Anasayfa / Sağlık / Böbrek Taşı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi?

Böbrek Taşı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi?

Birkaç farklı böbrek taşı türü vardır, ancak her biri farklı ağrılara sebep olabilir. Böbrek taşları, böbreklerinizde oluşabilecek küçük miktarda katı maddelere denir. Böbrekler kanımızı filtreleyen bir çift fasulyeye benzeyen organdır. Böbrek taşları sarı ve kahverengi olup zamanla boyut ve şekil değiştirebilirler.

böbrek taşları
böbrek taşları

Örneğin, bazıları pürüzlü ve kum tanesi kadar küçük olabilirken, bazıları da topaklı olabilir ve golf topu büyüklüğünde böbrek taşlarına rastlanmaktadır.

Bir taş böbrekte kalabilir veya vücudun su drenaj sistemi olan idrar yolundan aşağıya dökülebilir ayrıca sıkışarak sırtın veya karnın yanında ciddi ağrılara neden olabilir. Böbrek taşının diğer semptomları idrardaki bulanıklık, titreme ve idrarda kan görülebilir.

Böbrek Taşlarının Yaygınlığı ve Özellikleri

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsüne (ABD) göre böbrek taşları üriner sistemin en sık görülen hastalıklarından biridir ve bu durum ABD’de her yıl sağlık hizmeti sunucularına bir milyondan fazla ziyaret ve 300.000 acil oda ziyareti ile sonuçlanmaktadır. Avrupa Ürolojisi dergisindeki 2012 raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 11 kişiden birinde ya da nüfusun yüzde 8,8’inde böbrek taşı vardır. Böbrek taşları hem erkek hem de kadınları etkiler, ancak struvit taşları kadınlarda daha sık, ürik asit taşları erkeklerde daha sık görülür. Bununla birlikte genel olarak, böbrek taşlarının yaygınlığı erkeklerde kadınlardan daha yüksektir. Böbrek taşları, obez insanlarda obez olmayan insanlara göre daha sık görülür.

Böbrekler Ne işe Yarar?

Üriner sistemin parçası olan iki böbreğimiz yumruk ebatlı fasulye biçimli organlardır ve gövde kafesinin hemen altında, omurganın her bir yanında bulunur. Çöpleri ve aşırı suyunu gidermek için esasen kanı süzerek idrarın oluşumuyla sonuçlanan, mesanede depolanan ve vücuttan üretra yoluyla boşaltılan bir takım önemli işlevleri vardır.

Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

  • Vücudun asit ve baz dengesini korumak için sodyum, potasyum ve fosfat da dahil olmak üzere vücudun elektrolit seviyelerini dengeler
  • Kan basıncını düzenleme, kırmızı kan hücreleri üretme ve kemik mukavemetini muhafaza etme ile ilgili hormonları üretir.
  • Vücuttaki atık sıvının birikmesini önler

Böbrek Taşları Nasıl Oluşur?

Böbrek taşları, normal böbrek maddelerinin (özellikle kalsiyum, oksalat ve fosfor) konsantrasyonunda önemli artış olduğunda ortaya çıkar.

Bu işlem, – bazen böbrek taşı olarak bilinen – düşük sıvı alımı, bir diyet ya da bu gibi ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olabilir diüretikler ve kalsiyum esaslı antiasitler böbrek taşını oluşturabilir.

Bazı Durumlar Böbrek taşı oluşum riskini artırabilir

  • Ailede böbrek taşı öyküsü
  • Üriner maddelerin seviyelerini etkileyen tıbbi durumlar
  • İdrar yolu tıkanıklığı
  • Sindirim problemleri
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları

Böbrek Taşlarının Çeşitleri Nelerdir?

Dört ana böbrek taşı türü vardır:

Kalsiyum, ürik asit, struvit ve sistin taşları.

Kalsiyum taşları, iki şekli olan – kalsiyum oksalat ve kalsiyum fosfat – böbrek taşının en yaygın türüdür. Çoğu durumda, kalsiyum okzalat taşları, idrarda yüksek düzeyde kalsiyum ve oksalat oluştururlar. Ancak idrar kalsiyum seviyesinin yüksek olması ve idrarın alkalin olmasından ötürü (yüksek pH’lı olması) kalsiyum fosfat taşları oluşabilir. Ürik asit taşları aşırı asidik (düşük pH) idrardan oluşur. Bu türlerin yoğun bir diyetten veya ürik asit oluşturmak üzere parçalanan ve hayvan proteininde bulunan yüksek konsantrasyonlardan kaynaklanabilir.

Böbrek taşları enfeksiyon taşı olarak adlandırılan struvit taşları, magnezyum, amonyum ve fosfattan oluşur ve tipik olarak alkalin idrarla oluşur.

Böbrek enfeksiyonları da dahil olmak üzere üst idrar yolu enfeksiyonlarından, bakteriler üreazı ürettiklerinde gelişirler; bu enzim, üreyi (idrardaki bir bileşik) amonyak ve diğer ürünlere dönüştürmeye yardımcı olan bir enzimdir.

Sistin taşları, bir amino asit olan sistin‘in böbreklerden idrara sızmasına neden olan bir genetik bozukluğa neden olabilir.

Böbrek Taşı için Doğal Çözümler Nelerdir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Video İzle

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir