Anasayfa / Sağlık / Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı, strese bağlı olabileceği gibi obsesif kompulsif bozukluklar sebebiyle de olabilir. Çocuklarda, gençlerde hatta yetişkinlerde bile görülebilmektedir. Bu oran genelde yüzde otuzlarla yüzde kırklar arasındadır. Eğer psikolojik sebeplerden dolayı bir tırnak yeme alışkanlığımız varsa, ki bunu bir psikiyatra baş vurarak bilebiliriz, ondan destek alabiliriz. Küçük çocuklardaki tırnak yeme alışkanlığını acı ojeler kullanarak önleyebiliriz. Genç kızlar ya da yetişkinlerde takma tırnaklar kullanmak, el ve tırnak bakımı yaptırıp koyu renkli ojeler kullanmak elimizi sık sık ağzımıza götürmemize engel olabilir. Çünkü ojelerimiz böyle bir davranış sebebiyle bozulabilir. Ayrıca takma tırnak kullanmak da tırnak yeme alışkanlığını engelleyebilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı ile İlgili Bir Video

Günlük yaşantımızda da tırnaklarımızı kısa kesmek tırnak yeme alışkanlığımızı azaltabilir. Evimizde bu alışkanlıkla mücadele ederken, elimize eldiven giyebiliriz. Parmaklarımıza renkli bantlar takabilir, her elimizi ağızımıza götürdüğümüzde kendimize ufak cezalar verebiliriz. Hiç tırnaklarınızı yemediğiniz günlerde kendinizi ödüllendirin. Kendinize küçük hediyeler alın, hatta bu konu da çevrenizden de yardım alın. Hiç olmazsa bu davranışımızın kötü bir karşılığı olduğu düşüncesi ile kendinizi kontrol altına almaya çalışın.

Bu alışkanlıktan vazgeçmek için öncelikle bir parmağımızı koruma altına almalıyız. Bu sayıyı yavaş yavaş artırmalıyız. Ağzımızı farklı şeylerle meşgul etmeli ve dikkatimizi farklı bir alana kaydırmak için bir oyuncak veya strese yönelik alet alabiliriz. Elimizde lastik bant, boncuk gibi şeyler tutarak elimizi de meşgul etmeliyiz.

Ayrıca tırnak yemenin enfeksiyon problemlerin sebep olduğuna dair makaleler okuyup kendinizi ikna etmeye çalışabilirsiniz. Bu sayede kötü bir durum olduğunu beyninize kabul ettirmeye çalışır ve uzak durmak için kesin çizgileri beyniniz sayesinde koyabilirsiniz. Buna neden olan beynimiz olduğu için başka şeyler ile ne kadar meşgul olsak da öncelikle beyin olarak buna ikna olmalıyız. İradenizle, gayretinizle, çabanızla bu sıkıntının altından siz kalkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir