Çocuğun kalbini korkutma eden hatalar!

Çocuğun kalbini korkutma eden hatalar!

Çocuğun kalbini korkutma eden hatalar!

Erken çocukluk döneminde yanlış yaşam tarzı, ileriki yaşlar için kötü bir miras. Kalp ve damar hastalıklarının temeli, erken çocukluk döneminde atılıyor. İşte çocuk kalbini korkutma eden hatalar!

Doğumsal yürek hastalıkları hariç, kalp damar hastalıklarında risk unsurları erken çocukluk döneminde gelişmeye başlıyor. bu nedenle ileriki yaşlar için, erken çocukluk döneminde tedbir olmak gerekiyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Işık Halkası Oktay, çocuğun kalbini korkutma eden etkenler hakkında uyarılarda bulundu:

Abur cuburlar

Çocukların gün içerisinde dinlenirken ve ders çalışırken tükettiği besinlere dikkatli olmak gerekiyor. Şeker içeriği yüksek besinlerden, cips ve gazlı içeceklerden uzaktan durulması şart. Bu nesil yiyecek ve içecekler çocuk yaştan itibaren yürek ve damar sağlığını ciddi ölçüde tehlikeye sokuyor.

Artı kilo minik yaşta da risk!

Son yıllarda çocukların hareketten gitgide artarak uzak kalmaları ve sağlığa zararlı gıda alışkanlıkları obezite riskini artırıyor. Çocuklarda obezite modern çağın salgını olarak karşımıza çıkarken, aşırı kilo yürek ve damar sağlığını da vuruyor.

Öğün atlamamalı

Çağdaş şehir halkı hayatının bir sonucu olarak çocuklar uyumlu beslenme alışkanlığından şipşak uzaklaşıyor. Başlıca her sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı olmadığı gibi, öğle yemeğini de sebze yerine abur cubur diye ifade edilen gıdalarla geçiştirmeyi tercih edebiliyor. Oysa dinç ve dengeli gıda yürek sağlığında kritik siklet taşırken, öğünlerin atlamaması gerekiyor.

Doğumsal kalp hastalıkları hariç, kalp damar hastalıklarında tehlike unsurları erken çocukluk döneminde gelişmeye başlıyor. bu nedenle ileriki yaşlar için, erken çocukluk döneminde tedbir edinmek gerekiyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ülkü Oktay, çocuğun kalbini korkutma eden etkenler hakkında uyarılarda bulundu:

19

Abur cuburlar

Çocukların gün içerisinde dinlenirken ve ders çalışırken tükettiği besinlere dikkat etmek gerekiyor. Şeker içeriği yüksek besinlerden, cips ve gazlı içeceklerden uzak durulması durum. Bu tür yiyecek ve içecekler çocuk yaştan itibaren yürek ve damar sağlığını önemli ölçüde tehlikeye sokuyor.

29

Pozitif kilo ufak yaşta da risk!

Son yıllarda çocukların hareketten gitgide artarak uzakta kalmaları ve sağlığa zararlı gıda alışkanlıkları obezite riskini artırıyor. Çocuklarda obezite modern çağın salgını olarak karşımıza çıkarken, aşırı kilo yürek ve damar sağlığını da vuruyor.

39

Öğün atlamamalı

Çağdaş büyük kasaba hayatının bir sonucu olarak çocuklar ahenkli gıda alışkanlığından şipşak uzaklaşıyor. Çoğunlukla her sabah düzenli kahvaltı yapma alışkanlığı olmadığı gibi, öğle yemeğini de sebze yerine abur cubur diye deyiş edilen gıdalarla geçiştirmeyi seçim edebiliyor. Ancak dinç ve dengeli besin kalp sağlığında kritik tartı taşırken, öğünlerin atlamaması gerekiyor.

49 Çocuğun kalbini korkutma eden hatalar! www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)