Hamam Otu ile Tüylere Son Verin!

23 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

, Zırnık (Farsça), Arsenik: Sarı renkli natürel arsenik sülfür minerali. Limon sarısı renginde, özgül ağırlığı 3.45, sertliği 1,5-2 ve kimyasal bileşimi As2S3 olan rombik trimentrik prizma yapısına sahip çok zehirli bir maddedir.

Zırnık önceleri kral sarısı adı ile renklendirme maksadı ile kullanılırdı. Sanayide en çok deriden kılları dağıtmak için kıl dökücü olarak kullanılır. Kızıl renkli zırnık da vardır. Gözden Düşmüş tüylerden kurtulmak için bir çok usul ağda, epilasyon, lazer vb. vardır. Bir kısmı fiyatı yüksek bir kısmı da can acıtır. Bu yüzden zırnık kullanılması yaygındır. Hem zırnık doğaldır.

Zırnık kullanımı için su bardağına yarım çay kaşığı atılır ve iyice karıştırılır. Kıl istenmeyen yerlere sürülür. 3-4 dakika sonra yıkanılır. Hamamlarda bu malzeme hazırlanmış olarak sunulur. İstenildiği süre kullanılır. bu nedenle de kıllardan temizleme için kullanılır. Bu ota, Hamam Otu ’ da denir. Fakat deride hasar ve acıya niçin olmamak için itinalı kullanılmalıdır. Attarlarda toz olarak satılıyor ve kilosu 15 ile 20 TL. arası değişiyor. Tüyler alındıktan sonradan ıslatılarak sürülüyor. en fazla 3-5 dakika bekletin. Sonradan yıkayın. Pozitif bekletirseniz cildinizi yakar ve bere yapar. Zamanla tüylerde azalma ve incelme yapıyor. Daha Sonra da sabrınız varsa ve sürekli kullanırsanız yok eder. Direk sürüldüğü vakit yalnızca üst tüyleri öldürür. Ama önce aldıktan sonra kıl diplerine sürdüğünüz zaman kıl diplerini öldürür ve zamanla bir daha oralarda tüy çıkmaz. Hafif kızarıklık olsa da geçecektir. Eğer sahte zırnık aldıysanız, kızarma çok olacak ve tehlikelidir.

Deri tabaklamada fungus (mantar) oluşumunu durdurmak için de kullanılır. Keza kibrit yapımında da kullanılır. üç çeşidi bulunmaktadır. Kırmızı zırnık hat sanatında mürekkep yapımında kullanılmaktadır. Havayla temasında H2S oluştuğu için kötü kokar.

İlgili Konular ;
Hakkında Bilgisi Olan Arkadaşlara

Hamam Otu ile Tüylere Son Verin! www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Hamam Otu ile Tüylere Son Verin! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık