Belirtileri Parkinson’u ele veriyor

22 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

Parkinson bir hareket bozukluğu, ellerde titreşim, hareketlerde yavaşlama vücutta katılık, yürümede dengesizlik ile karakterize olan bir rahatsızlık. Dünyada milyonlarca kişi, sinir sistemini etkileyen bu ilerleyici hastalıkla uğraş ediyor.

Emsey Hospital ’dan Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Biman Chabou, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı:

HER EL TİTREMESİ PARKİNSON YOK

Parkinson hastalığı genelde ihtiyarlık döneminde ortaya meydana çıkan, ellerde titreşim, dengede bozukluk ve yavaş hareket etmeyle kendini belirten bir hastalıktır. Oysa her el titremesi parkinson olarak görülmemeli.  Bilhassa ailesel el titremesi olarak adlandırılan ve erken yaşlarda ortaya meydana çıkan el titremelerinde çoğunlukla iki elde birden titreme görülebilir. Bu kişilerde strese alt durumlarda ve hareket esnasında elde titreme olur. 

Parkinson hastalarında ise el titremesi, hasta istirahat halindeyken görülür ve bir objeye uzanırken veya mesela su içerken bardak tutarken kaybolur. bunun dışında parkinson hastalarında denge ve duruş bozuklukları da görülebilir. Hareketlerde yavaşlık olurken hastalar yürürken düşebilirler. Keza yüz ifadesinde donukluk, yutma zorluğu, ağızda salya birikmesi, konuşma bozuklukları, koku alma kaybı, el yazısında biçimsizleşme ve kabızlık gibi durumlarda Parkinson hastalarında görülebilir.

Hastaların çok büyük bir kısmında ellerde titreme görülmesine rağmen her el titremesi parkinson olarak görülmemeli.  Oysa kişilerde görülen el titremesinin nedenleri de mutlaka araştırılmalı.

TEDAVİYLE HAYAT KALİTESİ ARTIRILIYOR

Genetik ve çevresel faktörlerin üzerinde durulan Parkinson hastalığının nedeni demin tam olarak bilinmese de incelemeler devam ediyor. Parkinsonun tedavisindeki ilk maksat, hastanın jurnal hayat aktivitelerinde ve hareketlerinde ayrıca konfor temin etmek keza de yaşam kalitesini kuvvetlendirmek olarak öne çıkıyor.
Hastalığa niçin olan beyindeki dopamin azalması, hastalığın ortaya çıkışında rol oynuyor.  Tedavinin temel amacı da a ağız aracılığıyla ilaçlar alarak vücuttaki dopamin ihtiyacını karşılamak.

Parkinson hastalığının esas belirtilerinden olan titreşim, hareket yavaşlığı ya da kas sertliği erken dönemlerde parkinson ilaçlarıyla adamakıllı düzelebiliyor veya büyük ölçüde azaltılabiliyor. Hastanın yaşı, parkinson evresine kadar ilaç doz ayarlaması bilirkişi hekim tarafından yapılmalı. Belirlenmiş kriterlere uygun hastalarda DBS’de (Deep Brain Stimulation) uygulanan tedavi seçenekleri aralarında.
 

Belirtileri Parkinson’u ele veriyor www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık