Anasayfa / Güzellik / Saçımda Kepek var, Nasıl Geçer, Ne Yapmalıyım, Ne iyi Gelir?

Saçımda Kepek var, Nasıl Geçer, Ne Yapmalıyım, Ne iyi Gelir?

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saçta en çok karşılaşılan sorunlardan birisi kafa derisinde kepeklenme sorunudur. Aslında vücut her gün deri değiştirmektedir. Kafamızda da deri olduğu için bu deri atılmalı ve yenilenmelidir. Yüzümüzde de olan aynı pullanmanın kafa derisindeki adıdır kepek. Aslında kurumuş ölü derilerdir. Kafa derimizin kendisini yenilemesini engelleme gibi bir lüksümüz olmasa da bu görüntüyü azaltıp daha bakımlı ve sağlıklı bir kafa derisi için elimizde elbette seçeneğimiz vardır.

Saçlarını dönemsel olarak hava değişimden etkilenip kepeklenebilir. Bunun nedeni uygun olmayan şampuan, aşırı sıcak suya daha fazla dayanamayan, kuru şampuanlardan nefes alamayan yeterli bakımı yapılmamış kafa derisi olabilir. Birde bunların yanında vücudunuzun kendi oluşumu da etkili olabilir. Kronik olarak yağlı bir kafa derisine sahip olabilirsiniz. Düzenli olarak bu yağdan arındırılmadıkça da kafa deriniz nefes almak için sürekli üzerindeki örtüleri atmak zorunda kalacaktır ve buda size kepek olarak yansıyacaktır.

Eczanelerden, dermatologlardan sizin için uygun olan ilaçları veya yıkama jellerini alabilirsiniz fakat çözümü doğada aramak en sağlıklısı olduğunu unutmamak gereklidir. Öncelikle yağlanma problemi için hem içerden hem de dışarıdan çift yönlü olarak bu duruma el atmalıyız. Yağ oranını dengeleyebilmek adına bol bol su tüketmek ilk adımımız olmalıdır. Daha sonra organik bıttım sabunu, zeytinyağı sabunu gibi tamamen organik sabunlar hayatımıza sokmalı ve kimyasal içerikli ürünlerden vazgeçmeliyiz. Kafa derimizi dışardan da nemlendirebilmek adına nem verici olan avokado, zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi ürünleri maske olarak tercih etmeliyiz. Bunun yanı sıra banyodan çıkmadan hemen önce soğuk bir durulama suyu yapmalıyız ve içine biraz elma sirkesi katmalıyız. Kokusuz olacağı için sizi rahatsız etmemekle beraber anti bakteriyel özelliği sayesinde yarar sağlayacaktır hem de soğuk su sayesinde kafa derinizin dolaşımı artacaktır.

Bunun dışında günlük hayatınızda dikkat etmeniz gereken birkaç tüyo daha vermek istiyorum. Özellikle kafa derinizi kesinlikle kaşımamalısınız. Çok ihtiyaç olduğu durumlarda ise kesinlikle tırnakları değdirmemeli parmaklarla ovuşturulmalı. Farklı farklı bir sürü şampuan kullanıp kimyasala içerikli maskeler tercih edilmemeli doğal olan sabunlar kullanılmalı. Çok çok yıkamak yerine kafa derimizin kendi yağıyla beslenmesini sağlamalı ve banyo aralığını artırmaya çalışmalıyız.

İlginizi Çekebilir

ciltteki siyah noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Temizlenir

Günümüz birçok kadının derdi yüzünde ki siyah noktalardan kurtulamamak. Aslında çok basit birkaç adımla temizleyebileceğiniz yüzünüzü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir