Anasayfa / Sağlık / Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Ağız kokusu bir hastalık olarak nitelendirilemeye bilir fakat hastalıkların habercisi olabilir. Ağız kokusunu hem patolojik hem de fizyolojik olarak ikiye ayrılmıştır. Fizyolojik olan kısmı sindirim kanalında biriken gazlardan, dil üzerinde ve ağızın farklı yerlerinde biriken bakterilerden oluşmaktadır. Bunun çözümü olarak ağzın temiz tutulması, çinko içeren gargaraların sürekli olmamak koşuluyla kullanılması ve dilin üzerinin fırçalanması çözüm olabilir.

Patolojik olan kısmı ise biraz daha ciddidir. Bu gruba giren kısım genellikle bu durumu ya kabul etmiştir ya da farkında dahi değildir. Bu durumlarda bir kısım hasta diş hekimine müracaat eder ve sorunu çözüm bulmaya çalışır. Sebepler genellikle birkaç sebepten ötürü gerçekleşmektedir. Sinüs hastalıkları, akciğer hastalıkları, şeker hastalıkları, karaciğer yetmezliği, açlık, diyet, ağız kuruması, açlık gibi durumlardan meydana gelir. Diş dokularından kaynaklı problemler diş hekimi kontrolü sonucu tespit edilerek tedavi edilir. Bunların yanı sıra eğer patolojik bir problem yoksa bunun için yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusuna çözüm bulabilecek başlıca etkenlerden birisi sakız çiğnemektir. Dişlerdeki yemek parçacıklarını çıkartırken ağız kokusuna çözüm bulmaktadır. Özellikle sabah kalktığınızda meydana gelen kötü koku genellikle ağzın hijyenine dikkat edilmemesinden kaynaklanır.  Gece yatmadan önce dişler fırçalanmadıysa ağızda kalan yemek kalıntıları bakteriler sayesinde sabaha kadar çürütülür ve sabahları kötü koku oluşuma sebebiyet meydana getirir. Sakız işte burada devreye girer ve ulaşılamayan yerlerdeki yemek kalıntılarını giderir. Diğer bir yöntem tarçın kullanımıdır. Özellikle bitki çaylarında tercih edilebilecek olan tarçın çubukları sayesinde veya tatlılarda kullanılan tarçın sayesinde ağız kokusuna çözüm bulabilirsiniz.

Bol su içmek yapılabilecek en etkili en kolay yoldur. Bunun yanında sigara içmemek, basit şeker tüketimini azaltmak, lokmaları iyice çiğnemek, dişleri fırçalama yöntemlerine dikkat etmek ve tam manasıyla uygulamak, elma ve havuç tüketimini artırmak, yoğurt tüketmek ve maydanoz çiğnemekte ağız kokusuna çok çok iyi gelen yöntemlerdendir.

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir