1. Ana Sayfa
  2. Güzellik
  3. Sauna ve Buhar Odalarının Cilt İçin Faydaları ve Zararları

Sauna ve Buhar Odalarının Cilt İçin Faydaları ve Zararları

Sauna ve buhar odaları terapileri, vücuda, zihne ve ruha dinginlik kazandırmak için antik çağlardan bu yana kullanılan yöntemler arasındadır. Saunaların çalışma prensibi, vücut detoksuna yardım etmesi prensibine dayanır. Sıcak buhar ile, vücudunuz kan dolaşımınızda bulunan toksin ve yabancı maddeleri terleme vasıtası ile vücut dışına atmanızı sağlar. Klasik detoks tedavilerinin yanında, sauna ve buhar banyolarından daha iyisi düşünülemez! Fakat bu, saunaların riskleri olmadığı anlamına gelmez.

Son yıllarda, buhar tedavilerinin insan sağlığına olumlu etkilerinin yanında, olumsuz etkileri de konuşulmaya başlanmıştır. Bazı çevrelerce, vücudun kendi kendine detoks yapma kabiliyeti olduğu ve buhar banyolarına gerek olmadığı görüşü savunulur. Gelin yazımınızın devamında, sauna ve buhar odalarının cilt için faydaları ve zararları nelermiş öğrenelim.

Sauna ve Buhar Odalarının Cilt İçin Temel 3 Faydası

  • Gençlik iksiri: Saunalar, yaşlanma belirtilerinin azaltılmasını yardımcı olarak, cildinizin daha genç ve sağlıklı olmasını sağlar. Sauna ve buhar terapisinin ardından alacağınızı soğuk duşlar, ciltteki kolajen ve elastin liflerinin üretimini uyarır. Terleme, ciltte yenilenme döngüsünü hızlandırır. Böylece daha sıkı, canlanmış ve gergin bir cilde kavuşursunuz.
  • Dokularınıza oksijen taşınır: Saunada oturduğunuzda, vücut sıcaklığınız yükselmeye başlar. Bu durum, damarlarınız genişleterek kan dolaşımınızın hızlanmasına yol açar. Artan kan akış hızı ile birlikte, dokulara daha fazla oksijen ve faydalı besinler taşınmış olur. Cildiniz canlanır ve aydınlanır.
  • Çeşitli cilt hastalıklarına fayda sağlar. Sauna ve buhar banyoları, siyah noktalar ya da aktif sivilceler gibi rahatsızlıklarda fayda sağlar. Sıcak buhar, cilt gözeneklerinizi açarak temizlenmelerini sağlar ve cilt yenilenme hızını arttırır. Böylece, daha temiz ve sağlıklı bir cildiniz olur. Rosacea ya da Malesma gibi hastalıklarda, sauna ve buhar tedavileri önerilmez.

Sauna ve Buhar Odalarının Bilinen 3 Zararı

  • Yanıklar: Sauna kullanımının yaygın olduğu, özellikle Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde, hastaneye gelen yanık vakalarının 4’te 1’i sauna yanıkları kaynaklıdır. Çoğu yanık, sauna odasındaki ısıtıcıya veya diğer sıcak yüzeylere dokunmaktan kaynaklanan kaza eseri yanıklardır. Bu tarz yanıklar genellikle küçüktür, fakat zaman zaman ciddi boyutlarda olabilir.
  • Doğurganlığa Etkisi: Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin, sauna ve buhar odalarından uzak durmaları akıllıca bir seçim olabilir. Vücut ısısı arttıkça, testislerdeki sıcaklık da yükselir ve bu sperm sayısı ve kalitesini azaltır. Bir çalışma, sperm sayısının sauna ve buhar banyolarından sonra azaldığını ve beş hafta sonrasına kadar normale dönmediğini göstermiştir.Ayrıca, hamile kadınlarda için de sauna, bebekte embriyonik veya fetal anomalilere sebep olabilir.
  • Zararlı Organizmalara Etkisi: Sauna gibi sıcak ve nemli ortamlar, organizmaların büyümesi ve çoğalması için uygun birer ortam olabilirler. Atlet ayağı ya da ayak tırnağı mantarı gibi enfeksiyonlar, bu koşullarda kolayca yayılabilir. Sauna ve buhar odalarının cilt için faydaları ve zararları düşünüldüğünde, saunalarda bakteri ve mantar bulaşma riski, üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sitede 2 günde bir buhar odasına gidiyordum. Buhar Odasının bilmediğim zararlı yönlerini bu siteden okuyunca daha az gitmeye karar verdim.