1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Makyaj Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Makyaj Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Makyaj, kuşkusuz ki kadınlar için güzel görünmekte kullanılan en etkili silah. Aynı zamanda da doğru renklerin, doğru tonlamalarla kullanıldığı bir sanat.  Her sabah emek ve hakkını vererek ortaya çıkardığınız eserinizin daha uzun süreli olarak kalıcı olmasını kim istemez ki? Ancak gün içinde özellikle dış çevre faktörlerine bağlı olarak dağılan ve akan bir makyajla gün sonunda baş başa kalmak istemiyorsanız, çok basit ama etkili yollarla gün içinde makyajınızı tazelemek de fayda olacaktır. Gün içerisinde makyaj tazelemede dikkat edilecek en önemli nokta renk farklılıklarından kaçınmaktır. Makyajı yaparken kullandığınız malzemelerden devamını sağlamak önemlidir.

Makyaj tazelemede dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  • Öncelikle cildimizin nem dengesini koruyup korumadığı önemlidir. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle yüzünüz için daha canlı bir görünüm ve nem dengesi yakalayabilirsiniz. Sabah sürülen fondöten veya pudranın özellikle ter faktörü yüzünden akması sonucu parlamalar oluşabilir. Sadece parlamaların gitmesini sağlamak adına alın ve yanak bölgenizde tazeleme yapmanız sizi oluşabilecek tonlama farklarından koruyacaktır.
  • Gözler yaptığımız makyajı vurgulayan en önemli noktadır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz özellikle göz kapağınızın üzerinde gün içinde farınızın topaklandığını fark edebilirsiniz. Bir diğer sorun ise ne kadar kaliteli olursa olsun, kullandığınız eyeliner ve maskara gün içinde gözaltlarında ve kenarlarında birikme yapabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için öncelikle göz makyajına başlamadan önce dengeleyici bir taban uygulamak faydalı olacaktır. Göz makyajını tazelerken silme işleminden daha ziyade ufak ve sık dokunuşlarla renk tonunun sabitlemek gözlerde ki yorgun görünümü alacaktır.
  • İçilen çay ve kahvelerin bardak kenarlarında, yediklerimizin üzerinde bıraktığımız, gün içinde sadece dışarıda ince bir hat olarak kalan ve sizden gün içinde en çok yenilenme bekleyen dudaklarınıza geldiğimizde, kullandığımız ruju kat kat yeniden sürüp çirkin bir görüntü yakalamaktansa parlatıcı kullanarak dışarıda birikim yapmış olan ruju dudaklarınıza yedirerek daha doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.
  • Solmuş görünümünüzden sizi bir anda uzaklaştırabilen allık ise belli aralıklarla, kulak diplerinizden başlayarak tarak hatta mümkünse tazelerken yarım tarak fırçaların yardımıyla tazelenmelidir. Farklı tonda bir allık tercih edilmemeli, aynı ton üzerinden daha az allık kullanılarak üzerinden geçilmelidir.

Makyaj tazelemede özellikle kendi yüzünüzü tanımalı, hızlı deforme olan, akan bölgelerinizi bilmelisiniz ve ufak dokunuşlarla değişiklikler yaratacak bölgelerin tazelenmesini sağlamalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap