Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Yaz aylarında bronzlaşmanın büyüsüne kapılanlar pek fazla risk ile aleyhinde karşıya kalıyor. Güneşin zararlı etkileri, cilt yaşlanması ve cilt kanseri ile birlikte deride ömür boyu kalabilen ve kendini tekrarlayan güneş lekelerine niçin oluyor.

Kozmetik bir sorun olduğu dek psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Yüzde ortaya meydana çıkan kahverengi lekelere “melazma” adı verilmektedir. Insanlar arasında “al basması” ya da “gebelik lekesi” olarak da adlandırılır. Kozmetik görünüm bozukluğu ve kişilerde psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Çoğunlukla kadınlarda, bilhassa koyu tenli kişilerde görülmektedir. Hastalığın oluşumunda en manâlı neden kalıtımsal etken ve güneş ışığıdır. Doğum yoklama hapı kullanımı ve gebelikte ortaya meydana çıkan hormonal şansın dönmesi hastalığın ortaya çıkısını kolaylaştırır. Hastaların %10 oranını erkekler oluşturmaktadır. Erkeklerde hormonal faktörlerin etkisi yoktur.
Tedavisi zorlama olduğu için oluşmadan önlemek en açık konuşmak gerekirse Melazma güneş görebilen bölgeler ile sınırlıdır. Özellikle alın, burun, çene, üstteki dudak ve yanakta yerleşim gösterir. Pigmentasyon derinin üstteki tabakasında (epidermal), daha alçak tabakada (dermal) veya her ikisinde aniden görülebilir. Wood ışığı ile analiz pigment depolanmasının hangi katmanda olduğunu anlamada yardımcıdır.

Tedavisi epeyce zordur. Çare edilmezse kendiliğinden düzelme olasılığı yoktur. Tedavi sonrası nüks sık görülür. Doğum teftiş hapı bırakılsa zeka pigmentasyon kalıcı olmaktadır. Tedavi uzun süreli uygulanmalıdır.

Güneşe mesafeli davranın

Güneşten korunma tedavinin en kayda değer aşamasını oluşturur. Yaz ve kış minimum 15 etmen güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. İçinde titanyum ve çinko dioksit yer alan somut koruyucu ürünler tercih edilmelidir. Tedavide leke acıcı kimyasal ürünler önerilir. Hidrokinon, kojik asit, arbutin, retinoik asit, glikolik asit taşıyan ürünler günümüzde sık kullanılan leke açıcılardır.

Tedavi için en yerinde dönem güz ve kış aylarıdır. Yazın güneşin etkisi ile tedavide önerilen ilaçlar iritasyon yaratmakta, kullanımı sınırlamakta ve iritasyon sonrası leke riskini daha fazla artırabilmektedir.

Kimyasal peeling melazma tedavisinde kullanılan öteki bir çare yöntemidir. Derinin soyulması ile melanin pigmentinde azalma olmaktadır. Glikolik asit ve triklorasetik asit en sık uygulanan peeling ajanlarıdır.

Lazer tedavisi, kriyoterapi ve dermabrazyon pigmentasyon tedavisinde kullanılabilen fakat postinflamatuar pigmentasyon riskinin yüksek olduğu çare yöntemleridir.
Öbür yöntemlerin kombine uygulanması tedavi başarısını artırmaktadır.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önleminizi alın:

1. UV ışınlarının en yoğun olduğu 11:00 – 16:00 saatleri aralarında gölgede kalmaya itina gösterin.
2. Geniş kenarlıklı şapkalar kullanın.
3. Güneş gözlüğünüz olmadan sokağa çıkmayın.
4. Açık renkli ve koruyucu tarzda kıyafetler seçim edin.
5. Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş koruyucunuzu sürün ve cildinizin emmesini bekleyin
6. Özellikle çocuklarınızı güneşten korumak için ekstra önlemler alın.

Güneş Lekelerine Nebati Çözüm

Bir limon, bir yeşil limon, iki çorba kaşığı bal ve 60 gram yoğurda ihtiyacınız var. Ilk Önce limonların suyunu sıkın ve diğer malzemelerle karıştırın. Elde ettiğiniz kremsi karışımı lekelerin üzerine hafifça masaj yaparak yedirin. Haftada bir kez bu uygulamayı yaparak güneş lekelerine kısa zamanda elveda diyebilirsiniz.

İlgili Konular;

– Deri Bakımı
– Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
– Bephantene sayesinde Sivilce ve Sivilce izlerine son

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)