Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Alışkanlığı

3 Mayıs 2017
9 kez görüntülendi

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir

Tırnak yeme alışkanlığı, strese bağlı olabileceği gibi obsesif kompulsif bozukluklar sebebiyle de olabilir. Çocuklarda, gençlerde hatta yetişkinlerde bile görülebilmektedir. Bu oran genelde yüzde otuzlarla yüzde kırklar arasındadır. Eğer psikolojik sebeplerden dolayı bir tırnak yeme alışkanlığımız varsa, ki bunu bir psikiyatra baş vurarak bilebiliriz, ondan destek alabiliriz. Küçük çocuklardaki tırnak yeme alışkanlığını acı ojeler kullanarak önleyebiliriz. Genç kızlar ya da yetişkinlerde takma tırnaklar kullanmak, el ve tırnak bakımı yaptırıp koyu renkli ojeler kullanmak elimizi sık sık ağzımıza götürmemize engel olabilir. Çünkü ojelerimiz böyle bir davranış sebebiyle bozulabilir. Ayrıca takma tırnak kullanmak da tırnak yeme alışkanlığını engelleyebilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı ile İlgili Bir Video

Günlük yaşantımızda da tırnaklarımızı kısa kesmek tırnak yeme alışkanlığımızı azaltabilir. Evimizde bu alışkanlıkla mücadele ederken, elimize eldiven giyebiliriz. Parmaklarımıza renkli bantlar takabilir, her elimizi ağızımıza götürdüğümüzde kendimize ufak cezalar verebiliriz. Hiç tırnaklarınızı yemediğiniz günlerde kendinizi ödüllendirin. Kendinize küçük hediyeler alın, hatta bu konu da çevrenizden de yardım alın. Hiç olmazsa bu davranışımızın kötü bir karşılığı olduğu düşüncesi ile kendinizi kontrol altına almaya çalışın.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek için öncelikle bir parmağımızı koruma altına almalıyız. Bu sayıyı yavaş yavaş artırmalıyız. Ağzımızı farklı şeylerle meşgul etmeli ve dikkatimizi farklı bir alana kaydırmak için bir oyuncak veya strese yönelik alet alabiliriz. Elimizde lastik bant, boncuk gibi şeyler tutarak elimizi de meşgul etmeliyiz.

Ayrıca tırnak yemenin enfeksiyon problemlerin sebep olduğuna dair makaleler okuyup kendinizi ikna etmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede kötü bir durum olduğunu beyninize kabul ettirmeye çalışır ve uzak durmak için kesin çizgileri beyniniz sayesinde koyabilirsiniz. Buna neden olan beynimiz olduğu için başka şeyler ile ne kadar meşgul olsak da öncelikle beyin olarak buna ikna olmalıyız. İradenizle, gayretinizle, çabanızla bu sıkıntının altından siz kalkabilirsiniz.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Alışkanlığı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık