Anasayfa / Genel / İs Lekesi Nasıl Çıkar

İs Lekesi Nasıl Çıkar

İs lekesi, dumanın oluşturduğu bir lekedir. Duman ise bir yanma sonucu yakıttan dolayı meydana gelir. Bu nedenle siyah, gri arası bir renge sahiptir. Genellikle kış aylarında başımıza gelmekle beraber eğer odanın içinde soba kuruluysa bu is, duvarlara, halılara, döşemelere, perdelere sinebilmektedir. Zamanla rengi koyulaşmaya başlamaktadır.

Kıştan çıkışta özellikle döşemelerde perdelerde oluşan is lekesini geçirmek için kuru temizleme ile uğraşmadan is lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun için en etkili yöntem benzin kullanmaktır. En hızlı ve en kolay şekilde is lekesini çıkartan benzin çok mantıklı gibi görünmese de oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için litrelerce benzine de ihtiyacınız yoktur. Az miktarda benzini beyaz bir beze bir miktar dökerek bölgeyi çok fazla zorlamadan hafif hareketler ile silmek oldukça yeterli ve etkili olacaktır.

Bir diğer etkili ama benzinden biraz daha az etkili olan limon yöntemidir. Bu yöntemde limon suyu kullanılır ve yine beyaz bir beze bir miktar alınıp yine çok fazla bastırmadan, kumaşın veya isi çıkartılacak olan yerin rengini veya dokusunu bozmadan silmek ve yeterli olacaktır.

Bir diğer oldukça kolay ve ucuz olan yöntem ise tuzdur. Özellikle halıların herhangi bir bakımında veya halıdan direk olarak is lekesi çıkarmada etkili olan bu yöntemde isli olan bölgeye direk olarak tuzu tamamen kapatacak şekilde yaymak. 2-3 saat beklemek, daha sonra sert bir fırça ile halıyı taramak ve süpürge ile temizlemek. İşte bu kadar zahmetsiz olan bu işlem özellikle halılarda kullanılabilir bir yöntemdir.

Eğer duvarlara bulaşmış olan is lekesini çıkarmak istiyorsanız da öncelikle duvarınızın engini atan duvar boyalarından olmaması önemlidir. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın arkasına tekrar boyamanız gerekebilir. İlk olarak duvardaki ise tam olarak sinmeden hemen müdahale etmek her lekede olduğu gibi iste de çok önemlidir. Bulaşık deterjanı ile ılık bir su hazırlayın ve suyu köpürtün. Köpüğünden daha fazla alacak şekilde bulaşık süngeri ile duvarı biraz ovalayın yeterli olacaktır. Eğer evde varsa buna biraz konsantre çamaşır deterjanı da ekleyebilirsiniz. Böylece çok keskin değil biraz daha yumuşak bir temizleme maddesi elde edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir

takilar

İsimli Kolyelere Yeni Soluk Getiren Hariqa Takılar

Kadınların vazgeçilmezi, kıyafetlerinin olmazsa olması aksesuarlar arasında olan takılar çok geniş bir yelpazede çeşitlenmiştir. Ürün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir