Sağlıklı Saçlara Kavuşayım Derken Aldanmayın

25 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

1. : Saç şekil değiştirmeyi içindeki hidrogen (su) bağlarının yer değiştirmesi suretiyle yapar. Saç esnekliği saç nemliyken artar. Saç kuruyken kendi boyunun 20%si oranında esner ve kırılır böylece saç kuruyken taranmamalıdır. Saç nemliyken 50% oranına dek esneyebilir. Saça nemliyken şekil verilmelidir. Saçın en büyük nem kaynağı sudur, böylece saçımız yıkandıkça ihtiyacı olan nemi kazanır. Kazandığı nemi uzun süre koruyabilmesi için saç kremi ve bakım kremlerinin kullanımı faydalıdır.

2. Fön, düzleştirici, maşa: Saça yapılan sıcak işlemlerdir. Saçın sıcağa aleyhinde direnci zaman içinde azalır. bu nedenle bu işlemlerin sık uygulanması (hafta 2-3 defa) durumunda saçta kopma ve kırılmalar artar. Sıcak uygulamalar sonucu saç var olan nemini ve esnekliğini kaybeder. Bu durumunun sonucu olarak saç bundan böyle şekil verme yapmadan doğal haliyle şekil verilemez hale kazanç.

3. Perma, defrize, Brezilya fönü: Saç yapısını yüzeyden yok, içeride yer alan sülfür bağlarını kopartıp her tarafta istenen şekilde ( düz/ kıvırcık) bağlama yöntemi ile saç şeklini uzun süreli değiştiren uygulamalardır. Bu uygulamalarda saça direncini veren esas zincirsi inşa zarar görebilmektedir. bu nedenle bu işlemleri profesyonel şahısların yapması ve saça yılda 1 defadan fazla uygulanmaması gerekmektedir. Bu zincirsi yapı artı zorlandığında hasar görmekte ve bu hasar bakım yöntemleri ile onarılamamaktadır. Tek çözüm saçın işlemli yerden itibaren kesilmesidir. Aksi takdirde saç kesintisiz koparak saçın uzamasını engelleyecektir.

4. Krepe: Saçın uzatma yönün tersine içten taranarak saçın kabartılması yöntemidir. Bu yöntemde saçın dış yapısını oluşturan pul tabakanın dizilişinin tersi yönünde bir tarama gerçekleşir. Saç zaman içinden bu yöntemden zarar görür.

5. Belirgin renk değişimleri: Sık aralıklarla saç boyası uygulaması ve saç rengini keskin şekilde değiştirmek (Siyah renkten sarıya dönmek, sarı saçı kızıl yerine getirmek sonra siyah yapmak vb) dinç ve saçı aşındırıcı kimyasal kullanımı gerektirdiği için saça hasar vermektedir. İdeal olan saçın kendi tonuna yakın renkler uygulamak ve ya bariz renk değişimlerini uzun aralıklarla yapmaktır. Saçında badana sebebiyle kurumadan şikâyet eden kişilerin ağırlıklı olarak dip badana kullanmaları, saçın tamamını 4-6 ayda bir boyamaları önerilmektedir. Boyalı saçlarda saç büyük oranda nemini kaybetmektedir. bu nedenle bakım maskelerinin haftada 1-2 kullanımı faydalıdır.

6. Kaynak saç kullanımı: Saçın daha yoğun görünmesini sağlamak amacı ile saça ekleme yapılması yöntemidir. Saçı çekerek bir baskı uyguladığı için saçta kırılma yaratma riski vardır. Bilhassa zayıf saç yapısı olan kişilerde uzun süreli kullanımlarda saçta daimi kayıp yaratma riski vardır.

7. Saçı aralıksız çekerek çok sıkı biriktirmek: Bu işlemde saçı kesintisiz çekerek toplamak saçta ilk aşamada kırılma yaratacaktır. Daha ağırlıklı zencilerde görülen kopmaya yan saç kaybı bu sebeple oluşmaktadır. Bizde ise daha ağırlıklı kapalı bayanlarda bu cins saç kaybına rastlanmaktadır.

Saç alışılagelmiş koşullarda kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir lif yapısıdır. Ancak yapı eksiklikler sonucu ya da bedensel zorlamalar sonucu saçımız incelebilir, kolaylıkla yıpranıp kopabilir ve kayıp yaşayabilir.

Saç ve besin ilişkisi

Saçta yapısal eksiklikler ağırlıklı olarak gıda eksikliği nedeniyle oluşur. Saçın tatmin edici oranda protein almaması sonucu saçta zayıflama incelme ve kolay kırılma yaşanır. Saç en ufak zorlamada kopar ve kırılır.

• Proteinden eksik beslenme, vejeteryan gıda,
• Demir eksikliğine ast anemi,
• Çinko, folik asit, B-12, biotin eksikliği,
• Sağlıksız saç derisi, tıkanmış foliküller

Saçın sağlam yapısını bozar, saç canlılığını yitirir, matlaşır, şekil almaz ayla kazanç ve saçta incelmeler başlar. Bunun yanısıra saça dışarıdan uygulanan şekillendirme yöntemleri saça maddi korkutma oluşturabilir. Sık yapılan kimyasal işlemler ve şekillendirme işlemleri en sağlam saç yapısında dahi kırılma ve kopma yaratır.

Sağlıklı saç için ne yapmalı?

1. Saç ıslakken taranmalı ve şekillendirilmelidir.
2. Maşa kullanımını sık yapmak yerine, arada bigudi ile şekil verme yapılabilir.
3. Düzleştiricileri her gün kullanmak yerine, saçı fırça ile şekillendirmek tercih edilebilir.
4. Saç daha sık yıkanmalı, yıkama sonrası saça nem ve protein veren bakım maskeleri kullanılmalıdır.
5. Saçın doğal rengine yakın boyalar tercih edilmelidir.

İlgili konular ;
– Brezilya Fönü
– Havuç maskesi ile seri saç uzama yolları
| Saç Rengi | Saç Renkleri | Saç Modelleri | Saç Şekilleri
– Saçında Egzama ve yarası olanların paylaşım alani
– Saçlar köpükle boyanıyor

Dinç Saçlara Kavuşayım Derken Aldanmayın www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Sağlıklı Saçlara Kavuşayım Derken Aldanmayın Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık