2016 yazında Ukrayna nakışı trendi!

9 Nisan 2016
8 kez görüntülendi

Moda haftalarında çoğu kez gördüğümüz şık Ukrayna Nakışı 2016 yaz sezonuna damgasını vuruyor! Bohem ve şık stiller yaratan geleneksel nakış motiflerini ve uygulama alanlarını inceledik…

Son moda haftalarında 70 ’li yılların etkisini podyumda sergilenen tasarımlarda keskin şekilde gördük.
Şık bohem silüetler moda dünyasında fırtınalar estirirken bu stilin nasıl gelişim gösterdiğine de tanık oluyoruz.

Birçok tasarımcının koleksiyonlarında tekrar tekrar karşımıza çıkan Ukrayna Nakışı detayı ise bizleri büyülüyor. Canlı renklerden oluşan işlemeler, ayakkabıdan çantalara, keten bluzlardan, şile bezi , tekstil kumaşlar ve penye elbiselere dek bütün materyallerle birlikte kullanılıyor.

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi nakış işlemeleri, Ukrayna ’nın antik ve sembolik geleneği. Yunan tarihçi Heredot bile Darius ’un istilasını anlatırken, Trakya – Daçya halkının elbiselerini donatmak için yaptığı nakıştan bahseder.

Nakışla süslenen birincil giysiler gömlek ve bluzlardır. En hoş Ukrayna Nakışı örneklerini gömleklerin yen kısmında, elbise yakalarında ve göğüs kısmında görürüz. Son dönemde Ukrayna Nakışı örneklerine tasarımlarında yer veren modacılar, geleneksel el işi sanatını çağdaş parçalarla harmanlayarak epeyce göz alıcı ve şık parçalar yaratıyor.

Vyshyvanka Elbiseleri

Yaz sezonunun en popüler parçaları kesinlikle Vyshyvanka elbiseler. Ukrayna ’nın geleneksel kıyafeti olan bu işlemeli ve dökümlü elbiseler genelde beyaz tekstil kumaş üzerine kırmızı ya da mavi işlemeli oluyor.

Elbiselerin geniş kesimli kollarına, yaka bölgesine, sırt kısmının boyundan başlayarak ön ve arkadaki yüzüne yapılan işlemeler orijinalliğini koruyor. Geleneksel motifler günümüze dek hiç değiştirilmeden kullanılmış.

Elbise: H&M – 119 TL

Geleneksel modellerin bilekte biten etekler ve oldukça geniş kesimli kollara sahip olduğu ukrayna elbiselerinin kısa ve daha modern versiyonları da bulunuyor.

Bu elbiseleri çiçekli saç aksesuarları, büyük küpeler, püskül ve boncuk detaylı aksesuarlar, cilt bağcıklı sandaletler ile kombinleyebilirsiniz.

Leandra Medina, Chiara Ferragni gibi popüler moda bloggerları yazın gelmesini beklemeden Vyshyvanka stili elbise ve bluzlara kombinlerinde yer vermeye başladı bile!

Elbise : H&M – 229 TL

farkıyla sizlerle.

2016 yazında Ukrayna nakışı trendi! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık