1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çivi Batması Nasıl Geçer

Çivi Batması Nasıl Geçer

Tırnağın deriye gömülmesi sonucu oluşan ve acı veren çivi batması sorunu, irin kaptığında daha fena sonuçlar ortaya koyabilmektedir. İltihaplanan tırnak batmasına hemencecik müdahale edilmezse sorun ilerleyip cerrahi müdahale gerektirebilir. Çivi batması sorununun hayatınızı kabusa çevirmesini istemiyorsanız, önerilerimize göz atmalısınız.

Tırnak, Çivi Batması Nasıl Geçer?

 Çivi batması sorunu daha çok, genç ve erişkin çağlarda görülmektedir. Herhangi bir tırnakta da oluşabilen çivi batması, yaygın olarak baş parmakta oluşur. Tırnak batması, pabuç tercihinde topuklu, sık ve bakımlı ayakkabıları seçim edenlere tehlike oluşturmaktadır. Tırnakları keserken amorf şekilde kesim yapılması tırnak batmasına sebep olabilir. Üçgenin Taban Olmayan Kenarı tırnakları düz şekilde kesilmelidir. Ayak tırnaklarında mantar oluşması sonucu tırnağın genişlemesiyle batma oluşabilir. Tırnakta yaralanma yada tekrar eden zedelenmeler tırnak batmasına sebep olabilirler. Ailenizde çivi batması sorunu yaşayan varsa, kalıtımsal olarak sizin de bu sıkıntıyı yaşama olasılığınız yüksektir.

Tırnak, Çivi Batması Nasıl Anlaşılır?

Baş parmağın dışa bakan uçlarında sıklıkla meydana gelen tırnak batması, ayağın diğer parmaklarında ve tırnağın her yerinde oluşabilir. Acı kavrama, kızarıklık ve çivi uçlarında şişkinlik biçiminde belirtiler gösterir. Müdahale edilmezse tırnak batması olan bölgede fazladan doku oluşur. Gerisinde iltihaplanma görülür. Tırnak batmasının iltihaplanması enfeksiyon kapma sonucu değil, vücudun bir tepkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak, Çivi Batması Tedavisi

Çivi batması birincil evrelerindeyse evde kolaylıkla çare edilebilir. Gün içinde 4 kere ayaklarınızı sıcak suyun içinde bir müddet dinlendirin. Günde 2 defa sabunlu su ile ayaklarınızı yıkayın ve gün boyu kuru kalmalarına itina gösterin. Daha rahat açık ayakkabılar giyin. Sıcak suda bekletme işleminden sonradan deriye dolu olan tırnağın köşesini yukarı doğru kaldırın. Tırnakla cilt arasına ufak bir pamuk parçasını sağlam şekilde yerleştirin. Bir sonraki sıcak su uygulamasında pamuğun sıkı şekilde yerleştiğinden belirlenmiş olun. Kullandığınız pamuğu her gün değiştirin. Tırnağınızın uzama süresine yan olarak 1 yada 2 hafta içinde sorun giderilecektir.

3 gün kullandıktan sonra herhangi bir gelişme görmediğinizde mutlaka doktora başvurmalısınız. Çivi batması şikayetiyle doktora başvurduğunuzda 5 sene içinde tetanoz iğnesi olmadıysanız ilk olarak tetanoz iğnesi uygulanacaktır. Tırnak batması bölgesinde oluşan iltihabın kemiğe varmak durumunu denetlemek için röntgen çekilebilir. Cerrahi işlem lokal duyumsuzlaşma uygulanarak gerçekleştirilir ve tırnak batması nedeniyle oluşan yeni doku oluşumu alınır. Zorunlu görüldüğü taktirde bazı bölgelerde kimyasal ilaçlarla hücreler yakılarak bitmiş çivi batması oluşması önlenir.

Cerrahi işlem sonrasında bere kontrol edilerek pansuman yapılmalıdır. Operasyondan en düşük 2 gün sonra temiz su ve sabunla yıkayıp tekrardan antibiyotikli gazlı kumaş ile sarılmalıdır. 2 günde 1 pansuman tekrarlanmalıdır. Birincil günlerde ayağınızı kalp hizasından yukarıda tutmaya çalışmalısınız bu ağrınızı hafifletecektir. 3 gün baştan başa kalmamaya özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap