Anasayfa / Güzellik / Ballı Sabunun Faydaları, Nasıl Yapılır, Neye Yarar?

Ballı Sabunun Faydaları, Nasıl Yapılır, Neye Yarar?

Bir nevi bakım ürünü sayılabilecek organik bal katkılı sabunların, yüksek derecede nemlendirme ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Bugün piyasada satılan birçok ürünün neredeyse tamamının içerisinde bal katkısı vardır. Balın, bundan yıllar öncesine dayanan küçük yanıklar da, bakteriyel enfeksiyonların rehabilitasyonların da, sıyrıklar da ve boğaz ağrısının tedavisinde kullanıla geldiği biliniyor. Bunun sebebi ise balın antimikrobiyel özelliğinin olmasıdır.

Sabun yapımı için kullanılacak olan balın, organik bal olması şarttır. Aksi taktirde cildi kurutup saçlarda dökülmeye neden olur. Ballı sabun yapımı için kullanacak olan yağında organik ve steril olması gerekir. Bu yüzden ballı sabun alırken emin olduğunuz, güvenilir markaları tercih etmenizi öneririz.

Ballı Sabunun Cilt İçin Faydaları

Cildin gençleşmesini ve canlanmasını sağlar. Antibakteriyel özelliği vardır ve bu sayede yaraların daha çabuk iyileşmesini, sivilce ve iltihaplı sivilcelerin giderilmesini sağlar. Vücut için kullanıldığı zaman selülitlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca cildin yağ dengesini düzenleyip, cilt gözeneklerini temizlemeye yardımcı olur. Düzenli kullanım sonucu kırışıklıkları tedavi edip, cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Özellikle hassas ciltler için ideal olan ballı sabun, her cilt tipi için rahatlıkla kullanılabilecek bir üründür. Cildin tahriş olmasının önüne geçer. Makyaj temizleme konusunda ideal olan ballı sabun, makyaj yapmadan önce cildi nemlendirmek amacıyla kullanmak için de çok güzel bir üründür.

Ballı Sabunun Saç İçin Sağladığı Faydalar

Saçlar için onarıcı ve güçlendirici bir etki sağlar. Boyalı ve yıpranmış saçlara sahip olanlar için adeta kurtarıcı bir bakım ürünüdür. Saçların parlamasını ve yumuşamasını sağlar. Saç dökülmelerini durdurur ve saç köklerini kuvvetlendirerek, gürleşmesine de yardımcı olur.

Ballı Sabun Yapılışı

Gereken Malzemeler:

  • 250 ml zeytinyağı(sızma)
  • 250 ml su
  • 1 fincan dolusu lye yada %100 sodyum hidroksit
  • 75 ml has badem yağı
  • 75 ml has Hindistan cevizi yağı
  • 4 çay kaşığı dolusu organik bal

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, sabun yapımında mutlaka %100 sodyum hidroksit yada lye (kül suyu) kullanılması gerekir. Lye kullanırken çok dikkatli olmalısınız çünkü yakıcı özelliği vardır. Cildinize kesinlikle temas ettirmemelisiniz. Lye kullanırken eldiven ve gözlük takmanız gerekir. Lye su ile karıştığı zaman yoğun bir duman çıkar. Bunun için önlem almanızda fayda var. Ayrıca sabunu yaparken kesinlikle yemek kapları veya plastik kaplar kullanmamalı, mümkünse emaye kase, paslanmaz çelik yada temperli cam kaplar kullanılmalıdır.

Ballı Sabun Hazırlanışı

Kabın içerisine su koyup devamlı karıştırarak lye ilave edin. Biraz uzaklaşarak karıştırmaya devam edin. Sonra zeytin yağını mikrodalga yardımı ile 1 dakika kadar ısıtıp, karışıma ilave edin. Karışımın soğumasını bekleyip, sonrada kaşık yada blender yardımı ile karıştırın. Karışım hafif kalınlaşacaktır. Tamda bu sırada badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve balı da ilave edin. Hoş kokuya sahip olması için, istediğiniz herhangi bir uçucu yağdan bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Elde edilen karışımı sabun kalıplarının içerisine koyun ve kalıpları uygun olan bir plastikle kaplayın. Ardından havlu yardımı ile iyice sarın. İşlemlerden sonra sabunlaşma süreci başlamış olur. Bu sabunlaşma olayı, baz bileşenlerinin işlemidir. Sardığınız sabunları 24 saat geçtikten sonra kontrol edin. Eğer sıcak ve yumuşaksa bir gün daha beklemelisiniz. Soğuk ve sert bir yapıya kavuşunca sabunları, pişirme kağıdı yada parşömen kağıdı üzerine alıp, dışarı uygun bir yere koyun. 4 hafta boyunca kuruması gerekir. Tam anlamı ile kuruduğu zaman, sabunları yağlı kağıt içerisine sarın yada hava geçirmeyen bir kap içerisinde muhafaza ediniz.

İlginizi Çekebilir

ciltteki siyah noktalar

Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Geçer, Temizlenir

Günümüz birçok kadının derdi yüzünde ki siyah noktalardan kurtulamamak. Aslında çok basit birkaç adımla temizleyebileceğiniz yüzünüzü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir