1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aft, Ağız Yarası, Evde Doğal Yöntemle, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer?

Aft, Ağız Yarası, Evde Doğal Yöntemle, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Geçer?

Yapılan istatistiklere göre, kadınların erkeklerden daha çok aft sorunlarından muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Ağız aftları aileler içinde de görülebilir. Buna kalıtımsal sebepler, yiyecekler ya da alerjiler gibi sahip olunan ortak çevre faktörleri sebep olabilir. Fakat, her yaştan insan hayatının bir kısmında ağız aftı problemi yaşayabilir.

Peki ağız aftları tam olarak nedir? Aftlar küçük, yüzeysel ve kötü huylu ağız ülserleridir. Yanak ve dudaklarınızın içindeki yumuşak dokularda, dilinizin altında, ya da diş etlerinizin tabanında baş gösterebilir. Diğer isimleri aftözstomatit veya aftöz ülserdir. Sık sık çıkmakta ısrar eden ağız aftları, tekrarlayan aftöz ülserler olarak anılırlar. Ağız aftları genellikle yuvarlak veya oval, sarı ya da beyaz renkli, çevresi kırmızı merkezli yaralardır. Ağzınızda, aft oluşmadan önce hafif bir ağrı ve acıma hissedersiniz.     Yüksek ateşten kaynaklanan uçuklar ya da herpes virüslü kaynaklı aft ve uçukların aksine, ağız aftları hiçbir zaman oral mukoza dışı dokularda görülmez. Kesinlikle bulaşıcı değildir. Fakat doldukça rahatsız edici ve acı vericidir, özellikle bir şeyler yerken ve içerken.

Siz de aft evde nasıl tedavi edilir öğrenmek istiyorsanız, sizler için özel olarak hazırladığımız yazımızın devamını okuyun.

Ev Yapımı Aft Gargarası

  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı AloeVera jeli
  • ½ bardak ılık su

Tüm malzemeleri bir kap içinde güzelce karıştırın. Karışımdan ağzınıza alarak en az 10 saniye boyunca gargara yapın. Karışımı yutmayın. Günde 1 defa, ağız aftlarınız iyileşene kadar işlemi tekrar edin.

Buz Yiyin

Enflamasyonu engellemek için bir buz küpünü ağzınızın içinde gezdirebilirsiniz. Buzun soğukluğu kan akışını yavaşlatacak ve afttan kaynaklı şişme ve ağrılarınızı azaltacaktır.

Ne Yediğinize Dikkat Edin

Pürüzlü besinler, fazla baharatlı ya da ekşi gıdalar tüketmekten kaçının. Bu tip gıdalar daha fazla iritasyona ve acıya yol açarlar.

B Vitamini Desteği Alın

Belli besin yetersizlikleri ağız aftlarına sebep olabilir. Yapılan çalışmalarda B12 vitamini eksikliği çeken kişilere, uygun miktarda B12 desteği verildiğinde, aft çıkarma risklerinde azalmalar olduğu tespit edildi. Çalışmada kullanılan miktar, 6 ay süresince, günlük 1mg’dır.

Buna ek olarak günlük B vitaminleri- 300 miligram B1 vitamini, 20 miligram B2 vitamini ve 150 miligram B6 vitamini- takviyesi kullanan kişilerin aft semptomlarında ilerlemeler kaydedildi. B1 (tiamin) vitamini eksikliğinin de özellikle ağız aftları için uygun ortamı oluşturduğu bilinmektedir.

Demir Desteği Alın

Ağız aftlarının önlenmesi ve iyileşmesinde etkin olan bir diğer destek de demir desteğidir. Bunun için kan testi yaptırmanız ve demir serum kan düzeylerinizi kontrol ettirmeniz gereklidir. Ardından, doktorunuz uygun demir takviyesini reçete edecektir.

Yoğurt Yiyin

İyi mayalanmış bir yoğurt, özellikle ev yapımı ise- ağız aftlarınızın geçmesi için mükemmel bir çözüm olacaktır. Yoğurt vücut için gerekli prebiyotik takviyeleri sağlar. Bilindiği gibi probiyotikler vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir. Sağlıklı bakteriler ağız yoluyla vücuda giriş yaptığında ağız florasını da iyileştirir ve aftların hızla iyileşmesini sağlar.

Meyan Kökü

Meyan kökü de ağız aftlarını iyileştirmede kullanılan bir diğer etkili yöntemdir. Meyan kökünü demleyip gargara yaptığınızda, aftlardan kaynaklı ağrı ve acılarda azalma meydana gelecektir. Hatta yapılan çoğu araştırmada, meyan kökü ile düzenli gargara yapan hastaların 3. gününde ağız aftlarında iyileşmeler görüldüğü saptanmıştır. Meyan kökü gargarası için ihtiyacınız olan malzemeler biraz sıcak su ve aktarlardan temin edebileceğiniz meyan kökü bitkisi.

  • Bir tutam meyan kökü
  • Kaynama noktasında olmayan sıcak su

Sıcak su içerisine kattığınız meyan köklerinin çay demler gibi demlenmesini bekleyin. Yaklşaık 10 dakika beklettikten sonra, günde en fazla 2 defa olmak üzere gargara yapınız.

Elma Sirkesi

Kaliteli ya da ev yapımı bir elma sirkesini eşit miktarda ılık su ile karıştırın. Bu karışımı aftların hızla iyileşmesi için her gün gargara olarak kullanın. Elma sirkesi, ağız içindeki kötü bakterileri yok ederek,iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar.İçeriğindeki asetik asit ve diğer faydalı içerikler, aft tedavisi için doğal antibiyotik görevi görür.

Çay İçin

Bir dahaki çay içişinizde, demlikte kalan çay tanelerini çöpe dökmeyin. Bunun yerine, çay tanelerini ya da kullandığınız siyah çay poşetini, aftlarınıza uygulayın. Çay içeriğindeki tanin maddesi çay Tanelerini çiğnediğinizde açığa çıkacak ve aftlarınızın hızla iyileşmesine yardımcı olacak.

En çok bilinen ve kullanılan aft evde nasıl tedavi edilir yöntemlerini sizlerle paylaştık. Eğer siz de bu problemden şikayetçi iseniz, listemizde sıralanan çözümlere başvurabilirsiniz. Fakat ilk iş olarak, doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap