Anasayfa / Sağlık / Ayak Kokusu için Ne Yapılmalı Ayak Kokusu Nasıl Gider

Ayak Kokusu için Ne Yapılmalı Ayak Kokusu Nasıl Gider

Gündelik yaşantıda sağlık alanında birçok problemle karşılaşılmaktadır. Bunlardan biri de, geçmişten bu yana gelen ve en rahatsız edici durumlardan biri olan ayak kokusudur. Ayak kokusu hem kişiye hem de çevredeki insanlara ciddi şekilde rahatsızlık vermekle birlikte, ayak sağlığının bozulduğunu da işaret eder. Ayak kokusu, ayakta oluşan kötü kokulu bakterilerin sebep olduğu rahatsız edici durumdur. Ayak kokusunu gidermek için birçok çözüm yolu mevcuttur. Fakat ayak kokusunu gidermede tercih edilen en temel yöntem, ayakların havalandırılmasına dikkat edilmesi ve banyo sonrası ayakların iyice kurulanmasıdır.

Ayak Kokusu Gidermek İçin Doğal Yöntemler, Ayak Kokusu için Kesin Çözüm

Evde hazırlanan doğal çözümler sayesinde ayak kokusu giderilebilmektedir. Bu sayede hem doğal olarak hem de zahmetsiz yollarla ayak bakımı da yapılmış olur.

Karbonat İle Kötü Kokularla Savaş!

Mutfaklardan eksik olmayan karbonat, ayak kokularında da etkisini göstermektedir. Ayak kokusu gidermede ve ayakta ki pH seviyesini dengede tutmada ön plana çıkan karbonat, çoraplar giyilmeden önce bir miktar kadar dökülerek uygulanabilir. Veya ılık suyun içerisine 1 paket kadar karbonat eklenebilir ve her akşam saatinde, ortalama 20 dakika süreyle ayaklar bu suda bekletilebilir.

Ayaklarınız, Lavanta Yağı İle Güzel Koksun!

Güzel kokusu ile hafızalarda yerini koruyan lavantanın yağı, ayak kokularına karşı ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Anti-Fungal özelliğiyle ayaklarda ki kötü kokuları giderebilen lavanta yağı çoraplara damlatılarak da kullanılabilir. Günlük 2 kez bu işlemin yapılması, birkaç günlük yetecektir.

Epsom Tuzu da Fayda Sağlayacaktır!

Ayakta ki kötü kokuları gidermede öneme sahip olan bir diğer doğal ürün ise epsom tuzudur. Ilık suya eklenecek 2 kaşık epsom tuzunun içerisinde ayaklarınızı ortalama 15 dakika boyunca bekletin. Yatağınıza yatmadan önce bu işlemi uygulamak daha verimli olacaktır.

Çay İle Kötü Kokudan Arının!

Her gün 4-5 bardak içtiğimiz ve hayatın vazgeçilmezlerinden biri hâlini alan çay da bu rahatsız edici durumu gidermede önem taşır. Çayın içerisinde, ayakta kötü kokuya neden olan bakterileri öldüren maddeler bulunmaktadır. 3 bardak suyun içerisine 2 demlik kadar poşet çay atın ve kaynatın. Sıcak suyu soğutmak için belli miktara kadar soğuk su ilave edin ve ayaklarınızı bu su içerisinde 20 dakika kadar bekletin.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir