırı ve uzun süreli kullanımının istenmeyen yan etkileri olabilir.

Semizotu İle Doğal Diş ve Diş Eti Bakımı

Diş ve dişeti hastalıklarının tedavisi için genel olarak C vitamini ve magnezyum bileşenleri açısından zengin olan gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ispanak, meyan kökü, semizotu, kişniş ve marul bu gıdalar arasında yer almaktadır. Isırgan otu yaprağı, ıspanak yaprağı, karahindiba ve semizotu karıştırarak buharda pişirebilir ve tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir