Anasayfa / Güzellik / Kınanın Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kınanın Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kına saça nasıl yakılır?

Kına, Arabistan’da yetişen kına ağacının yaprakları kurutularak elde edilen biz tozdur. Ellere yakılmasıyla meşhurdur fakat son yıllarda dünyanın her yerinden insanlar ellerine kına ile motifler yaptırmaya başlamasıyla farklı bir boyut kazandı.

Çok çok eski zamanlardan beri erkeklerin hem saçları hem sakalları için kadınların da saçları için kullandığı kına sadece renk vermez elbette ki. Peygamber efendimizin başı ağrıdığında başına kına yakmasıyla da aslında şifasının hakikatine inandığımız kınanın saçlarıma başka ne gibi yararları varmış onlardan bahsetmeye çalışacağım.

Kınanın en önemli faydalarından birisi içerisindeki zengin besinden dolayı saçları güçlendirmesi ve yeni saç oluşumunu sağlamasıdır. Kafa derisi oldukça fazla açılmış olan kişiler düzenli kına kullanımı sonucunda çok daha gür parlak saçlara sahip olacaktırlar. Öte yandan kepeklenme sonucu sürekli pul pul görünen saçlara çözüm bulamıyorsanız kesinlikle kınaya bir şans vermelisiniz. Kafa derisinin pH düzeyinin dengelenmesine yardımcı olan kına uygulaması saçlarınıza oldukça fazla nem takviyesi yaparak daha canlı ve pürüzsüz saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Kuru saçlardan kaynaklı devamlı olarak elektriklenme sorunu yaşan kişilerin saçına nem yüklediği için elektrikli saç sorununu çözmektedir. Ayrıca yine içerdiği besinler sayesinde dalgalarının belirginliği kaybolmuş saçların dalgalarının daha net ve güzel durmasını sağlamakta beraber saçın üzerinde yer alan işlemlerden dolayı açılmış olan pulları tedavi ederek saçı bir bütün haline getirir ve dışarıdan gelen zararlara karşı daha dirayetli olmasını sağlar. Bu şekilde keratin bakımına benzer bir etki yaratarak saçında daha düz olmasını sağlar.

Kınayı tek basına kullanabileceğiniz gibi kınayı kafanızda tuttuğunuz 25-30 dakikalık süre boyunca bir yandan da bakım etkisini artırabilir ve maske görevi de gördürebiliriz. Kına karışımınızı hazırlardan içine 1 yumurta eklemek, zeytinyağı eklemek, bal eklemek dökülen saçların yerine yenisinin hızla gelmesi hususunda aynı zamanda kırılan saçların onarılmasında da çok büyük yararlar sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

ciltteki siyah noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Temizlenir

Günümüz birçok kadının derdi yüzünde ki siyah noktalardan kurtulamamak. Aslında çok basit birkaç adımla temizleyebileceğiniz yüzünüzü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir