Anasayfa / Sağlık / Ayak, Parmak Arası Mantarı Neden Olur, Nasıl Geçer, Doğal Tedavisi Nedir?

Ayak, Parmak Arası Mantarı Neden Olur, Nasıl Geçer, Doğal Tedavisi Nedir?

Ayak mantarı, ayaklarda çoğalan mantar enfeksiyonunun bir sonucudur. Mantarın gelişmesi ve çoğalması için karanlık ve nemli olan bir ortama ihtiyaç vardır. Bu nedenle mantar enfeksiyonu en çok günü büyük bölümünde ayağında ayakkabı olan kişilerde ortaya çıkar. Uzun süre havasız kalan ayaklarda bu duruma sık rastlanır. Kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. Bunun bir nedeni de erkeklerin vücut sıcaklığının kadınlara oranla yüksek olmasıdır.

Ayak Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarı, son derece bulaşıcıdır. Bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. İnsanların toplu bulunduğu alanlarda, ortak terlik kullanımı ve temas ile ayak mantarı kolaylıkla bulaşabilir. Bu nedenle ayak hijyenine ve ortak terlik kullanmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle aynı evde yaşayan kişilerin tamamında bu durum görülebilir. Kolay bulaşan ayak mantarı, kaşıntı ve kızarıklıklarla belirti verir. Ayak mantarına yakalanmamak için ayak hijyenine çok dikkat edilmelidir. Ayaklar her gün sabun ile yıkanmalıdır. Ayrıca yıkama sonrasında kurulama işlemi özenle yapılmalıdır. Ayaklar nemli bırakılmamalı ve tırnaklar da iyice kurulanmalıdır. Islak ortamlar mantar için elverişli alanlardır. Tırnak bakımına ve temizliğine de hassasiyet gösterilmelidir.

Ayak mantarı durumu ortaya çıkmış ise kullanılan çoraplar, terlikler ve ayakkabılar dezenfekte edilmelidir. Kullanılan çarşaf ve kıyafetler de temizlenmelidir. Bir tasa kaynak su koyulmalı ve içine doğal elma sirkesi dökülmelidir. Elma sirkesi suyun üçte biri oranında eklenebilir. Sirkenin şifalı ve asitik yapısı sayesinde, mantar enfeksiyonunun son bulması sağlanabilir. Sirkeli su uygulaması günde 2 defa olmak üzere 10 gün boyunca uygulanmalıdır. Ayaklarda düzelme olursa sonrasında ayak hijyenine dikkat edilmelidir. Ancak düzelme olmadığı takdirde doktora gidilmeli ve tavsiyeleri harfiyen uygulanmalıdır. Mantar enfeksiyonu için merhemler ve ilaçlar doktor tarafından reçete edilecektir.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir