Anasayfa / Güzellik / Doğal Saç Bakım Maskesi, Kürleri Nasıl Yapılır?

Doğal Saç Bakım Maskesi, Kürleri Nasıl Yapılır?

Yumurta ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Yumurta A, B, D ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Zeytinyağı ise  E ve K vitaminleri bakımından çok zengindir. Ayrıca, kalsiyum, sodyum, demir  ve potasyum içermektedir.

İkisi harika bir ikili oluşturmakta,  saçlarımızın daha bakımlı daha gür olmasını sağlamakta,  günlük yaşam koşturmasında kaybettiği besin değerlerini kazandırmaktadır. Saç bakımımız için bir güzellik salonuna gidip bakım yaptırma seçeneğimizde  vardır fakat bu her zaman herkes için kolay olmayabilir. Hava koşullarının, hava kirliliğinin, sudaki kimyasal maddelerin, klorun, saç şekillendiricilerin,  saçımıza verdiği zararı en aza indirmek için arada  bakım yapmalıyız

Özellikle kuru saçlar için yumurta ile birlikte hazırlayacağımız kürler saçlarımıza kaybettiği  nemi geri  kazandıracaktır. Eğer saçlarımız yağlı ise ve bakım yapmak istiyorsak yumurtanın beyazı ile zeytinyağını karıştırarak hazırlayacağımız kürleri kullanmalıyız.  Fakat saçlarımız kuruysa 2 yumurta sarısını 4-5 kaşık zeytinyağı ile karıştırarak harika bir kür oluşturabiliriz. Ayrıca bir kâse suya ekleyeceğimiz 4 -5 kaşık zeytinyağını da kafa derimize masaj yaparak yedirip  20 dakika bekletmemiz hem saçlarımızın parlamasını ve sağlıklı olmasını hem de kafa derimizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Saçımız nemli iken bu işlemi yapmamız işimizi kolaylaştıracaktır. Saçlarımız bu şekilde hava alacak, kafa derimizde kuruluktan meydana gelen egzama, sedef ve mantar gibi rahatsızlıklar meydana gelmeyecek, daha sağlıklı  ve parlak olacaktır.

Bu şekilde yapacağımız nemlendirme işlemleri saçlarımızın dökülmesinin önüne geçebilir. Bir diğer kürümüz; bir yumurta, 5 kaşık zeytinyağı, 2 çay kaşığı bal ve 3 kaşık sirke karışımından oluşmaktadır. Bu malzemeleri blenderde çırptıktan sonra saç köklerimize ve saçlarımıza yedirmeli saçlarımız kuruysa geniş ağızlı bir tarakla saçlarımızı taramalıyız. Tarama işlemini dipten uca doğru yapmalıyız. Bu karışımı saçlarımızın durumuna göre arttırıp azaltabiliriz. Yıpranma durumuna göre de daha uzun süre saçlarımızda tutabiliriz. Yıkarken sıcak su kullanmalıyız. Çünkü  yumurta soğuk suyu görünce sertleşebilir temizlemekte güçlük çekebiliriz.

Haftada bir bu kürleri uygulamak koşuluyla bir ay sonra saçlarımızın eskisinden daha sağlıklı olduğunu hem biz hem de çevremizdekiler fark edecekler.

  • Sarımsak ve Zeytinyağı ile saç maskesi

Zeytinyağı  A, D  E ve K vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri bakımından oldukça zengindir. Havanın, suyun, saç şekillendiricilerin, saçlarımızda meydana getirdiği yıpranmalardan kurtulmak ve saçımızın canlı, bakımlı sağlıklı hale gelmesini sağlamak için düzenli aralıklarla saç bakımı yaptırmalıyız. Bu konuda bir güzellik salonundan yardım alabiliriz fakat  epey maliyeti olacağı için her zaman bunu yapamayabiliriz. Alternatif olarak, hem doğal hem pratik hem gayet sağlıklı hem de ucuz çözüm yolları bulabiliriz. Bu sayede saçlarımı daha bakımlı hale getirirken doğanın bize sağladıklarından oldukça uygun fiyatlar ile faydalanabiliriz.

Sarımsak, sülfür vitamin ve selenyum bakımından zengindir. C, B6, B1 vitaminlerini taşır. Bu vitaminler kolojen üretimini arttırır ve saçları besler. Sülfür, selenyum ve E vitamini saçlar için çok büyük öneme sahiptir. Saç dokusunu düzenler, yıpranmış kısımları onarır, dökülmeyi engeller yeni saçların çıkmasını sağlar. Sarımsak ve zeytinyağını tek başına saçımıza uygulayabileceğimiz gibi beraber uygulamamız daha güzel sonuçlar almamızı sağlayacaktır.

Kürümüzü şöyle hazırlayabiliriz; 10 Adet sarımsağı ve bunu macunumsu bir kıvama getirecek kadar zeytinyağını bilendera koyup çırpalım. Daha sonra bu karışımı  özellikle saç diplerine yedirelim. Saçımızda 20 dakika kaldıktan sonra kremli şampuan ile saçımızı yıkayabiliriz. Bu karışımı kavanoza koyup buzdolabında saklayabiliriz. Günlük olarak 2 hafta boyunca bu maskeyi uygulamalıyız.

Saçlarımızın dökülmesinin durduğunu hatta bir müddet sonra yeni saçlar çıktığını göreceğiz. Sarımsakla zeytinyağı beraber kullanarak yapacağımız kürlerde zeytinyağının yerine birkaç limon ve ozon yağı kullanabiliriz. Sarımsağın kokusunun kalıcı olacağını düşünerek kullanmaktan çekinmeyelim. Yıkadığımızda kokunun gideceğini ve kalıcı olmayacağını göreceğiz. Yine de kürü uygularken sarımsak kokusu rahatsız ederse birkaç damla lavanta yağı ilave edebiliriz. Sarımsak, zeytinyağı ikilisi saç beyazlamalarını geciktirdiği gibi derideki yaraları iyileştirir.  

  • Nemlendirici Saç Maskeleri

Saçlarımız  genetik faktörler etkisiyle kuru olabileceği gibi, mevsim değişikliklerinde de ayriyeten kuruyabilir. Bu kuruluklar, saçlarda elektriklenmeye, kırılmalara, hatta dökülmelere sebep olabilir. Elektriklenip, havada  uçuşan saçların, mat, soluk, bakımsız bir görünümü vardır. Saçlarımız böyle olduğunda da güzel görünmek için yüzümüze, ne yaparsak yapalım kendini göstermeyecektir. O zaman önce saçlarımıza bakım yapmalı sağlıklı olmalarına çalışmalıyız. Çok pahalı kozmetik ürünler yerine evde hazırlayabileceğimiz hem doğal hem ucuz hem de çabuk ulaşabileceğimiz nemlendirici saç maskeleriyle  bu sorundan kurtulabiliriz

Öncelikle muz ile yapacağımız maskeden başlayalım. Bir muzu dilimleyip,  içine iki yemek kaşığı badem yağı eklemeli, köpük haline gelene kadar çırptığımız yumurtayı da bu karışıma ilave etmeliyiz. İsteğimize göre bu karışıma iki kaşık yoğurt ve iki kaşık zeytinyağı da ekleyebiliriz. Bunları blenderde çırptıktan sonra saç diplerine yedirmeliyiz. 30 dakika sonra doğal olmasını tercih ettiğimiz  bir şampuan  ile saçlarımızı durulamalıyız. Muzla yapacağımız bu maskenin içine avokado da ekleyip kürü daha sağlıklı hale getirip bu şekilde uygulayabiliriz.  Bu saç maskesini  haftada bir olmak üzere bir ay uygulamalıyız. Bir ayın sonunda saçlarımızdaki parlaklığı fark edeceğiz. Bir diğer saç maskesi  ise bal ile hazırlanan saç maskemizdir. Balın organik olması, zeytinyağının, saf zeytinyağı olması daha iyi sonuçlar almamız için gereklidir. O nedenle bu ürünleri güvendiğimiz yerden almaya özen göstermeliyiz. Kürü hazırlarken öncelikle zeytinyağını ocakta ılıtıp, içine iki kaşık bal  ve E vitamini kapsülü ilave etmeliyiz. Kapsül yok ise ya da tercih etmiyorsanız bunu eklemeyebilirsiniz. Fakat vitamin,  kürü daha etkili hale getirecektir. Karışımı, masaj yaparak saçımıza yedirelim, 30 dakika kadar da saçımızda bekletelim. Ilık suyla duruladıktan sonra yine  nemlendirici şampuanla yıkayabiliriz. Yine bu maskeyi  haftada bir defa olmak üzere bir ay devam etmeliyiz.

Kuru olmasının yanı sıra yıpranmış saçlarımız varsa, bu soruna en iyi çözüm yolu Hindistan cevizi yağıdır. İki ölçü Hindistan cevizi ile bir ölçü zeytinyağını karıştırıp saçlarımıza masaj yaparak köklerine uçlarına yedirmeliyiz. Saçımızda yarım saat kalması yeterli fakat yıpranma daha fazla ise daha fazla da tutabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey saçlarınızda yağ varken, başınızı çok sıcak tutup yağ asitlerinin ortaya çıkmasına  sebep olmamaktır. Kullanacağınız bonelerin naylon değil pamuklu olmasına özen gösterin. Daha sonra da yine nemlendirici bir şampuanla saçlarınızı durulayın. Uygulanan bu kürler neticesinde saçınızın değiştiğini göreceksiniz.

  • Kıvırcık Saçlara Maske

Saçlarınız kıvır kıvırsa durmadan havada uçuşmasının önüne geçmek için saçlarınızı arkadan bağlamak zorunda kalırsınız ya da saç maşası, fön makinası kullanmadan dışarı çıkamazsınız. Fakat bazı yöntemlerle onları bukle bukle yapabiliriz. Nasıl mı? Elbette doğal yöntemlerden yararlanarak saçlarınıza bakım yapmak ve hem kırıkları tedavi edip hem elektriklenmeyi yok ederek. Bunun için çok basit tarifleri sizlerle paylaşacağım. İlk olarak çeyrek su bardağı zeytinyağı ve 1 yumurtaya ihtiyacımız olacak. İkisini blender da çırpıp saçımıza dipten uca yedirmeliyiz. Saç bonesi takıp yarım saat bu karışımı saçımızda tutmalıyız. Daha sonra ılık suyla ve kremli şampuanla yıkamalıyız. İsteğe göre yumurtayı badem yağı ya da susam yağıyla da  karıştırıp kullanabiliriz.

Balla hazırlayabileceğimiz maskeler de vardır. Bir litre suyun içine bir çay kaşığı balı ekleyip iyice eridikten sonra karışımı saçımıza yedirip iri dişli tarakla taramalıyız. Saçımız kuruyuncaya kadar beklemeli daha sonra da kremli şampuan ile saçlarımızı yıkamalıyız. Yine muz ve süt karışımı ile yapacağımız maskeler kıvırcık saçları derinlemesine nemlendirir. Bir kâse süte bir bardak süt ekleyip blenderden geçirip saçlarımıza uygulamalıyız. Yarım saat sonra saçlarımızı yıkayabiliriz. Bu maskede süt yerine yoğurt da kullanabiliriz.

Kıvırcık saçlarımız varsa haftada iki defadan fazla şampuan kullanmak iyi değildir. Bu saçlarımızın daha çok kuruyup bu sebeple kabarmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra saçlarımızı yıkama şeklimize de dikkat etmeliyiz. Öncelikle saçlarımızı köpürtürken, parmak uçlarımızla saç köklerine masaj yapmalıyız. Ayrıca nemlendiricilerle saçımızı nemlendirmemiz kıvırcıklığı azaltacaktır. Saçlarımızı kuruyken taramalı önce nemlendirip sonra fırçalamalıyız. Beslememize dikkat edip, taze sebze ve meyveler tüketmeliyiz. Saçlarımıza Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı  sürerek maske yapmamız şampuanın vereceği hasarı engelleyecektir.

Kaynak: makalemix.com

İlginizi Çekebilir

ciltteki siyah noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Temizlenir

Günümüz birçok kadının derdi yüzünde ki siyah noktalardan kurtulamamak. Aslında çok basit birkaç adımla temizleyebileceğiniz yüzünüzü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir