Yaz Geldi Adalar Sizi Bekliyor! 25 Adımda Adalar’da Neler Yapılır?

3 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

İstanbul’un kalabalığı havaların ısınmasıyla birlikte iyide iyiye çekilmez ayla gelmeye başlıyor. Araba seslerinden uzak, havası pak, şehirle kıyaslandığında bilhassa haftaiçi epeyce ağırbaşlı, sokakları, evleri, manzarası, doğası hoş, keza gezip görecek keza oturup kafa dinleyecek yeri bol bir alternatif arayanlar, keza de bunu çok uzağa gitmeden, güzel bir deniz yolculuğu ile gerçekleştirmek isterlerse İstanbul’un Prens Adaları mükemmel bir alternatif. Adalar’da neler yapabilir, nereleri gezip görebilirsiniz sizin için derledik.

1. Avuç Içi Yorgi Kilisesi ’ni ziyaret edin.

Büyükada’da 1751 yılında inşa edilmiş olan bu Kilise ’ye varmak için önemli bir yokuşu tırmanmanız gerekiyor. Ortodokslar için iki hac noktasından biri olan kilise denizden 204 metre yükseklikte.

2. Yücetepe Kır Gazinosu ’nda soluklanın.

Kiliseye tırmanırken soluklanıp mükemmel manzarayı bakmak ve şarap içmek için Yücetepe ’ye mutlaka uğrayın.

3. Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ni gezin.

Sait Faik ’in ölümünden sonradan müzeye dönüştürülen Burgazadası’ndaki evini bedava olarak gezebilirsiniz. 1959 yılında kurulan müze bu alanda öncü bir rol de üstlenmiştir.

4. Rum Ortodoks Ruhban Okulu’na gidin.

Heybeliada ’da 1844 yılında kurulan mektep Ada’nın kuzeybatısında Ümit Tepesi’nde bulunur. Bu alandaki birincil okullardan biri olan ve 1971 yılında kapatılan okulun tekrar açılıp açılmamasıyla ilgili tartışmalar hala devam ediyor.

5. Kalpazankaya’ya gidin.

Burgazadası’nın bu hoş manzaralı koyunu ve aynı isimli restoranını ziyaret edip, hoş mezeler eşliğinde günbatımına dürüst içkinizi yudumlayabilirsiniz.

6. Hızır İlyas Tepesi ’ne çıkın.

Yokuşları arşınlamak gözünüzde büyümüyorsa Büyükada’daki bir öteki mükemmel manzara alternatifi de Hızır İlyas Tepesi. bununla beraber Aya Yorgi ’ye tarafından kalabalıktan epeyce uzak ve sakin.

7. Adakule ’yi görün.

Hızır İlyas Tepesi ’nde bulunan yangın kulesi Adakule ziyaretçilere açık. Kulenin manzarası ise Marmara Denizi ’nin büyük kısmına baskın. Kule; kuş gözlemi yapabileceğiniz gibi, müsade alıp buluşma deha düzenleyebileceğiniz şekilde restore edilmiş durumda.

8. Büyükada Rum Yetimhanesi’ne görün.

Manastır Tepesi ’nde bulunan ve 1899 yılında otel olması amacıyla inşaası tamamlanan ve yetimhane öncelikle almak üzere bir çok amaçla kullanılan bina çok uzun senelerdir kullanılmıyor. Binanın en büyül özelliği ise Avrupa ’nın en büyük, Dünya ’nın ise ikinci büyük ahşap binası olması.

9. Prinkipo Dondurmacısı’nda dondurma yiyin.

Büyükada ’ya gidip de burada dondurma yemeden dönmek olmaz.

10. Aşıklar Yolu’nda turlayın.

Büyükada ’da faytonla yapılan ufak turun rotasına Aşıklar Yolu da deniyor. Bu rotayı yürüyerek de takip edip adayı gezebilirsiniz.

11. Heybeliada Değirmen Tepesi’ne yürüyün.

Adını orada bulunan eski esinti değirmeninden bölge tepecik, Değirmen Burnu veya Aşıklar Tepesi olarak da adlandırılıyor. Ada’nın dört tepesinden biri olan Değirmen Tepesi ’nin manzarasının diğerlerinden aşağı kalır yanı yok. İstanbul ’u boydan badana izleyebilrsiniz.

12. Değirmenburnu Piknik Alanı’nda piknik yapın.

Yaklaşık yüz dönümlük bir alan üstüne kurulu bu mesire uygun mükemmel manzarya nazır bir piknik yapabilirsiniz.

13. Troçki ’nin yaşadığı evi görün.

Büyükadada ’ama Sivastopol Köşkü meşhur Rus siyasetçi ve asker Lev Troçki ’ye sürgün hayatı baştan başa 4 buçuk sene ev sahipliği yaptı. Köşkün son hali o kadar iyi durumda olmasa da görülmesi gereken yerlerden.

14. Avuç Içi Nikola Hangar Müze Alanı ’nı gezin.

Büyükada ’da 2010 yılında gevşemiş olan Adalar Müzesi ’nin içinde yer alan müze alanının kesintisiz sergilerinden “10 Dakikada Prens Adaları” sergisini gezebilrsiniz. Keza Çınar Müze Alanı ’nda da açıkhava sergileri bulunuyor.

15. Büyükada Köşkleri’ni görmeye gidin.

Con Paşa Köşkü, İzzet Paşa Köşkü, Reşat Nuri Güntekin Köşkü, Kuyumcuyan Köşkü gibi adanın harikulade binalarını görebilirsiniz.

16. Dilburnu Tabiat Parkı’nda mangal yapın.

Büyükada ’da bulunan bu parkta keza piknik yapabilir ayrıca de içinde yer alan küçük koylardan denize girebilirsiniz. Çam ormanları ile kaplı alan, adanın mangal yakmanın yasaklanmış olmadığı ender yerlerinden.

17. Burgazada Öğretmenevi’nde balık yiyin.

Güzel bir manzaraya aleyhinde, uygun fiyata balık yemek yemek veya yalnızca akarsu içmek isterseniz Burgazada Öğretmenevi ’ne uğrayabilirsiniz.

18. Bayrak Tepecik’ye çıkın.

Burgazadası ’na gidip Bayrak Yığın ’ye çıkmadan olmaz. Marmara Denizi ’ni ayağınızın altına getiren adanın tek tepesine çıkıp sessiz, ağırbaşlı bir ara verme verebilirsiniz.

19. Avuç Içi Yani Kilisesi’ni ziyaret edin.

Bu kilisenin yerindeki ilk kilise İmparator Teophilos`un (829-842) karısı İmparatoriçe Theodora tarafından Burgazadası`na sürgün edilmiş ünlü din adamı Methodius`un hükümlü edildiği hücrenin üzerine yapı ettirilmiştir. 1899’da yapılan bugünkü kilisenin heybetli bir ahşap işçiliği vardır.

20. Kumluk Plajı’nda denize girin.

Diğerlerine kadar oldukça ufak ve ağırbaşlı kalan Kınalıada ’daki Kumluk Plajı ’nda denize girebilirsiniz.

21. Sedef Adası’nda ağırbaşlı bir gezintiye çıkın.

Sedef Adası ’nda yapılacaklar epeyce sınırlı olsa da diğerlerine nazaran daha pak ve ağırbaşlı denizinde yüzmek, güneşlenmek ya da bir şeyler yiyip içmek için için Clup Ada Sedef ’e ya da Sedef Adası Plajı ’na gidebilirsiniz.

22. Hristo Tepesi ’ne çıkın.

Romen Diyojen ’in sürgün edilip hayatını kaybettiği Hıristo Tepesi ’ndeki Hristo Manastırı ’nı da ziyaret edebilrsiniz.

23. Büyükada Hamidiye Camisi’ni gezin.

1893 yılında  II.Abdülhamit ’in emriyle, mimari açıdan batı etkisiyle, yüksekçe bir yokuş üzerina inşa edilmiş olan cami, güzel  bir bahçe içinde, alışılmış olduklarınızın haricen, epeyce farklı ve hoş bir inşa.

24. Bisiklete binin.

Bunu söylemeye lüzum değil ola ki de ama Adalar ’a gidip bisiklete binmek yapılacaklar listesinin birincil sırlarında yer alıyor. Adalar’da bisiklet kiralayabileceğiniz öyle fazla yer mevcut.

25. Faytona binmeyin!

Bütün bunları yaparken bol bol yürüyün veya bir bisiklet kiralayın. Faytona binip, atlara yapılan eziyete karşılıklı olmayın.

Yaz Geldi Adalar Sizi Bekliyor! 25 Adımda Adalar’da Neler Yapılır? www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yaz Geldi Adalar Sizi Bekliyor! 25 Adımda Adalar’da Neler Yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık