Anasayfa / Sağlık / Çocuklar Dondurma Yermi, Zararlımı?

Çocuklar Dondurma Yermi, Zararlımı?

Çocuklarda dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenlerDondurma büyüklerin de küçüklerin de severek yediği, yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı ve besin kaynağıdır. Şeker içermesi sebebiyle fazla tüketilmesi kilo almayı sağlayacaktır. Fiziksel aktivitesi yetersiz çocuklarda fazla dondurma tüketimini bu bakımdan ele almalı ve sınırlandırma yoluna gidilmelidir. Son derece keyif verici bir tat olan dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır.

dondurma
dondurma

Dondurma Boğaz ağrısı yapar mı?

Sadece yaz aylarında değil diğer mevsimlerde de dondurma bulunmakta ve tüketilmektedir. Sütlü bir tatlı olduğundan protein, karbonhidrat, vitaminler ve kalsiyum başta olmak üzere çeşitli mineraller içerdiğinden dolayı değerli bir besindir. Süt içmeyi sevmeyen bir çocuk için dondurma iyi bir seçim olabilir. Kalsiyum içeriğini sadece dondurmayla karşılamak doğru ve yeterli olmayacaktır.

Haftada 2 veya 3 kez yenilmesinde bir sakınca olmayan dondurma tek başına boğaz ağrılarına, soğuk algınlıklarına sebep olmamaktadır. Ancak altta yatan alerjik rint, astım gibi bazı problemler var ise bu durumda çok tüketmek ateşlenmeye ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Fazla tüketimi çocuklarda ishal de yapabilmektedir. İştahı az olan çocuklara enerji ve kalsiyum takviyesi yapabilmesi açısından dondurma verilmesi önerilmektedir.

Nasıl yemeli?

Dondurmanın bir süre ağızda tutulması ve erimesini sağlayarak tüketilmesi sağlık açısından iyi olacaktır. Dondurma yerken ve yedikten sonra su içilmesi de uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bir çocukta kronik alerji sorunu varsa, sık hastalanıyorsa hastalıklarını atlattıktan sonra dondurma yemelidir.

Bademcik ve dondurma ?

Bazı çocuklarda gereklilikten dolayı bademcikler alınmış olabilir. Bu durumdaki çocuklar da rahatlıkla dondurma tüketebilir. Hatta doktorlar ameliyat sonrasında ilk olarak dondurma yemesini önermektedir. Hazır dondurmalarda marka güvenilirliği, açık dondurmalarda da hijyenden emin olunmalıdır.

Ne zaman yemeli?

Kalsiyum içeriği nedeniyle kemik gelişimine büyük katkısı olan dondurma gelişme çağındaki çocuklardan başka kemik erimesi sorunu yaşayan yetişkinlere de önerilir. İştah kapatmaması için öğün öncelerinde değil, sonralarında tatlı olarak tüketimi uygundur. Aşırı ya da geç saatlerde yenilen dondurmalar kilo aldıracaktır.

Kimler yememeli?

Uzmanlar iki yaşın altındaki çocuklara inek veya keçi sütüyle üretilen dondurmaları vermenin doğru olmadığını söylemektedir.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir