Dikkat! Parfüm Astımı Tetikleyebiliyor

5 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

Baharın gelmesiyle birlikte parfüm kullanımında artma görülüyor. Ama astım hastalarının özenli olmalarında üstünlük var; çünkü parfümlerin birçok tehlikesiz olsa da alerjik bünyelilerde bilhassa keskin kokulu olanlar astımı tetikleyebiliyor.

Astımın görülme sıklığı lüzum dünyada, gerekse ülkemizde her geçen gün artan bir şekilde artıyor. Batı Avrupa da son 10 yıl içinde hastalığın görülme sıklığı 2 kat artarken, ABD de astım hastalarının sayısında 1980 den bu yanlamasına yüzde 60 oranında bir çoğaltma görüldüğü belirtiliyor. Dünyada yaklaşık 300 milyon, ülkemizde de 4-5 milyon astım hastası yaşıyor. 3 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle astımın artışına uyarı çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır, sanayileşme ve modern yaşam tarzının hastalığın artışını etkileyen en kayda değer etkenler olduğuna açıklama ediyor. Astıma yol açan böylece fazla neden olduğuna, yaz mevsimine yaklaştığımız şu günlerde ise özellikle kadınlarda parfüm kullanımı arttığına da uyarı çeken Dr. Nur Kaşkır, “Bir parfüm onlarca, hatta yüzlerce değişiklik uçucu organik madde yayıyor. Bunlardan birçok güvenle solunsa da bazıları astımı tetikleyebiliyor. böylece kişiler kendilerine ve astımlı çocuklarında bulgu artışına neden olabilen parfümler konusunda özenli davranmalı. bununla beraber çocuk bakıcılarının kullandığı parfümlere de uyarı etmeliler!” uyarısında bulunuyor.

Keskin Kokulardan Uzaktan Durun!

Yapılan araştırmalara göre; jurnal hayatta kullanılan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astımı tetikleyebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır, bir takım astım hastalarının bu tür maddelerin nefes darlığına neden olabileceğini bilmeksizin bariz kokulu parfümler, oda parfümleri, banyolarda kullanılan aparatlar ve kokulu mumlarla iç içe yaşadıklarına dikkat çekerek, “Bu koşul parfüm alerjisi değil, irritasyon dediğimiz, belirgin kokulara aleyhinde zaten artmış duyarlılığı olan bronşların hassaslığının artması ve bronşlarda daralma cevabının olmasıdır. Astım ataklarıyla karşılaşmamak için bu tür kokulara karşısında dikkat etmek gerekiyor” diyor.

Şampuanlar, saç spreyleri, oda spreyleri, saç boyaları, oda boyaları ve daha onlarcası… Jurnal hayatımızda giderek daha artı suni madde kullanıyoruz. Peki ya bu maddelerin sayılarının ve çeşitliliğinin artması toplumda  astımın ve şiddetinin de artmasına neden olabilir mi? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır bu reaksiyonların alerji sınıfına girmese de alerjik kişilerdeki ek etkilerinin de yadsınamayacağına uyarı çekiyor.

 

astımı Neler Tetikliyor?

Ailesel öykü,

Enfeksiyonlar,

Mevsim değişimi, hava ısısının değişmesi-özellikle soğuk hava-,nem oranının artması,

Kokular, stres, bir takım ilaçlar,

Sigara içmek veya sigara içilen ortamlarda bulunmak,

Bazı işyerlerinde solunan gazlar ve kimyasallar ,

Alerjik astım durumunda alerjenler ile rastlama (ev tozu akarları, küf mantarları, polenler-çiçek tozları, ağaç ve yabani ot polenleri, küf, hayvan tüyü) Alerjenler içinde en önemlisi konut tozu akarlarıdır. Türkiye’deki alerjik astımlıların yüzde 70’inde konut tozu akarı alerjisi bulunuyor.

Tek Bir Belirtisi Olduğunda Tanı Güçleşiyor!

Astımlı kişi hastalığı tetikleyen etkenlerle temasa geçtiğinde hava yolları daralıyor. Bu darlık hastada; öksürük, tekrarlayan solunum yetmezliği, göğüste daralma hissi, hırıltılı solunum ve kolay yorulmaya gibi yakınmalara neden oluyor. Bir Takım hastalarda astımın bu tipik belirtilerinden hepsi görülebileceği gibi, bazılarında ise sadece birkaçı, hatta yalnızca biri gelişebiliyor. böylece teşhis, dolayısıyla tedavi edilmeyen böylece fazla astımlı olabiliyor.

Ataklar Denetleme Altına Alınabiliyor!

Astım yerinde teşhis ve tedavi ile teftiş altına alınabilen bir rahatsızlık. Tedavide 2 türlü ilaçlardan faydalanılıyor; nefes darlığında ihtiyaç halinde kullanılan yatıştırıcı ilaçlar ve ise astımın reel nedenine inerek hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaçlar. Astım tedavilerinin çoğunda en etkin usul, ilacın solunarak doğrudan akciğerlere girmesinin sağlanması. Bu yoldan yapılan uygulamalar faktör maddenin istenilen organ olan akciğerlere aracısız ulaşmasını sağladığı gibi, vücuda geçişin çok eksik olması nedeniyle hastayı ilacın alt etkilerinden de koruyor. Hastanın doktorun ilaçlarını doktorunun önerileri doğrultusunda, yerinde dozda kullanması ve uyumlu olarak kontrollere gitmesi, astımın yoklama altına alınabilmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Hastanın uyarı etmesi gereken bir başka önemli nokta da, alerjik astımı varsa alerjenden kaçınma yollarını günlük hayatında uygulamak. Dikkat! Parfüm Astımı Tetikleyebiliyor www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Dikkat! Parfüm Astımı Tetikleyebiliyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık