1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri

Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri

Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri

Yaşadığımız süre boyunca parlak ve sağlıklı bir gülümseme için her şeyi yapmak isteriz. Bu sağlıklı ve güzel gülüşlere sahip olmanın yolu da ağız ve diş bakımından geçmektedir. Yetişkinlerde diş çürümesi ile beraber diş eti hastalığı da yaşanmaktadır. Bu sorunların yaşanmaması için ağız ve diş bakımınıza dikkat etmeniz ve aşağıda anlatacağımız şeyleri yapmaya özen göstermeniz gerekecektir.

Ağız ve diş bakımınız için yapmanız gerekenlerin başında günde en az iki defa olmak üzere florürlü diş macunu ile fırçalamanız, dişlerin arasında ki plakları temizlemek adına günde bir kez diş ipi ile temizlemeniz, florürlü bir ağız suyu kullanmanız, atıştırmalıkları sınırlandırmanız ve diş hekiminize sürekli gitmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki ağız ve diş bakımınızı düzenli yapmak ve sağlıklı tutmak çok önemlidir. Çünkü oluşabilecek diş çürükleri kalp hastalıklarına da sebep olmaktadır. Bu sebeple de en az 6 ayda bir diş doktorunuza gitmeli ve kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Ağız ve diş bakımı ürünleri kullanımının başında dişleri fırçalamak gelmektedir. Diş fırçanızı ve macununuzu dişinize en uygun şekilde seçerek çok güzel bir bakım yapabilirsiniz. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalamalı ve bu fırçalama süreniz en az 2 dakika olmalıdır. Dişlerinizin her bir yerini güzelce fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca sadece dişinizi değil dilinizi de fırçalamanız ekstra önemli olacaktır. Her sabah kalkar kalkmaz ilk işiniz diş fırçalamak olmalıdır çünkü sabahları dişinizi fırçalarsanız nefesiniz tazelenir. Gece yatmadan hemen önce de dişlerinizi fırçalamanız oldukça önemlidir çünkü gece ağzımızda daha az tükürük olur ve bu sebeple diş korumamız da az olacaktır. En doğru ağız ve diş bakımı yapmak istiyorsanız dişlerinizi her yemekten sonra fırçalamanı öneririz.
Ağız ve diş bakımının ilk aşamasında dişlerinizi fırçalamak yer almakta. Fakat dişlerinizi fırçalarken diş fırçasının ulaşamayacağı yerler olacaktır. Bu ulaşılamayan yerleri de ikinci aşama olarak diş ipi kullanarak çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizlemeniz gerekir çünkü hastalık ve çürükler genellikle bu ulaşılamayan yerlerde ortaya çıkmaktadır. Ağız ve diş bakımı çok önemlidir çünkü diş ve diş eti hastalıklarının sonucu kalp hastalıklarına, felce, diyabete ve erken doğum gibi risklere ulaşmaktadır.

Ağız ve diş bakımının üçüncü aşaması ağız suyu kullanımıdır. İlk yapmanız gereken yine diş ve diş etinize uygun bir ağız ve diş bakım ürünleri seçmektir. Seçeceğiniz ağız bakım suyu florür içerikli olabilir. Ağız bakım suları diş minenizi güçlendirmeye de ekstra yardımcı olacaktır. Tüketeceğiniz gıdaları da doğru bir şekilde seçmek çok önemlidir. Tükettiğiniz gıdaların yanı sıra sürekli bir şeyler de atıştırıyorsanız bu plak oluşumunu ve diş çürümesini arttıracaktır. Bu yüzden atıştırmalıklardan, şekerli ve yapışkanlı yiyeceklerden ve meyve sularından kaçınmalısınız. Bunların yerine sebze tüketmek ve bolca su içmek ağız bakımınız için faydalı olacaktır.
Ağız ve diş bakımının dördüncü aşaması diş doktorunu düzenli olarak ziyaret etmektir. 6 ayda bir diş doktorunuzu ziyaret etmeli ve diş problemlerinizin olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Herhangi bir hastalık ve çürük var ise ilerlemeden tedavi edilmesi ağız ve diş bakımı ürünleri için faydalı olacaktır.

Ağız ve diş bakımı sağlık ve dış görünüm için fazlasıyla önemlidir. Bembeyaz dişlere ve güzel gülüşlere sahip olmayı herkes ister. Ağız ve diş bakımı ürünleri kullanarak bu gülüşlere sizde sahip olabilirsiniz. Bakım yaparken ise yirmilik dişlerde, çarpık dişlerde, ağız içinde kullanılan protezlerinde ve diş tellerinde uygulama zorluğu yaşanacaktır. Bu zorlukların yaşanmaması içinde bu duruma özel olarak tasarlanan ağız ve diş bakımı ürünleri tercih ederek temizliğinizi gerektiği gibi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kaynak : https://www.dermoeczanem.com/agiz-dis-bakimi

Yorum Yap

Yorum Yap