1. Ana Sayfa
  2. Güzellik
  3. Kil Maskeleri Nasıl Uygulanır? Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kil Maskeleri Nasıl Uygulanır? Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kil yanardağlardan çıkan tüf ve lavların toz haline gelmesinden oluşur. O nedenle içinde çok sayıda mineral bulunur. Kile sade toprak gözüyle bakmak bu nedenle de doğru değildir. Her bölgedeki kayaların, toprağın rengine göre kilin rengi de değişir. Yüz için pembe, beyaz, yeşil ve sarı killer kullanılır.

Yeşil kil mineral bakımından çok zengindir. İçinde magnezyum, kalsiyum, potasyum ve silika vardır. Kil maskesini güzellik merkezlerinde de yaptırabiliriz fakat daha kolay  ve daha ucuz olması bakımından kili aktarlardan oldukça uygun fiyatlara temin edip evde de hazırlayabiliriz. Hatta kullanmak istediğimiz yağlarla da cilt tipimize göre zenginleştirebiliriz. Uygulama sonucunda da aynı sonuca ulaştığımızı göreceğiz. Cildi, temizler, yumuşatır ve pürüzsüz hale getirir. Ciltte oluşan fazla yağı temizler, gözenekleri sıkılaştırır. Sadece kil ve su ile hazırladığımız maskeyi kullanarak cildimizi yağlardan temizleyebiliriz, fakat cildimiz çok yağlıysa başka esansiyel yağlar ilave ederek daha iyi sonuç alabiliriz.

Maskelerde en iyi sonuca ulaşmak için arada bir yapma yerine düzenli olarak yapmayı seçmeliyiz. Kil kan dolaşımını arttırdığı için yaşlanmayı geciktirir. Fazla yağları temizlediği için sivilcelerden, siyah noktalardan kurtulmamızı sağlar. Cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Yağlı ciltler için yapabileceğimiz kil maskelerinde aloevera, begamot, limon, jajoba yağlarından istediğimizi ya da hepsini birlikte kullanabiliriz. Aşırı yağlı ciltlerde  yulaf unu, nane yağı ve yine lavanta yağı kullanabiliriz. Yine birkaç damla limon suyu daha iyi sonuç almamızı sağlayacaktır.

Çeşitli yağları karıştırarak hazırlayacağımız maskemizin kıvama gelmesi için sıcak sudan yararlana biliriz. Hazırladığımız maskeleri yüzümüze sürüp on dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayabiliriz. Eğer cildimiz hassas ise maskeyi yüzümüzde daha az tutmalıyız. Maskemizden artan kısımları hemen atmanıza gerek yok, daha 3-4 defa kullanabilirsiniz. Yaptığınız karışımlar katılaştıkça da yine suyla veya gül suyuyla yumuşatabilirsiniz.

Kil Maskesi Tarifleri

Beyaz Kil 

Beyaz kilin bir diğer adı ise kaolinindir. Bu kilin en önemli özelliği, çok güçlü anti bakteriyel ve detoks etkisi içermesidir. Gözeneklerde biriken toksinleri ve kirleri çıkarmaya yardım edip, cildi temizler. Günlük kullanım için uygundur. Ayrıca cilt hücrelerini yeniler ve cildin daha genç, daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Düzenli kullanım ile zaman içerisinde cilt, pürüzsüz ve kaymak gibi bir görünüm kazanacaktır.

Yeşil Kil 

Yeşil kil, içeriğinde ki demir ve magnezyum açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan magnezyum sayesinde rengi yeşildir. Bu ikili cildi okside etmeye yardımcı olur. Bu sayede toksinleri atarak cildi saflaştırır. Bunun yanı sıra gözeneklerdeki kirleri çıkararak, siyah noktalara karşı mücadele eder. Yeşil kil özellikle cildi yağlı olan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir üründür.

Gri Kil 

Kalsiyum bentonit kili antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde sivilcelere karşı iyileştirici etki sağlıyor. Betonik kil, kan dolaşımını hızlandırdığı için sivilce ve döküntü gibi problemleri çözmeye yardımcı oluyor. Akne problemleri içinde oldukça etkili olan gri kil, haftada 2 defa düzenli şekilde kullanılmalıdır. İlk kullanılmaya başlandığında akneleri kötüleştirip, çoğalmasına neden olabilir. Fakat bunun nedeni, cilt altında biriken toksinlerin atılımını sağlamasıdır. Düzenli şekilde devamı sağlandığı zaman, kısa bir süre içerisinde iyileşme sürecine geçecektir.

Mavi Kil 

Mavi kil, hücrelerin oksijenlenmesini sağlamak açısından oldukça etkilidir. Bu sayede cildi kirlerden arındırır ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşmasını sağlar. Tüm cilt tiplerine uygun olan mavi kil, cilde elastikiyet kazandırır ve ciltte oluşan lekelenmelerin önüne geçer. Ayrıca yaşlanma belirtilerini geciktirici bir etkiye de sahiptir.

Sarı Kil 

Cildi çok hassas olanlar ve çoğu ürüne karşı alerjik reaksiyon gösterenler için ideal bir ürün. Mineral içeriği oldukça zengin olan sarı kil, cilt hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Bu sayede uyarıcı ve canlandırıcı etki eder.

Kaynak : Makalemix.com

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    uyguladım ama gözle görünür bir faydasını göremedim herhalde biraz daha devam etmeliyim. Faydalarını daha sonra yazarım kullananlar varsa deneyimlerini paylaşsınlar lütfen.