Alerji Hayatımızı Zorlaştırıyor

5 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

 

Alerji bağışıklık sistemimizin fazla duyarlık hastalığıdır. Alerjiye niçin olan maddelere “alerjen” denir. Alerjen, bağışıklık sistemindeki hücreleri (mast hücre ve bazofilleri) uyararak, antikor (IgE) oluşumunu sağlamaktadır.

Bir sonraki bağlantı sonucunda, alerjen ile IgE birleşir ve alerjik tepkime başlar. Dolayısıyla alerjik reaksiyonun başlaması için alerjenin daha önce bağışıklık sistemiyle karşılaşması şarttır.

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Arda Eminzade, alerjinin daha sonra gelişen bir durum olduğunu ve daha sonraki karşılaşmalarda fazla hızlı bir şekilde cisim tepkisinin başladığını belirtiyor.

Birçok bambaşka alerjik madde türü vardır; bunlardan en yaygın üçü çiçek tozu, konut toz akarları ve kuruyemişlerdir. Alerjik maddeler tüm canlı organizmalarda yer alan protein içerir ve tepkimeye neden olan da bu proteindir. Penisilin gibi bazı ilaçlar da alerjik tepkimeye niçin olabilir. Bu ilaçlar protein içermezler ancak vücuttaki protein ile bir araya geldiklerinde tepkimeye neden olabilirler.

Alerji genelde süratli gelişen bir reaksiyondur

Alerjik reaksiyonunun gelişiminden sorumlu maddeyi, mast hücrelerinde salgılanan Histamin olarak ifade eden Dr. Arda Eminzade, alerjinin 4 bambaşka organımızda başladığını vurguluyor.

1. Solunum yolu (üstteki solunum yolu: burun, daha alçak solunum yolu),

2. Cilt,

3. Sindirim sistemi

4. Göz.

1)Solunum yolunu etkileyen alerjenler havada uçuşan (airbore) parçacıklardır. Bitkiler ve ağaçların polenleri, konut tozu akarları (mite), hayvan tüyleri (kedi ve köpek gibi), küf mantarları solunum yolunu etkileyen alerjenlerdir. Bu alerjenler üst solunum yolunda alerjik rinit ile sinuzit ve daha aşağı solunum yollarında astıma sebep olurlar. Bu etkenler ara sıra favori alerjiye (konjenktivit) sebep olabilirler.

2)Cildimizi etkileyen alerjenleriiki şekilde değerlendirebiliriz.

Yelken Direği temas yolu ile ciltte alerji ve kızarıklık gelişir. Bu alerjik tepkime IgE ye ast değil Bağışıklık Sisteminin gecikmeli bir reaksiyonudur (gözenekli olan immünite). Örnek olarak nikel sulfat gibi bazı metaller, çimentoda bulunan potasyum dikromat, kozmetiklerde yer alan peru balsamı ve yapıştırıcılarda bulunan eposki resin egzema (kontakt dermatit) nedeni olabilirler.

Deri üstünde gönder maruziyet olmaksızın kızarıklık, kabarma ve kaşıntı oluşur. Misal olarak hastada aspirin alerjisi varsa eğer, ağız yolu ile alındığında ciltte kaşıntı ve kızarıklık belirtileri başlar. Bu duruma kurdeşen (ürtiker) denir. Ürtikeri tetikleyen ilaçların sayısı çok fazladır. Keza besinler ve bambaşka alerjenlerde ürtikeri başlatabilir. Ürtikerin belirtilerinden sorumlu madde tekrar tekrar histamin olmayabilir. Ürtiker her zaman alerjik değildir.

Böcek sokması, arı, yaban arısı, akrep ve sözde hayvanların sokması sonucunda, eğer bir alerjik koşul varsa, sokma alanında kızarıklık, kabartı ve kaşıntı gelişir. Ara Sıra bu alerjik reaksiyon fazla şiddetli ve tehlikeli olabilir.

3)Sindirim sistemini etkileyen alerjenler besinler ve bazen ilaçlar olabilir. Fındık, yer fıstığı, susam, süt, yumurta (sarısı ve akı), soya, baklagiller, buğday, çikolata ve deniz ürünleri en sık alerji yapan besinlerdir.

Alerji belirtileri:

Üstteki solunum yolunda: Burun ve geniz akıntısı, hapşırma, burun ve genizde kaşıntısı.

Alt solunum yolunda: nefes darlığı ve tıkanıklığı, hırıltı, öksürük ve balgam.

Cilt: Egzema; deride kızarıklık, kuruluk, soyulma ve kaşıntı.

Ürtiker; deride şişkinlik, kızarıklık ve kabarma.

Göz: Gözlerde kaşıntı ve yaşarma

Sindirim sistemi: Karın ağrısı, kusma, ishal.

Anafilaksi:

Anafilaksi alerjinin en şiddetli formudur. Solunum sistemi ve dolaşım sistemi benzer anda etkilenir. Anaflakside cilt ve sindirim sistemi bulguları gözlenebilir. Acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Alerjik anne babaların çocukları da tehlike altındadır

Alerjik anne babaların çocuklarının alerjik olma olasılığı yüksektir

Alerji genetik temele dayanır. Alerjik ebeveynin ileride alerjik çocukları olma olasılığı fazladır.

Ebeveynin alerjisi ile çocuğun alerjisi aynı şeye aleyhinde olmayabilir. Örneğin babanın yer fıstığına alerjisi varsa çocuğun saman nezlesine alerjisi olabilir.

IgE seviyesi çocukluk döneminde yükselip, başlıca 10-30 yaşlarında artan bir şekilde azalır.

Erkeklerde alerji riski kızlara tarafından daha fazladır. Yaş ilerledikçe iki cinsiyet arasındaki ayrım oranı azalıyor.

Alerji ve hijyen teorisi:

Bağışıklık sistemimizin iki kolu var, TH1 ve TH2. TH2 alerjik hastalıklardan sorumludur. Mikrobik ve viral enfeksiyonlarda bağışıklık sistemimizin TH1 kolu etkin oluyor ve bir tepki olarak TH2 kısmı baskılanıyor. Steril hayat koşullarında TH1 faal olmadığı için, TH2 faaliyeti daha etkin ve keskin olup, alerjik hastalıkların sıklığı artıyor.

Yani aşırı mikropsuz ve hijyenik koşullarda yaşamış bireylerde, yeteri kadar mikroplara maruz kalmadıkları için, bağışıklık sistemleri mikroplarla uğraşıp meşgul almak yerine, zararsız alerjenlere (çiçek tozu gibi) saldırıp ve alerjik hastalıklar başlıyor.

Bu teoriyi esas alarak, yeni tedavi yöntemleri olarak simbiotik bakteri ve parazitlere maruziyet geliştirilmektedir.

 Gelişmiş ülkelerde alerji oranı fazladır.

 Antibakteriyal ürünleri kullananlarda astım riski fazladır.

 Sezaryen ile doğanlarda, alışılagelmiş doğanlara kıyasla, alerjik hastalıklar daha sıktır.

 Sanayileşmiş ülkelerde, tarım daha yaygın olan ülkelere göre alerji daha fazladır.

 Şehirlerde alerji oranı köylere tarafından daha fazladır.

 Yumurta alerjisi: yumurta akı alerjisi, sarısından daha sıktır. 5 yaşında başlar. Her 50 çocuktan birinde görülür.

 Süt Şekeri intoleransı, süt alerjisi değildir.

 Lateks alerjisi ayrıca solunum yolu ile ayrıca de sırık bağlantı yolu ile (eldiven) alerjiye sebep olabilir.

 Lateks ile muz, kivi, kestane ve avakadonun çapraz etkileşimi sonucunda alerji gelişebilir.

Alerji testleri:

Alerjen spesifik IgE kan testi: Kan örneğinde farklı alerjenlere aleyhinde antikorun olup olmadığına bakılıyor.

Cilt prick testi: Öbür alerjenler (çiçek tozu, konut tozu, yumurta vs. gibi solunum yolunu ve sindirim sistemini etkileyen alerjenler) solüsyon biçiminde işaretlenmiş önkol üzerine damlatılarak ve deri işaretlenerek, deride gelişen kızarıklık ve şişliğin şiddetine kadar, alerji olup olmadığı gözlenir. Test başvuru formu süresi 40-60 dakikadır.

Cilt yama testi: Bambaşka alerjenler (nikel, dikromat ve epoksi resin gibi deriyi etkileyen alerjenler) bir bant üstünde yerleştirilmiş, bant sırt bölgesine yapıştırılır ve 48 saat daha sonra çıkarılır ve deride kızarıklık ve şişlik durumuna kadar, alerji yapan madde saptanır.

Tedavi:

Hap tedavisi: Antihistaminler, kortizon ve bambaşka ilaçlar acele koşul ve uzun vadeli tedaviler için kullanılmaktadır.

Aşı tedavisi: Aşırı duyarlılık tepkiyi azaltmak ve onarmak nedeniyle, alerjen madde düşük dozlarla verilir ve giderek alerjenin dozu artırılarak, bağışıklık sisteminin duyarlılığı azaltılır. Aşı, koldan iğne biçiminde ya da dil altından damla olarak yapılır.

Alerji Hayatımızı Zorlaştırıyor www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Alerji Hayatımızı Zorlaştırıyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık