Bebeğinizin kalbini şansa bırakmayın

22 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

Böylece ama her 100 bebekten biri kalp hastası olarak doğuyor! Ama çabucak gelişen teknoloji ile birlikte bundan böyle anne karnındaki bebeğin kalbinin dinç atıp atmadığını öğrenmek mümkün. Gebeliğin 16-20. haftasından itibaren kalp hastalıklarından haberdar olunabilirken, yenidoğan döneminde erkenden tedavi şansı yakalanıyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş ve Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, anne karnından yenidoğana uzanan yolda hayat kurtaran yöntemleri MYNET.COM ’A anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ülkemizde her yıl 10 bin aşkın bebeğin kalp hastası olarak dünyaya gözlerini açtığını biliyor muydunuz?

Peki doğuştan olan yürek hastası olan her 4 yenidoğandan 1 ’inin, hastalığı ayrım edilmeden evine gönderildiği için hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu?

Ancak günümüzde hızla ilerleyen teknoloji sayesinde bu kara tabloyu tersine döndürmek basit. Anne karnında erken teşhisin hayat kurtardığını vurgulayan Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ender Ödemiş, doğuştan yürek hastalıklarının, doğumsal anomalilerin en sık görüleni olduğunu belirterek “Bebeğinizdeki yapı yürek hastalıklarının doğumdan önce tanınması ve yönetimi tedavideki başarı oranını manâlı ölçüde etkiler.

Fetal kalp takip programı doğru doğumdan sonradan karşılaşılacak kötü sürprizlere, acele ve karmaşaya yer verilmemiş olur” diyor. Böylelikle hamileliğin 16-20. haftaları aralarında yapılacak fetal ekokardiyografi bir uçtan bir uca bebekteki kalp hastalığının saptanmasından, hangi işlem veya girişimlerin ne süre yapılacağına değin pek çok kritik soru cevap bulabiliyor, doğuma yakın zamanda yapılacak girişimsel işlem de belirleniyor. Prof. Dr. Ender Ödemiş, “Hamileliğiniz her tarafında bebeğinizin sık sık kalbinin gelişimi peşine düşüp takip edilerek anneye ve kendine zararlı büyüyen bir duruma evvelden müdahale edilebilir. Eğer doğumdan sonradan bebeğinize ameliyatsız bir operasyon yapılacaksa girişimsel kardiyolog işlemi planlar. Cerrahi gerekecekse operasyonu gerçekleştirecek cerrah farkında olan edilir ve operasyonun yeri, zamanı ve şekli planlanır” diyor.

Kalp hastası oldukları ayrım edilmiyor!

Günümüzde her 100 bebekten biri kalp hastası olarak dünyaya gözlerini açarken Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Yürek ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, bu bebeklerin çoğunun görünüşünün normal olduğunu böylece sorun fark edilmeden eve gönderilebildiklerini söylüyor. Oysa yürek hastası olduğu anlaşılmadan eve gönderilen pek çok bebek, çok ağır bir yürek yetersizliği içine girerek hemencecik müdahale edilmediğinde hayatını kaybediyor. Büyüyen teknoloji baştan sona allah vergisi yürek hastalığının saptama edilerek erken müdahale edilebildiğini, sorunun anlaşılmasında ‘pulse oksimetri ’ testinin son derece önemli olduğunu bildiren Prof. Dr. Ersin Erek yeni doğan bebeğin el ya da but parmağına yapıştırılan ufak bir elektrod yardımı ile çalışan cihazın bebekte yürek hastalığı olup olmadığını saptama ettiğini söylüyor. ABD ’ de bazı eyaletlerde bu taramanın kanuni yükümlülük kapsamına alındığını kaydeden Prof. Dr. Ersin Erek, anne adaylarının yaşam kurtaran bu testin yapılmasını doktorlarından istemesi gerektiğini söylüyor.

Yenidoğan döneminde ameliyatsız iyileşme mümkün!

Yeni doğan bebeklerde kalbin delik olması en sık görülen yürek hastalıkları aralarında yer alıyor. Prof. Dr. Ersin Erek yeni doğan bebeklerin doğuştan olan kalp hastalığı taramasında bilhassa şu kritik hastalıklara uyarı edilmesi gerektiğini vurguluyor:

Allah Vergisi büyük damarların ters olması, akciğer atardamarının tıkalı olması, kalbin sağ kapağı ve karıncığının gelişmemiş olması, kalbin sol kapakları, sol karıncık ve aort damarının gelişmemiş olması, kalbe temiz kan getiren damarların lekeli kana karışması, aort damarı ve akciğer atardamarının birlikte çıkması, akciğere giden damarın gizli olması ve kalpte geniş bir delik bulunması. Doğumsal yürek hastalıklarının anne karnında tanısının konulmasının en büyük avantajlarından birinin doğumdan daha sonra acil müdahale yapılmasını mümkün kılması olduğunu bildiren Prof. Dr. Ersin Erek, doğumdan sonra bir fazla yürek hastalığında ameliyatsız tedavi ile iyileşme sağlanabildiğini vurguluyor.

Bebeğinizin kalbini şansa bırakmayın www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık