Doğal Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır

12 Mart 2017
8 kez görüntülendi

Doğal Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Günlük yaşamdan vücudumuzun birçok noktası büyük ölçüde etkilenmekte hiç şüphesiz. Ellerimiz, ayaklarımız, gözlerimiz, cildimizi kalkan gibi saran deri ve saçlarımız. Vücudumuzun her bölümünün bakımı önem taşımaktadır. Bu yazıda da insanların olmazsa olmaz olarak nitelendirdikleri saçların kolay yöntemlerle doğal bakımlarını ele alacağız. Doğada yer alan bütün bitkilerin şifalı ve yararlı olduğu kesinleşmiş bilgilerdendir. Bu bilgi ışığında saçların bakımlarının nasıl kolay yoldan yapılacağına yazımızda yer vereceğiz. Bu sayede evde, kolayca, ucuz ve her zaman bulunabilen malzemelerle saç bakımı yapabileceksiniz. Gündelik yaşamın etkilerinden dolayı yıpranan saçlar, aynı zamanda kırılmakta ve dökülmektedir. Bu problemlerle başa çıkabilmek için saçınıza yazımızda yer alan bakım maskelerini uygulayabilir ve saçınızın bakımını kolay yoldan yapabilirsiniz.

Yumurta İle Besleyici Maske

Kahvaltılarda sürekli olarak yer alan yumurta, yüksek miktarda protein ile en sağlıklı besinler listesinde başı çekmektedir. “Yumurta ile saç maskesi mi olur?” diyerek suratınızı ekşitmeyin. Çünkü yumurta, içerdiği zengin besin kaynakları ile sağlıklı saçlar için büyük bir nimettir.Yumurta ile besleyici maske nasıl yapılır?’ hemen anlatalım; Saçların uzunluğuna bağlı olarak 1 ya da 2 adet yumurtayı hazırlayın. Yumurtaların sarılarını temiz, ayrı bir kaba alın. Yumurtanın sarısını çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 su bardağı kadar sütü yumurtaya ekleyin ve yeniden çırparak karıştırın. Ayrıca ekstra olarak da limonu sıkarak karışıma ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saçınızın diplerine kadar masaj yaparak yedirin ve en az 5 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ve ardından meyveli şampuanlar ile durulayabilirsiniz.

Muzdan Saç Bakım Maskesi

Her mevsim bulunabilen ve harika bir tada sahip olan muz, içerdiği zengin besin maddeleri sayesinde saç bakımı için de kullanılabilmektedir. Vitaminler, antioksidanlar ve potasyum açısından ciddi derecede zengindir. Aynı zamanda muz, nem ve bunun yanında doğal yağlar da içermektedir. Muzda yer alan nem, saçınızın esnek bir görünüme kavuşmasında da rol oynamaktadır. Bu saç bakım maskesi için 2 adet olgunlaşmış muz, bal, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yeterli olacaktır. Öncelikle muzları iyice ezin. İçerisinde büyük parçalar kalmadığından da emin olun. Daha sonra Hindistan cevizi, bal ve zeytinyağını da muz ezmesi ile iyice harmanlayın. Elde ettiğiniz karışımı en az 5 dakika olmak üzere saçınızda bekletin ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Yoğurt İle Saçınıza Bakım Yapın

Yine sofralardan ve özellikle kahvaltılarda eksik olmayan gıda ile maske yapabilirsiniz. Mucize gıda yoğurt kalsiyum, vitamin, antioksidan ve protein açısından zengindir. Bu sayede saç bakımında hiç şüphesiz kullanılabilmektedir. Saçlar uzadıkça yapısındaki nemi kaybeder. Yoğurt maskesi ise nemlendirme konusunda uzun saçlar üzerinde oldukça etkilidir. Saç uzunluğuna bağlı olarak yoğurt (önerilen yarım bardak kadar), 1 çay kaşığı kadar bal ve 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi malzeme olarak yeterlidir. Bütün malzemeleri temiz bir kabın içerisinde karıştırın ve saç kökünden başlayarak saç uçlarına kadar iyice uygulayın. Ortalama 20-30 dakika kadar bekletin ve sıcak su ile durulayın.

Çileklerle Saçınıza Bakım Yapın

C vitamininde oldukça zengin olan çilek, saç derisinin yağ kontrolünü sağlayan harika maddedir. Aynı zamanda çilek, saçın pH dengesini düzenler ve bununla birlikte saça parlak ve canlı bir görünüm kazandırır. Kısa saçlar için bir avuç, orta ve uzun saçlar için daha fazla taze çilek, 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ve 1 yemek kaşığı kadar bal malzeme için yeterlidir. Malzemeleri ince püre hâlini alana dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ıslak saç köklerinize ve uçlarına uygulayın. Maskeyi saçınızda bir süre beklettikten

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık