1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen hemen herkesin bu kilo verme konusunda yanlı ve doğru bildikleri vardır. Bitmek bilmeyen fit olma sevdası bunu en önemli parçalardan biri haline getirmektedir.

Diyet yaparak istediğimiz bir kiloya kavuşabilme imkanı varken, basenler istediğimiz forma ve fitliğe kavuşturmak bu kadar da kolay değildir. Peki, ama basenler neden bu kadar çok genişliyor ve neden basenleri eritmek bu kadar zor oluyor veya basenleri inceltmenin yolları neler?

Basenler Neden Genişler? Nasıl Büyür?

Bunun nedenlerinin en temelinde sağlıksız beslenme yer almaktadır. Bu sağlıksız beslenme tüm vücutta olduğu gibi basenlerde de genişlemeye neden oluyor. Tüm gün masa başı işi ilgili iş yapıyorsanız eğer tabiki basen ve kalçalarda genişleme olacaktır. Kalçanın yuvarlak, büyük ve sıkı olması pek çok kadının en büyük hayali olsa da, yumuşak, büyük ve sarkık bir popo, yağlı basenler her kadının kâbusudur.

Basen Eritmenin Yolları

Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş her iki bacağıda kullanarak ve herkesin rahatlıkla yapabileceği egzersizlerden bir tanesidir. Yaş kaç olursa olsun hiç fark etmez, hangi kiloda olunursa olsun yürüyüş yapılmaması için hiç bir neden yoktur. Bacakları, basenleri, kalçayı şekle sokmak, sıkılaştırmak için de yürüyüşten daha uzun süre devam edebileceğiniz, daha kolay yapabileceğiniz bir egzersiz de yoktur. Yürüyüş yaparken çok hızlı bir tempoda yapacaksınız diye bir kural yok. Hergün mümkün olduğunda 1-2 saat kadar normal yürüyüş temposunda yürüyüş yapmak vücudunuza fazlası ile iyi gelecektir.

Merdiven Çıkmak

Merdiven çıkarak yürüyüşte vermiş olduğunuz kiloların yağların hemen hemen 2 katını verebilirsiniz. Fakat merdiven çıkmak sizi çok çabuk bir şekilde yoracaktır ancak pes etmek yok. Basen, kalça, bacakları eritmek,  sıkılaştırmak için merdiven inip çıkmak fazlası ile etkili bir egzersizdir. Bunun için yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşün hemen ardından 10-15 dakika da merdiven inip çıkarak o günlük egzersizinizi bitirmiş sayılırsınız.

Bisiklet Sürmek

Bisiklet sürme sevgisi çocukluğumuzdan gelen bir sevgi ve arzudur. Basen, popo, göbek bölgenizde biriken yağlardan,  bacaklarınızın yumuşak dokulu ve sarkık olmasından rahatsız oluyorsanız eğer bisiklete sürünüz. Bunun için paranız ve zamanınız var ise spor salonuna gidip 40-50 dakika bisiklet sürebilirsiniz.

Ağırlık Kullanarak Egzersiz Yapın

Yukarıda bahsedilenlere ek olarak vücut dengenizi bozmayacak ağırlıklar ile de egzersiz yapabilirsiniz. Mesele her iki elinizede eşit ağırlık alıp merdiven çıkabilirsiniz. Ya da dambıl tarzı aletler ile sabit durduğunuz yer eğilip kalkabilirsiniz.

basen eritme hareketleri nasıl yapılır
basen eritme hareketleri nasıl yapılır

Basen İnceltme Önerileri

  • Vücudunuzda nereyi inceltmek isterseniz isteyiniz, günde en az 2 litre su mutlaka içmeyi unutmayınız.
  • Kesinlikle uzun süre aç kalmayınız. Aç kalmadan sağlıklı, doğal ve taze besinler tüketerek yağları eritmeye çalışınız.
  • Paketlenmiş, hazır gıdalardan kesinlikle uzak durunuz. Hazır gıdalar ile beslendiğinizde yapmış olduğunuz egzersizlerin işe yaramadığını görürsünüz.
  • Yukarıda önermiş olduğumuz egzersizlerden hangisi size daha kolay ve sürdürülebilir geliyor ise onu deneyiniz ve mutlaka uzun süre devam ettirin, hatta egzersizi bir yaşam biçimi olarak benimseyebilirsiniz.
  • İstediğiniz görünüme kavuştuğunuzda kesinlikle egzersizi bırakmayınız. Belki yoğunluğunu bir miktar azaltabilirsiniz, fakat kilonuzu ve görünümünüzü korumak için egzersize mutlaka devam ediniz.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Erkek olmama rağmen basenlerim aşırı abartılıydı ..sırt üstü yatıp resimlerde gösterdiğiniz hareketleri yaptım..2 haftadır bisiklet sürmeye de başladım gözle görülür zayıflama var

  2. Gitmedigim spor tesisi kalmadi bir türlü eritemedim basenlerimi sizin gosterdiginiz teknikler sayesinde erittim..cok tesekkur ederim