1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Ev Kadınları İçin Pratik Tasarruf Önerileri

Ev Kadınları İçin Pratik Tasarruf Önerileri

Tasarruf etmek zormuş gibi görünse de, günlük yaşamınızda yapacağınız bazı ufak değişiklikler ve biraz da dikkatle, küçük paralarla birikime başlamak, ileride lazım olduğunda nakdinizin olmasında büyük fayda sağlar. Kazancınıza oranla bir birikim yapmak elbette ki önemlidir. Ancak günlük hayatta da bazı şeylere dikkat ederek ekonominize katkı sağlayabilirsiniz.

Özellikle ev kadınları için para biriktirmek ve tasarruf etmek, erkeklere göre biraz daha kolaydır. Çünkü ev içinde erkeklere göre daha fazla zaman geçirirler ve bu süre içinde daha fazla eşya ve durum ile karşı karşıya kalırlar. Yazımızda evde tasarruf yapma konusunda bazı önerilerden söz edeceğiz, okumaya devam edin.

Elektrik Tasarrufu

Özellikle akşam saatlerinden gece geç saatlere kadar evin çeşitli bölümlerinde kullanılan lamba ve ampuller tozlandığında, ışığı yarı oranda az yansıtır. Daha çok ışık ihtiyacı ile daha çok lambanın açılması, sürekli olarak gereksiz yere daha fazla elektrik tüketmenize neden olur. Artık kullanımı azalmaya başlamış olsa da, akkor lambalarınızı, led ya da floresan olanlarla değiştirirseniz, aydınlatma konusunda harcadığınız elektrikte yüzde 80’e kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Küçük Ev Aletleri

Her evde pek çok elektrikli ev aleti bulunmaktadır. Küçük ev aletlerinin, diğerlerine göre daha çok elektrik harcadığı belirtilmektedir. Örneğin tost makinesi, saç kurutma makinesi, su ısıtıcı gibi küçük ev aletlerinin daha ekonomik kullanılması ile tasarruf yapılabilir. Bir saç kurutma makinesinin 10 dakika çalışmasının ortalama bir ampulün 3 saat yanmasına denk geldiği düşünüldüğünde, bu tür elektrikli ev aletlerinin ihtiyaç kadar çalıştırılması tasarruf yapmanızda önem taşımaktadır.

Buzdolabının Konumu

Buzdolabınız, evinizdeki kalorifer ya da benzeri bir ısı kaynağına yakın bulunuyorsa, soğutma yapmaya devam edebilmek için daha fazla elektrik kullanacaktır. Belirli bir ısıda yiyeceklerinizi saklamak için sürekli olarak çalışmak zorunda olan buzdolabınız, herhangi bir ısı kaynağından etkilenerek daha çabuk ısınacak ve daha sık devreye girecektir. Buzdolabınızın konumunu, herhangi bir ısı kaynağından uzakta bulundurmanız, bu konuda daha az elektrik tüketmenizi sağlar.

Bulaşık ve Çamaşır Makinesi Kullanımı

Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam dolmadan çalıştırmayın. Makinenizin kapasitesi dolmadan çalıştırmanız ve yıkama yapmanız, gereksiz yere kullanım ve bu da elektrik sarfiyatı demektir. Çeşitli markaların tüm bulaşık ve çamaşır makinelerinde ekonomik mod bulunmaktadır. Bulaşıklarınızın ya da çamaşırlarınızın çok kirli olmadığı durumlarda, daha az elektrik harcayan ve daha kısa süren yıkama programları ile makinenizi çalıştırın. Bu davranış da toplamda ciddi bir ekonomi yapmanızı sağlayacaktır.

Sürekli Prize Takılı Olan Aletler

Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu şarjı gibi aletlerin sürekli olarak elektrik prizinde takılı kalmaması gerekiyor. Kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda elektrik harcasalar da, hepsi birleştiğinde harcadığı elektrik hiç de az olmamaktadır. Kullanmadığınız cihazları elektrik prizinden çekerek tasarrufunuza katkı sağlayabilirsiniz.

Yeni Bir Elektrikli Ev Aleti Satın Alırken

Yeni bir elektrikli ev aleti satın alırken sadece fiyatına değil, enerji verimliliği ve tüketimine de bakmalısınız. Bir çok markanın elektrikli aletlerinin üzerinde, ne kadar elektrik harcadığı ile ilgili işaretler ve etiketler vardır. Satın almayı düşündüğünüz cihaz hakkında fiyat karşılaştırması yaparken, enerji tüketimine de bakın. Bir elektrikli ev aletini ortalama 10 yıllık kullanım süresi boyunca harcayacağı elektrik dikkate alındığında, ekonomik olanlar ve az tüketim yapanlar kesinlikle tercihleriniz arasında olmalıdır.

Açık Kalan ya da Damlatan Musluklar

Kullanılmadığı halde açık bırakılan mutfak ya da banyo musluğu boş yere su tüketmenize neden olacaktır. Aynı şekilde onarımı yapılmamış damlatan musluklarınız da gereksiz yere su tüketmenize neden olur. Elektrik tüketimi konusunda olduğu gibi su tüketimi konusunda da bilinçli olmanız, her faturada belirli miktarda paranın cebinizde kalmasını sağlar. Unutmayın ki, yapılan araştırmalarda gösterdiğine göre, kullanılmadığı halde boşa harcanan su miktarı her yıl kişi başı 12 tonu bulmaktadır.

Alışveriş Yaparken Seçim Yapmak

Düzenli olarak haftada bir ya da ihtiyacınız olduğunda yaptığınız ev ve kişisel alışverişlerinizi tek bir market ya da alışveriş merkezinden yapmaktansa biraz daha fazla zaman ayırıp farklı noktalardan yapın. Çünkü, özellikle büyük market ve alışveriş merkezlerinde ürünlerin fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ürün aynı olsa da, farklı bir noktada daha ucuz fiyata satılabiliyor. Ayrıca büyük market ve alışveriş merkezlerinde birden fazla markanın ürünlerini karşılaştırabilme ve indirimde olanı alma, kampanyalardan yararlanma şansınız da olabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap