1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Işık Almayan Odaları Aydınlatma Rehberi

Işık Almayan Odaları Aydınlatma Rehberi

Evinizde güneş almayan veya apartman boşluğuna bakan, penceresiz bir oda olabilir. Özellikle büyük kentlerde, sıkışık mimari sonucunda ortaya çıkan bu odalarda aydınlatma en büyük problem. Özellikle kış aylarında daha az güneş alan bu odalar, gün ortasında bile karanlık olabiliyor.

Işık almayan odaları aydınlatmak, hem dekorasyon hileleri hem de odanın içerisinde yapacağınız bir takım değişiklikler ile gayet kolay hale gelebiliyor. Bu rehber içerisinde, ışık almayan odaları nasıl aydınlatacağınızı öğrenebilir ve evinizi çok daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Işık Almayan Oda Nasıl Aydınlatılır?

Odanız penceresinin küçük olması veya mimari hatalar nedeniyle ışık almayabilir. Bu gibi durumlarda oda içerisinde yapacağınız bir takım dekoratif değişiklikler ile odanızı daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

Öncelikle, odanın neden ışık almadığını belirlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Aşağıdaki maddeleri kontrol ederek, eğer gerekliyse düzenlemeleri yaptıktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz. Her şeyden önce, aşağıdaki maddelerden emin olun:

 • Pencerenizin önü boş mu?
 • Perdeleriniz yeteri kadar ince mi?
 • Mobilyalarınız gelen ışığı kesecek şekilde mi konumlandırıldı?

Bu üç konuya dikkat etmediğiniz sürece odanızı aydınlatmanız mümkün değil. Pencerenizin önü tamamen boş olmalı, herhangi bir mobilya ile kapatılmamalı ve mümkün olduğu kadar ince perdeler tercih edilmeli.

Ayna

Karanlık odalarda ayna kullanımı içerideki ışığın çok daha dengeli yayılmasını sağlayacak ve aynı zamanda odanızı daha ferah gösterecektir. Öncelikle odanızda hangi nesneleri ön plana çıkarmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Bir vazo, tablo veya odada büyük yer kaplayan kolon gibi mimari unsurları ön plana çıkarabilirsiniz.

Aynayı, tam olarak ön plana çıkarmak istediğiniz nesneyi görecek şekilde yerleştirmelisiniz. Bu durumda, oda içerisindeki alan daha geniş görünecek ve psikolojik olarak daha aydınlık hissedilecektir.

Mobilya Seçimi

Işık almayan odalarda mümkün olduğu kadar modern tarzda mobilya seçmeniz öneriliyor. Klasik ve daha fazla yer kaplayan mobilyalar yerine, modern ve daha ince çizgilere sahip mobilyaları tercih etmeniz gerekmekte.

Modern mobilyalar, klasiklere kıyasla daha az yer kapladığı gibi, görüntü olarak da oldukça sade oluyor. Bu nedenle, bu tarz mobilyaları tercih ederek odanızı çok daha aydınlık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Mobilyalar konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, mobilyalarınızın boyunun çok yüksek olmaması. Özellikle dolaplarınızı tavana ulaşmayacak ürünlerden tercih etmeye çalışın. Odanın tavanı ne kadar aşağıda görünürse, o kadar karanlık bir atmosfere yol açacaktır.

Perde Seçimi

Işık almayan odaların perdeleri mutlaka ince olmalı. Mümkün olduğu kadar içeriye ışık alan perdelerden tercih etmelisiniz. Desenliden ziyade sade modellere öncelik vermeye dikkat edin. Bu sayede içeriye daha fazla ışık girmesine olanak sağlanabilir.

Bunlara ek olarak perde renginizi her zaman beyaz ve beyaza yakın tonlarda tutmaya özen gösterin. Farklı renklerdeki perdeler her ne kadar ince olursa olsun, ışığı daha fazla tutacağı için tercih edilmemelidir.

Halı

Karanlık bir odada kullanacağınız halı da oldukça önemli bir faktör. Doğru seçim yapmamanız halinde, oda içerisinde kasvetli bir ortam oluşması olası. Bu nedenle ışık almayan odalarda halı seçiminizi mutlaka açık renklerden yana yapmalısınız.

Aynı şekilde, halınızın mümkün olduğu kadar küçük olmasına dikkat edin. Işık almayan odada ne kadar boş yer bırakırsanız o kadar ferah bir görüntü elde edersiniz. Halı seçiminizde de bunu göz önünde bulundurmaya özen gösterin.

Aksesuarlar ve Tablolar

Karanlık bir odada duvarlara tablo asmanın yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu durum tam aksine, odayı çok daha aydınlık göstermenizi sağlayabilir. Odanıza asacağınız, özellikle açık tonların hakim olduğu bir tablo ile ortamın dokusunu değiştirmeniz mümkün. Oda içerisinde bir de bu tabloyu görecek şekilde ayna yerleştirmeniz çok doğru bir tercih olacaktır.

Tablonun aksine, ışık almayan odalarda mümkün olduğu kadar az aksesuar kullanmanız öneriliyor. Biblo, süs eşyası gibi dekoratif parçaları az sayıda tutmaya özen göstermelisiniz.

Aydınlatma

Işıklandırma, karanlık odalarda en kritik noktalardan biri. Odanızı mecburen yapay bir ışık kaynağı ile aydınlatmanız gerektiği durumlarda, avize veya lambanızın herhangi bir kumaşla kaplı olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer kumaşla kaplı bir lamba kullanıyorsanız, bu kumaşın ipek ve buna benzer ışığı daha fazla geçiren malzemelerden üretildiğine emin olun.

Aydınlatma konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, kullandığınız ışığın rengi. Beyaz ışık her ne kadar daha fazla aydınlatma özelliğine sahip olsa da, ortamın atmosferini çok daha soğuk göstererek, daha karamsar hale getirecektir. Bu nedenle, sarı tonlarda ampulleri kullanmanız gerekiyor.

Yerleşim

Yeteri kadar ışık almayan bir odada yerleşim çok önemli. Mobilyalarınızı doğru şekilde yerleştirmeniz durumunda, odanıza giren ışığı kat kat artırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit.

Öncelikle, mobilyalarınızın sayısını mümkün olduğu kadar azaltın. Işık almayan odada çok fazla mobilya bulunması sadece odada bir kaos yaratacaktır. Bu nedenle odadaki kullanmadığınız mobilyaları bağışlayın veya başka bir odaya yerleştirin.

Pencerenizin önünü her zaman boş bırakmanız gerektiğini unutmayın. Mümkünse koltuk ve sehpa da dahil olmak üzere, pencerenin önüne hiçbir mobilya yerleştirmeyin. Böylece odanıza gelen ışığın çok daha rahat yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Koltuklarınızı en fazla ışık alan noktalara yerleştirmelisiniz. Oda içerisinde otururken bu koltukları kullanacağınız için, oturduğunuz noktanın yoğun ışık alması, psikolojik olarak odanın genel atmosferinin de aydınlık olduğunu düşünmenizi sağayacak.

Oda ortasında sehpa, puf gibi mobilyalar kullanmamalısınız. Bu eşyalar gereksiz yer kaplayarak ışığı engelleyecektir.

Karanlık Odalar Ne Renk Boyanmalı?

Duvar boyaları, bir odanın atmosferini belirleyen en önemli unsur. Yeteri kadar ışık almayan odalarda kullanmanız gereken renk oldukça basit. “Beyaz.”

Beyazın herhangi bir tonu olmadan, direk olarak beyaz renk kullanmanız odanızın çok daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. İç mimarların özellikle değindiği bu konu herhangi bir alternatife veya farklı bir görüşe yer vermiyor. Işık almayan odalar için en ideal duvar rengi beyaz.

Duvarların tamamını beyaza boyamak odaya biraz soğuk bir hava katabilir. Bunun önüne geçmek için uygun şekilde yerleştirilmiş tablo ve mobilyalar kullanmanız gerekiyor. Odanızda uygun köşelere çiçek koyabilir, duvarlara renkli tonlarda tablolar asabilirsiniz.

Karanlık Odalar İçin İdeal Çözüm

Odanız her ne kadar karanlık olursa olsun, doğru şekilde dekore etmeniz durumunda çok daha ferah bir atmosfer elde etmeniz mümkün. Bunun için bu rehberde yer alan her adımı dikkatli bir şekilde uygulamalısınız.

Rehberde yer alan her noktayı uyguladıktan sonra aşağıda yer alan listenin tamamını uygulamış olduğunuza emin olun. İstisnai durumlar haricinde, bu maddelerin uygulandığı az ışık alan oda, çok daha ferah  bir görüntüye kavuşacaktır.

 • Duvarlarda ferah renklerde tablolar kullanın.
 • Mümkün olduğu kadar ince ve ışık geçiren perdeler tercih edin.
 • Kalın, eski ve klasik mobilyalar yerine daha ince çizgilere sahip modern mobilyalar tercih edin.
 • Tüm odayı kaplayan, koyu renkli bir halı yerine açık renkte, daha küçük bir halı edinin.
 • Pencerenizin önünü her koşulda boş bırakın.
 • Duvarlarınızda mutlaka beyaz renk kullanın.
 • Oda içerisinde daha az süs eşyası bulundurun.
 • Aynaları önemli objeleri yansıtacak şekilde konumlandırın.

Bu Makalemizde ışık almayan odaları aydınlatma ile ilgili püf noktalara değindik.

Yorum Yap

Yorum Yap