1. Ana Sayfa
  2. Güzellik
  3. Evde Aseton Yoksa Oje Nasıl Çıkar, Silinir, Temizlenir?

Evde Aseton Yoksa Oje Nasıl Çıkar, Silinir, Temizlenir?

Evde Aseton Yoksa Oje Nasıl Çıkar, Silinir, Temizlenir?

İnsanlar birbirleriyle ilk karşılaştıklarında, birbirlerinin gözlerine ve ellerine bakarlar. Bu nedenle bakımlı eller ve  tırnaklar birbirimizde bırakacağımız ilk izlenim için çok önemlidir. Aslında bu kendimize saygımızın da bir işaretidir. 

Tırnaklarımızı rengârenk ojelerle süslemek bizi ve beraber yaşadığımız insanları mutlu eder. O gün başka renk oje kullanmak istiyoruz ya da ojemizde kırılmalar dökülmeler oldu diyelim fakat bir de bakıyoruz ki asetonumuz kalmamış.

Bu sorunla baş edebilecek en iyi çözüm yolu, eşit miktarda karıştırdığımız sirke ile limon suyunun içinde parmaklarımızı 20- 30 saniye tutmaktır. Bu süre, duruma göre artıp azalabilir. Daha sonra da tırnaklarımızı 10 -15 saniye sıcak suyun içinde bekletmek ojeyi daha kolay çıkarmamızı sağlayacaktır. Daha sonra pamukla parmaklarımızı silerek ojelerimizi temizlemiş oluruz.

Asetonsuz Oje Nasıl Çıkarılır?

Eğer evde sirkemiz ya da limonumuz yoksa alkolde bize yardımcı olabilir. Kullandığımız kokuları deneyebiliriz. Kolonyayı bir kabın içine koyup parmaklarımızı 3-4 dakika içinde bekletip daha sonra limon suyu sıkılmış pamukla temizleyebiliriz. Tabi ki aseton kadar etkili değil ama yine de sonuca ulaştırır. Fakat alkol parmaklarda kuruluk yapacağı için ellerimizi yıkadıktan sonra hemen nemlendirmeliyiz. Bunu da denemek istemiyorsak etkisi çok az olmakla beraber diş macununu da kullanabiliriz. Pamuğun üzerine diş macunu sıkıp ojelerimizi böyle temizlemeye çalışabiliriz. Bu yöntemle başarı şansı daha düşük fakat ojelerinizi temizlemek için başka hiç bir yol bulamadıysanız deneyebilirsiniz.

Bir başka çözüm yolu parmaklarımızı  5 dakika dayanabileceğimiz sıcaklıktaki sıvı sabun karışımıyla hazırlanmış sıcak suyun içinde bekletip, limon suyu sıkılmış pamukla silebiliriz. Yine aseton olmadığında uygulayabileceğimiz en kolay yöntemlerden biri ile yazımızı bitirelim. Hiç bir şey bulamadıysanız, parmaklarınızın üzerine oje sürüp pamukla hemen, kurumadan silin.

Yorum Yap

Yorum Yap