1. Ana Sayfa
 2. Güzellik
 3. Çiller Ve Çil İzleri Nasıl Geçer?

Çiller Ve Çil İzleri Nasıl Geçer?

İnsan kendi bedenini kendi görüntüsünü seçemiyor ve bazen insan istemediği görüntüler ile cildinde karşılaşabiliyor. Örneğin her ne kadar hoş bir görüntü olsa da insanların sempatik görünmesini sağlasa da kimi zaman cildin değişik yerlerinde çiller ortaya çıkıyor ki bu durumda da insan çiller ve çil izleri nasıl geçer diye düşünmeye başlıyor.

Biz de buyazı da bu konunun ana hatlarına değineceğiz.

Çillerin Ortaya Çıkış Nedenleri

Yanakta, çenede alında ya da kollarda ellerde ortaya çıkan çillerin ortaya çıkmasının farklı nedenleri bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çillerin ortaya çıkmasının en temel sebepleri arasında genetik faktörler yer alıyor. Yani kişinin doğuştan getirdiği kalıtsal özellikler otomatik olarak yansıyor. Annesinde babasında çil olanların kendilerinde de çil ortaya çıkabiliyor.
 • Bir diğer temel neden elbette tahmin edilebileceği üzere yanlış ve aşırı derecede güneş koruyucu ürün kullanmadan güneşlenme ki bu da adeta çillere davetiye çıkarıyor.
 • Kişinin kullandığı kimi ilaçlar da böylesi bir duruma yol açabiliyor.
 • Çok neden olmamakla beraber yanlış ilaç kullanımı ve kimi ilaçların yan etkileri de böyle sorunları kendiliğinden getiriyor.

Neler Yapılabilir?

Çiller ileilgili bu alanda bir uzman hekime de danışıldıktan sonra onun öngörüleri doğrultusunda yapılabilecek olan şeylerden bazıları şunlardır ama elbette bunun dışında da doktorların önereceği başka uygulamalar olabilir.

 • Çiller ve çil izleri ile yapılabilecek şeylerin başında peeling yani cilt soyma işlemi gelir. Yapılacak olan peeling ile cildin üzerindeki derilerin atılması ile beraber çil izleri ve çillerden kurtulabilme durumu mümkündür.
 • Lazer son yıllarda hemen her alanda kullanılmaya başladı ki, işte bu kullanıldığı alanlardan bir tanesi de çillerden ve çil izlerinden kurtulmak için uygulanıyor. Lazer uygulanan bölgede geçici sorunlar ortaya çıksa da sonunda tamamen kurtulmak mümkündür. Yapılan lazerin toplam kaç seans olacağı ise tamamen cildin durumuna bağlıdır.
 • Kremler de çil ve çil izlerinden kurtulmak için sıkça başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu alanda özel olarak üretilen kremler vardır ama burada da dikkat edilmesi gereken olgu bu kremlerin sadece çillerin olduğu alana uygulanması gerektiği ve yine cilt tipine uygun olarak seçilmesi gerektiğidir.Dermokozmetik ve doğal olanlar tercih edilmelidir.
 • Limon suyu olabilir mi diye düşünüyorsanız elbette olur. Limon suyu içeriği itibarıyla çillerden kurtulmak için en doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Üstelik masrafsızdır.
 • Mikrodebrazyon belki de en etkili olan yöntemlerden bir tanesidir zira özel bir uygulama olarak uygulanır ve çillerden tamamen kurtulmayı sağlar.
 • Güneş faktörünü de atlamamak gerekir çillerin oluşmasını istemeyenler güneş ışığından kontrollü yararlanmalı ve mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanmalıdır.

İşte çiller ve çil izleri nasıl geçer sorusuna verilebilecek teknolojinin geldiği nokta itibarıyla bunlardır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Yıllardır çillerimle savaşıyordum. Çillerle ilgili yazınızı okuduktan sonra limon suyuyla çillerden kurtulma yöntemini denedim ve kısa sürede sonuç aldım…teşekkür ederim.