Saçı ve cildi canlı tutan besinler

24 Nisan 2016
8 kez görüntülendi

Çiğ tüketilen besinler yiyerek güzelleşebilirsiniz. Bu besinler, saçınızı ve cildinizi güçlendirerek, bakım yapar.

Söze hemen, ‘aman sakın hatalı anlamayın! ’ diyerek başlayalım; çünkü ‘yiyerek güzelleşin ’ derken, dilediğinizi yemenizi ve bu şekilde güzelleşmenizi kastetmiyoruz. Sizi dürüst ve dışarıdan güzelleştirecek, uzmanların özellikle ham olarak tüketmenizi önerdikleri bir takım besinlerden bahsediyoruz. Bazı besinlerin, bilhassa çiğ olarak tüketilmeleri halinde hem sağlık durumu hem de güzellik kaynağı olduklarını vurgulayan uzmanların verdikleri bilgilere kadar, içerdikleri silikon ve sülfür ile her biri iyi birer güç kaynağı olan bu besinler, aynı zamanda vücudu arındırarak, cilt ve saç güzelliğine katkıda bulunma yeteneğine sahip.

İşte bu besinler ve özellikleri:

Papaya: İçeriğindeki doğal enzim ve amino asit sayesinde, beyindeki mutluluk hormonunu arttırır.

Salatalık: Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırarak, idrarla birlikte vücuttaki üre asidi ve ürat tuzlarını eritip dışarı atılmasını sağlar. İçeriğindeki kükürt kanı temizler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Hindistan cevizi: ’Lauric asit ’ adında, nadir yer alan bir madde içerir. Bu madde, vücudun bulaşıcı hastalıklara ve virüslere aleyhinde direncini arttırır.

Keten tohumu: Yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda dolu yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte oldukça çok potasyum, magnezyum, demir, bakır, çinko ve değişik vitaminler içerir. Kanserden kabızlığa, öksürük ve ses kısıklığından sedef hastalığına değin çok geniş bir etki alanı bulunmaktadır.

Zeytin: Safrayı arttırıp, karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu ve kandaki şeker miktarını düşürür.

Roka: Roka yaprakları daha çok güz ve kış aylarında salata olarak kullanılır. İştah açıcı, uyarıcı, zorlama verici ve öksürük kesici özelliği vardır. Tohumları da aynı etkileri gösterir. Afrodizyak özelliği mevcuttur.

Turp: Bol C vitamini, iyot ve kükürt içerir. Karaciğeri ve mideyi çalıştırır, böbreklerdeki kum ve taşı döker, cildi güzelleştirir. Uzmanlar, turpun bağırsakları dezenfekte ettiğini, akşam yenilen turp veya içilen bir bardak turp suyunun mükemmel uyku verdiğini söylüyor.

Cildi yaşlandıran yiyecekler

Margarin: Kahvaltı ve kızartma yağı olarak sofralarda yer verdiğimiz margarindeki doymuş yağ asitleri cilt hücrelerine hasar veriyor ve vücutta yağ olarak depolanıyor, kısacası şişmanlatıyor.

Kahve: Ensülin oranını artırdığı için cilde hasar veriyor. Keza stres hormonu kortizolü harekete geçiriyor.

Havuç: Havuç, muz, üzüm ve mango gibi meyve ve sebze türleri, yüksek glisemik indeksleri dolayısıyla Perricone ’nin yasaklı listesinde yer alıyor. Glisemik indeks, kan şekerinin bir öğünde ne dek arttığını gösteriyor.

Portakal: Her ne dek vitamin açısından yüksek bir meyve olsa da şekeri yükseltmesiyle de biliniyor. Bu yüzden dinç C vitamini alabileceğimiz meyveler elma ve limon.

Pizza: Pizzadaki karbonhidrat yağ yakımını engelliyor. Ama haftada bir kere yemek yemek zarar vermiyor.

• Içki alımı cildi yaşlandırıyor

• Şekerli besinler kana çabuk karışır, ve sizi ivedi yaşlandırır.

• Kırmızı et de cildinize zarar verir.

• Kızartmalardan uzakta durun.

• Tuzdan olabildiğince uzaktan durun.

www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık