Anasayfa / Sağlık / Bahar Alerjisi Nedir? Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bahar Alerjisi Nedir? Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Diğer Adıyla Polen alerjisi

Bahar aylarında milyonlarca insanın nezle benzeri emareleri olur. Burun akması, gözlerde ve genizde kaşınma, burun tıkanıklığı ve hapşırma bunlardan bir takımlarıdır. Ek olarak yüzde şişkinlik, sinüs ağrısı, göz altlarında şişme, morluk ve koku ile tat duyularında azalma şeklinde yakınmalar da olabilir. Bu belirtiler halk içinde “saman nezlesi”, tıbbi olarak “nezle alerjisi” “bahar alerjisi” olarak bilinen hastalığa işaret ediyordur. Nezleden fark ise, ateş olmaması ve nezle genel anlamda 7-10 günde iyileşirken, alerjik nezlenin alerjenle münasebet süresi boyunca devam etmesidir. Bu hastalık iltihaplı bir şart değildir; “alerjen” denilen çiçek tozları (polen), küf mantarları, akar böcekleri ve hayvanların dökülen tüylerine karşı vücudumuzun reaksiyon göstermesidir. Ev ortamında bulunan alerjenler tüm bir yıl boyunca emarelere yol açarken, dış ortamda dönem-dönem yaygınlaşan çimen, ağaç ve çeşitli otların polenlerine bağlı gelişen alerjiler ise genel anlamda bahar aylarında hastaya sıkıntı verirler.

Alerjik nezlenin şiddeti kişiden kişiye değişen alerji cevabına, alerjen miktarına, temas süresine, hastanın çalışma-yaşam ortamına, solunum sisteminin genel sağlığına ve daha çoğu koşula bağlıdır. Buna göre yaşantı etkilenir, işte yâda okul sırasında uyku ve v.b. bozukluklar olabilir. Burnun tıkalı kalma süresi fazlalaştıkça sinüzit hastalığı, orta kulak iltihaplanmaları ve kulakta sıvı toplanması benzer biçimde rahatsızlıklara ortam hazırlar. Alerjik nezle, burunda yol açtığı emarelerle beraber, astım ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarını da tetikleyebilir ve bunları şiddetlendirebilir.

Alerjik nezleyi çocukluk ve genç erişkin yaşlarında daha sık görüyoruz. Alerjik hastalığı, Nefes Darlığı yada Astım hastası olanlar, ailesinde alerji hastası olanlar ve devamlı alerjene maruz kalanlar, “Alerjik Nezleye Daha Çabuk Yakalanabilirler”. Havasız ve Tozlu ortamlarda bulunanlar ile evinde hayvan besleyenler bu gruptadır. Sinüzit rahatsızlığı ve anatomik ve genetik bozukluklar, burunda bozulmaya yol açarak, alerjen nezlenin artmasını ve uzun sürmesini sağlar. Alerjik nezleli hastayı yaşına bakılırsa çocuk alerjisi uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, alerji ve astım hastalıkları uzmanı, alerji ve immünoloji uzmanı ve KBB uzmanları gibi farklı bir çok branş hekimleri görebilirler. Alerjenlere karşı önlenmesi, vücudun alerjik reaksiyonunun baskılanması ve aşı tedavisi ile (imünoterapi) faydası kanıtlanmış olan genel tedavi edici yaklaşımlarıdır.

Alerjenlerle münasebetin azaltılması için önlemler;

  • Polen uçuşmaları esnasında kapı ve pencereler kapalı tutulmalı.
  • Polenlerle ilişki arttıran bahçe işlerinden uzak durulmalı.
  • Kuru ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmamalı.
  • Dışarı çıkarken toz maskesi kullanılabilir.
  • Eve gelince, giysiler değiştirilir duş alınması ve saç ile ciltte yapışan polenler uzaklaştırılır.
  • Çamaşır ve havlular aleni havada kurutulmamalı (polenler bunlara yapışırlar).
  • Ev içinde ve arabada klima kullanılabilir, bu biçim şeylerin filtrelerinin bakımları tertipli yapılıyor olmalıdır.
  • Evde, ev tozu akarlarına karşı halı, perde veya nevresimlerle alakalı düzenlemeler yapılabilir.
  • Evde rutubet azaltıcı cihazlar kullanılabilir.
  • Özellikle yatılan odada, çocuklar içinse oyun odasında hava temizleyici “hepa” filtreler kullanılabilir.

Tedavi gerektirecek şiddette emareler varlığında doktor denetiminde alerji ilaçları, burun açıcı “dekonjestan” ve burun spreyleri kullanılabilir. Günümüzde burun içerisinin endoskopik teşhis ve tedavide bize kolaylık sağlıyor.  Burnun ne kadar etkilendiğini, şişkinliklerin derecesini ve akıntı yoğunluğu ince endoskopla görülebilir. Bu nedenle hastalığa göre önerileri yapabiliyor ve ilaç seçiminde uygun tedavi belirleyebiliyoruz. Son yıl için alerjik nezle ve buun işleyişini bozan herhangi bir hastalıkta, nerede ise yazılan her reçetede yazılan ve tedavinin de etkisini arttıran “burun yıkama sıvılarını setler halinde bulmak yada evde hazırlamak olanaklı. Burun-sinüs yıkaması sayesinde ifrazlar ve alerjenler direkt burundan temizlenebiliyor, burun pasajı rahatlayarak emareler azalabiliyor.

Aşı tedavisi şu demek oluyor ki imünoterapi bu mevzuya yoğunlaşmış hekimler tarafından uygulanan, hasta tarafınca aşı takvimine ahenk gerektiren başarılı bir uygulamadır.

Burun rahatsızlıkları üzerine ihtisas yapmış uzmanlardan biri olarak, burun içindeki anatomik bozuklukları, örneğin burun eti şişmesi, burun eğriliği (deviasyon) yahut sinüzit şeklinde çeşitli hastalıkları, alerjik nezle ile birlikte klinikte sıkça gördüğümüzü vurgulamak yerinde olur. Burundan “deviasyon ameliyatı yapılarak burun eti küçültülüp alerji düzelir”, sonucunu söylemek doğru olmaz. Çocuklardaki geniz eti, kulak problemleri ve alerji evliliği için de geçerlidir. Alerjik nezle rahatsızlığı yaşayanlarda, teneffüs kanallarını daraltan anatomik bozuklukların veya sinüzit şeklinde alerjik nezle hastalığının tedavisi sayesinde alerjik nezlesi olan hastalar daha az ilaçla tedaviye alınabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir