Bitter Çikolata Tansiyona Yardımsever !

6 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

İtalyan, İngiliz ve Alman bilim adamları, sütsüz çikolatanın tansiyonu düşürücü etkisi bulunduğunu, yürek hastalıklarına aleyhinde da koruduğunu saptama etti

İtalyan ve İngiliz bilim adamlarının, sonuçları Nature dergisinde yayımlanan araştırmasında, sütsüz çikolatanın yürek hastalıklarına karşı koruma karşılayan kandaki antioksidan seviyesini artırdığı belirlendi. Sütlü çikolataya nazaran 100 gram siyah çikolata tüketiminden sonra kandaki antioksidan seviyesi yüzde 20 oranında arttı. Bilim adamları, “Bu sonucun, sütün çikolatadaki antioksidanların emilimini engelleyebildiğini gösterdiğini” kaydetti.

Polifenol tamamen

Almanya daki Köln Üniversitesi nde yapılan minik çaplı bir araştırmanın sonucunda da sütsüz çikolatanın tansiyonu düşürücü tesir yaptığı tespit edildi. Hafif hipertansiyon şikâyetleri bulunan 13 kişiden 7 sine 2 hafta her tarafında her gün 28 gram sütsüz, 6 sına da sütlü çikolata yedirildi. Bilim adamları, “Sütsüz çikolata yedirilen deneklerin tansiyonundaki düşüş olasılıkla bu çikolatanın içindeki polifenol maddesi sayesinde gerçekleşti” dediler.

Sütlü çikolata sevenlere teselli

Siyah çikolatanın kalp ve tansiyon üzerindeki etkisini saptayan bilim adamları, sütlü çikolata sevenleri de, “Sütsüz çikolatadaki benzer miktarda antioksidan emilimini sağlamak için sütlü çikolatadan iki kat daha pozitif yemek gerekiyor” diye avuntu ediyor. Ancak bu da daha pozitif kalori, dolayısıyla kilo seslenmek.

Bitter Çikolata Tansiyona Yardımsever ! www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bitter Çikolata Tansiyona Yardımsever ! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık