Deri Tipimi Nasıl Belirleyebilirim?

26 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

YAĞLI DERI Mİ KURU DERI Mİ ?
CILT TİPİNİZİ NASIL ANLAYACAKSINIZ ?

Cilt tipimizi bilmeliyiz fakat kendimize uygun deri bakımı ürünlerine ve cilt bakımına dürüst şekilde karar verebilelim. O halde basit bir deneme ile deri tipimizi belirleyelim;

Cildin türü, deri dokusuna, rengine ve durumuna göre belirlenir.

Cildin rengi dokusunda etkilidir. Yani koyu, esmer, buğday, sarı, beyaz gibi cilt renkleri cildin dokusunu etkiler. Cildin dört dokusu vardır: Yağlı, kuru, dengelenmiş (adi) ve karma. Cildin durumu olarak bahsedilense cildin alıngan ya da pürüzlü olmasıdır.

Bu sınıflandırmaları öğrendikten sonra cildin türüne karar verebilmek için, yüzümüzü tamamen temizlemeli ve daha sonra zinde bir ışıkta incelemeliyiz. Yada aşağıdaki testi uygulayabiliriz. Böyle bir testi olabilmek için;İnce ve emici bir kağıttan hazırlanmış, 2 cm eninde ve 5-6 cm boyundaki şeritler tatmin edici olacaktır.

DERI TÜRÜ TESPİS TESTİ

Cilt Testi Hazırlık

Yüz bol su ve cilde uygun bir sabunla yıkanır.Daha sonradan temiz bir havlu ile kurulanır. Yüze hiçbir krem,nemlendirci ya da losyon sürülmez.

Cilt Testi Dilekçe

Şerit halinde kesilen kağıtların yazılabilir yüzeylerine ALIN, BURUN, ÇENE ve YANAK yazılır.
Üçüncü Aşama
Kağıt şeritler, üzerine yazılan alan isimlerine kadar yerleştirilir.ve yaklaşık 20 saniye bekledikten daha sonra netice değerlendirilir.

Deri Testi Sonuç Değerleme

YAĞLI CİLDİ KAVRAYIŞ:

Eğer cildinize uyguladınız şeritler tüm yüz bölgenizde yapıştıysa ve kağıt üstünde büyük lekeler oluştuysa;CİLDİNİZ YAĞLI

KURU CİLDİ ANLAMA:

Eğer hazırladıgımız şeritler hiçbir şekilte yüz bölgemizde yapışmıyorsa ve burun bölgesi açık havada hiçbir şeritte kir değil ise CİLDİNİZ KURU VE SUSUZ

KARMA CİLDİ KAVRAMA

Eğer kağıt şeritler alın, burun, çene bölgelerinde büyük yağ lekelerine sahip iken diğer bölgelerde kuru kalıyor ise CİLDİNİZ KARMA demektir.

DERI TİPLERİ VE ÖZELLİKLERİ

KURU DERI ÖZELLİKLERİ

Vücudumuzda yeterince su olmaması, deri altındaki yağ bezlerinin gerektiği gibi çalışmaması ve yaşlanma cildimizin kurumasına sebep olur.
Kuruma açık tenli insanlarda koyun tenlilere oranla daha fazladır. Deri çoğunlukla gergin ve pürüzsüzdür.Kuru ciltler ivedi çatlar, pul pul olur ve soyulur. Bu herif cilde sahip olanlar genç yaşlarda yüz çizgileri ile tanışırlar.
Bu duruma sebep olan diğer etkenler ise, sert sabunlar, güneş, rüzgar, kaloriferli evler ve havalandırma tertibatları gibi dış etkenlerdir. Ve en önemlisi cilde uygun olmayan kozmatik kullanımıdır. Kuru cildi gözetmek için su kaybını durdurmak şarttır. Ve mutlaka cildine yerinde bir nemlendirici ile korunmalıdır.

YAĞLI CILT ÖZELLİKLERİ

Yüzdeki cilt yağ bezlerinin artı çalışması cildimizin yağlı olmasına sebep olur. Pozitif sebum salgılanması koyu renkli ciltlerde daha fazla görülür. Ancak kimi zaman açık renk bir deri de bu yüzden soluklaşabilir. Yağlı ciltlerin derileri vahşi, gözenekleri açıktır. Deri her zaman parlaktır. Bu alıcı ciltlerde siyah noktalar, sivilceler çıkar ve akne görülür. Yağlı deri diğer deri tiplerine tarafından yaş ilerledikçe güzelleşir.
Genç görünümü uzun ömürlüdür.Çizgilenme daha az olur.Yüzümüzü temizlerken yüzdeki bütün yağları arındırmak cildimizin daha fazla yaglanmasına niçin olur.Yüz temizleyicileriyle yüzü yıkamak çogu kez cildin kurumasına ve kızarmasına niçin olur.

KARMA CILT ÖZELLİKLERİ

Yağı, nemi, asidi birbirleriyle uyumlu olan deri, dengelenmiş cilttir. Bu cilt tipi idealdir.Ama çok az rastlanır.Dokusu iyi, gözenekleri belirli değildir.Dokunduğunuzda yağlı şehvetli vermez.Bu deri tipi dönem dönem nemini kaybeder ve kaybettiği nemi geri kazandırmak gerekir.En eksik sorun yaşanan deri tipidir.

Deri Tipimi Nasıl Belirleyebilirim? www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Deri Tipimi Nasıl Belirleyebilirim? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık