Anasayfa / Güzellik / Parafin Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne işe Yarar, Zararlımı?

Parafin Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne işe Yarar, Zararlımı?

Parafin ne işe yarar?

Cilt bakımı, kadınların olmazsa olmazıdır. Bütün kadınlar alımlı ve güzel görünmek istediklerinden bakımlarının özellikle üzerinde dururlar. Bu nedenle kadınların vazgeçemediği konuların başında cilt bakımı gelir. Cilt bakımı adeta sihirli bir dokunuştur. Yaşlanmayı geciktirdiği uzmanlarca kanıtlanmış olduğunu bütün dünya kadınları bilir.

Cilt bakımı için birbirinden değerli uygulamalar kullanılmakla birlikte, son dönemde trend olan ve kadınların vazgeçilmezi haline gelen parafin, kadınlar tarafından en çok kullanılan bakım ürünü haline gelmiştir. Parafinin sözlük anlamı doymuş karbonhidrattır. Yani beyaz renk, yarı saydam renkte olan parafin, hidrokarbondur. Bu zamanda güzellik salonlarında baya rağbet görmüştür. Parafini kadınlar çok sevmiş olup el ve ayaklarında kullanmaktadırlar.

Parafin Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Bir bölgeye parafin bakımı yapılacaksa, öncelikle iyi sonuçlar alınabilmesi adına o bölge bir krem ile nemlendirilmeli ve peeling yapılmalıdır.
 • arkasından ılık su vesilesiyle tamamen durulama işlemi gerçekleştirilmeli ve parafin için tamamen hazır hale gelen bölge parafin suyuna bandırılıp çıkarılmalıdır.
 • Bu işlemin en önemli bilgilerinden birisi de parafin uygulanmış bölgenin sıcak tutulması gerekliliğidir. Bundan dolayı, teknisyenin yapılacağı yerde kafi ısının sağlanabilmesi adına bir poşet ile sarıp, bu poşetin üzerini de pamuklu havluyla kapatmak icap eder. Böyle, hava almadan 15 dakika bekletilmelidir.
 • 15 dakikanın sonucunda poşet çıkarılır.
 • Parafinin tam olarak etki gösterebilmesi adına da parafin uygulamasının sonrasında bölgeye krem ile masaj yapmak gerekir.
 • Parafin uygulamasının haftada 1 yapılması uygundur.

Parafinin Yararları Nelerdir?

 • Parafin, yaşın ilerlemesi sebebi ile yıpranan, zarar gören ve onarılması gereken deri için iyi bir bakım onarım sağlar.
 • Parafin tabii bir bileşendir ve özü mumdan, aynı zamanda da doğadan elde edilmiş vitaminlerden yapılır. Doğal bir ürün olduğundan ve kimyasal madde barındırmadığından cilde zarar vermez ve bir çok yarar sağlar.
 • Çok kuru bir cilde parafin uygulaması yapılması, 2 gün boyunca parafin üstün bir etki yapar. 2 günün sonunda tesiri azalmaya başlar. Sadece, cilt çok kuru değilse, tesiri bir haftaya kadar süre gelir. Uygulanmış olduğunda çok iyi bir sonuç doğuran parafin, tesirinin azalması sebebi ile düzenli şekilde uygulanması ihtiyaç duyulan bir bakım ürünüdür. Bir tek tertipli uygulanmış olduğunda yıpranan deride gözle görülür bir iyileşme sağlanır.
 • Parafinin toksin atma özelliği bulunur. Genel olarak el ve ayak bakımlarında kullanılan parafin, bu özelliği yardımıyla zayıflama da kullanılabilmektedir.
 • Parafinin aynı zamanda bel, boyun, özellikle de eklem ağrılarının giderilmesinde, fıtık şeklinde tedavilerde önemli etkileri bulunur. Bu yüzden, parafin uzman doktorlar tarafından da önerilerek kullanılır, fizik tedavi sırasında yaşam standardını yükseltmek için tercih edilen çok önemli bir üründür.

Parafin çok yararlı olmasına rağmen, şayet ki cilt problemi yaşayan bir kişiyse, bu bakımdan uzak durmalıdır. Örneğin kişilerin devamlı bir cilt problemi olan egzaması, mantarı var ise; yakın zamanda kesiği olmuşsa ve yarası var ise, katiyen parafin uygulaması yaptırmamalıdır.

İlginizi Çekebilir

ciltteki siyah noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Temizlenir

Günümüz birçok kadının derdi yüzünde ki siyah noktalardan kurtulamamak. Aslında çok basit birkaç adımla temizleyebileceğiniz yüzünüzü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir