Anasayfa / Genel / Siklamen Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetişir, Özellikleri Nelerdir?

Siklamen Çiçeği Bakımı, Nasıl Yetişir, Özellikleri Nelerdir?

Siklamen, çuhaçiçeğillerden olup, geniş yaprakları bulunan ve uzun saplı bir bitkidir. ‘Doğada orijinal 23 çeşidi bulunur ancak daha sonra Avrupalılar tarafından siklamen çiçeklerinin kapalı mekânlara dair özel türleri geliştirilip üretilmiştir. Esasen bahçe ya da balkon bitkisidir ancak günümüzde iç mekan süslemeleri için de kullanılmaktadır. Siklamen çiçeklerinin kokusu dikkat çekici, hoş bir yoğunluk taşır. Hal arasında ismi buhur-u Meryem olarak da anılır. Beyaz, pembe, kırmızı gibi renkleri vardır. Boy uzunlukları 20 santimden başlamak üzere yarım metreyi bulabilmektedir. Çiçek yapısı ters lale biçimindedir ve bakımları kolaydır.

Siklamen çiçeklerinin canlı olduğu ve çiçek açtığı dönemler sonbahardan başlamak üzere ilkbaharın neredeyse ortalarına kadarki zaman dilimini bulabilmektedir. Onlar için yaz dönemleri ise dinlenme dönemi demektir. Güneşi çok fazla sevmeyen siklamen çiçekleri yaz ortasından sonra yeni filizler çıkarmaya başlar. Bunun için günlerin kısalmaya başlamış olduğu uygun bir zamanı kendisi belirlemektedir. Siklamen çiçeklerinin doğal ve de sonradan üretilen çeşitleri olduğundan soğuğa dayanıklılıkları da buna göre değişmektedir.

Doğal siklamen çiçekleri genellikle eksi otuz derece sıcaklıklara kadar direnç gösterebilirken, sonradan Avrupalılar tarafından üretilenler yalnızca eksi bir kaç dereceye kadar tahammül edebilirler zira onlar iç mekânlar için süs bitkisi olarak tasarlanmışlardır. Ancak elbette ki doğal siklamenler arasında da soğuya dayanıksız bazı çeşitler olduğu gibi, sonradan üretilen siklamenler arasında da soğuğa son derece dayanıklı çeşitler de bulunmaktadır.

Siklamen çiçeklerini eğer iç mekânlarda bulundurmayı tercih etmişsek, onları muhakkak ki hava akımı olan yerlerde tutmalıyız. Siklamen çiçekleri için havadar ortam son derece önemlidir. Eğer kapalı mekânlar için üretilen bir siklamen çiçeğiniz varsa aşırı soğuk hava ile sürekli temasından kaçınmalısınız ve eksi derecelerde onu çok fazla bulundurmamalısınız. Siklamenleri sularken özenli olmalısınız. Sonbahara kadar toprak kurudukça sulamalı, sonbaharda ise sulama işlemi için toprağın çok fazla kurumasını beklemelisiniz.

Yaz dönemlerinde güneşi direk almamalarına dikkat etmelisiniz. Ancak ekim ve mart ayı aralığında günde en az bir saat direk olarak güneş alabilecekleri bir yerde bulundurmalısınız. Siklamenler dinlenme dönemine girdiğinde ise üç sulamada bir ek besinler vererek yorgunluklarını atmalarına yardımcı olmalısınız.

İlginizi Çekebilir

takilar

İsimli Kolyelere Yeni Soluk Getiren Hariqa Takılar

Kadınların vazgeçilmezi, kıyafetlerinin olmazsa olması aksesuarlar arasında olan takılar çok geniş bir yelpazede çeşitlenmiştir. Ürün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir