1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Evde Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Evde Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yün yorgan özellikle çok soğuk olan bölgelerde, ısınmak bilmeyen evlerde, çok fazla üşüyen kişiler tarafından tercih edilen ve oldukça sıcak tutan bir yorgan çeşididir. Ancak saklanması, yıkanması, ağır olması gibi nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilmez hale geldi. Oysa kendisi kadar sıcak tutabilecek olan yorganlardan daha uygun fiyatlı olmakla beraber aynı zamanda daha da sağlıklıdır. Eğer yorganınız kaliteli yünlerden yapıldıysa da on yıllar boyunca bozulmadan, yıpranmadan kullanabilirsiniz.

Yün yorgan yıkamanın püf noktaları

Öncelikle ilk tavsiyem yüne kesinlikle sıcak suyun değmemesidir. Bu yünlerin şeklinin bozulmasına, birbirinin arasına girip bir bütün haline gelmesine ve yumuşaklığını kaybetmesine neden olmaktadır. Örneğin yün kıyafetlerinizi elde yıkamaz da makinaya atarsanız oldukça çektiğini ve küçücük kaldığını göreceksiniz. Üstelik şekilleri de bozulacaktır. Bunun için yün yorgan temizliğinde önce soğuk su kullanacaksınız. Büyük bir yün yorgan için öncelikle makinanızın en az 12 kiloluk olması gerekmektedir. Çift kişilikler için daha da büyük bir makinaya ihtiyacınız olacaktır. eğer makine elverişli değilse bunun için diğer şansınız küvetiniz olmasıdır. Eğer küvetiniz yok ise yün yorganı sığdırabilecek kadar büyük bir kap edinmeniz kesinlikle gereklidir.

Yün yıkama yöntemleri

Küvetinizin bulunduğunu var sayarak devam edelim. Öncelikle küvetin yarısına kadar soğuk su doldurun ve yorganı bu suyun içine yatırın. Yorgan suyu tamamen çekene kadar iyice bekleyin. Daha sonra yün için üretilmiş hassas deterjanlardan edinin ve bu deterjandan 1 su bardağı kadar tek kişilik yün yorgana 1,5-2 su bardağı kadar çift kişilik yorgana dökün. Gücünüzün yettiği ölçüde yorganı bu suya batırıp çıkartın. Bu aşamada iki kişi olmak iyi olacaktır çünkü zaten ağır olan yün suyu çekince iyice ağırlaşacaktır. Yorgan ilaçlı suda bir süre bekledikten sonra bol su ile uzun uzun durulayın. Deterjan kalmadığına emin olana kadar yıkamanız bu aşamada çok çok önemlidir.

Yorganı düz bir zeminde kurutmak çok önemlidir. Böylece yorgan kalıp gibi kuruyacaktır. Yorganın küvetteyken fazla suyunu almak için temiz ayaklarınız ile üzerinde yorganı biraz ezebilirsiniz. Yorganın kuruması çok uzun zaman alacaktır bu nedenle çok sıcak günleri beklemeniz önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap