1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ocak Temizliği Nasıl Yapılır, Parlatılır?

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır, Parlatılır?

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır, Parlatılır?

Ocak gün içerisinde en az bir kere kullanılan bir alandır. Bu nedenle düzenli olarak ocağın temizliği yapılmazsa bu yemeklerin de çok hijyenik olmamasına neden olur. Nasıl gittiğiniz bir restoranda mutfağının ve ocağının temiz olması sizin için önemliyse, evde de aynı şekilde ocak temizliğine önem vermelisiniz. Her yemek sonrasında özellikle de yağ ile pişirilen yemeklerden sonra ocak en azından bir bezle üzerinden geçmek gerekiyor. Bunun için çok iyi üretilmiş olan ve kiri derinlemesine temizleyen birçok ilaç satın alabilirsiniz.

Eğer ocak çok uzun süre temizlenmediyse öncelikle tüm aksamlarını sökmelisiniz. Eğer bulaşık makinası varsa bulaşık makinasına atmalı eğer yoksa deterjanlı kaynar suda bir süre bekletildikten sonra çok iyi şekilde temizlenmelidir.  Daha sonra öncelikle yağ sökücü spreyler ocağa sıkılmalı ve bir 20 dakika bekletilmelidir. bu kurumuş kir ve yağları biraz hafifletecektir. Daha sonra bir bez ile bu kirleri temizlemelisiniz. Ardından kalıntılar için cif gibi krem bir temizleyiciden yararlanmalısınız. Bunu kirin geçmediği alanlara dökmeli ve 5 dakika bekledikten sonra bulaşık süngeri ile sürtmeye başlamalısınız. Bu aşamayı temizlenene kadar devam etmelisiniz. Daha sonra deterjanlı bez ile ara ara sökülen kalıntıları almalısınız. En son tekrar yağ ve kir sökücü sprey kullanılmalı ve 5 dakika daha beklendikten sonra yine deterjanlı temiz bezle temizlenir.

21 Ağu, 2017

Kıyafete, Halıya, Koltuğa, Ayakkabıya Yapışan Sakız Nasıl Temizlenir?

Son aşama olarak duru su ile iyice arınana ve parlayana kadar bezle silmeye devam etmelisiniz. İlaç ve deterjan oldukça fazla kullanıldığı için bunların tamamen temizlenmesi biraz uzun sürebilir ama iyice arındırmaya ve deterjan kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Ocağı sürekli olarak temizleyemeyen biri iseniz bu aşamada öncelikle alüminyum folyo serip her yerini kapatmalısınız. Ocak kısımlarını açık bırakıp daha sonra ocakları yerleştirmelisiniz. Ocağı yakmadan önce kuru olmasına dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap