Anasayfa / Genel / Çift, Bilingualizm, İki Dillilik Nedir?

Çift, Bilingualizm, İki Dillilik Nedir?

Çocuklarımız anadilini nasıl öğreniyor diyerek söze başlayalım. Her çocuk henüz doğmadan anne karnın da sesleri duymaya başladığı andan itibaren anadilinin gram arttığını zihnin de oluşturmaya başlamaktadır. Eski zamanlar da birçok filozof bu konu üzerin de ayrı ayrı fikirlere sahip olmuşlardır. Bazıları çocuklar bazı şeyleri bilerek dünyaya gelir ve dünya da yapılan deneylerle aslın da çocukların zihinlerin de var olan bilgilerin açığa çıkması sağlanmaktadır demişlerdir. Diğerleri ise çocukların hiçbir şey bilmeden dünyaya geldiklerini tüm bilgileri dünya da öğrendiklerini savunmuşlardır. Ancak yapılan deneylerle çocukların tepkileri ölçülmüş ve anne karnında ki bir bebeğin seslere göre değişik tepkiler verdiği gözlenmiştir. Bir bebeğin beynin de anadili hafızası ile yabancı dil hafızası bulunduğu kanısına varılmıştır.

Bundan sonra çocuğa anadili dışın da hangi dil öğretilirse öğretilsin çocuk yeni öğrenmekte olduğu dili anadilinin gramatikal ile karıştırmadan öğrenecektir. İşte çift dillilik bu nokta da ortaya çıkmaktadır. Daha önce ki yıllara göre çocuklara yabancı dilin öğretilmesi için bir kaç yıl büyümesinin beklenmesi yönün de bazı yanlış bilgilere sahip çoğunluk bulunmaktaydı. Ancak artık bu sav çürütülmüş olup çocukların bebeklik yıllarıyla birlikte yabancı dilin öğretilmesinin çocuklar adına hiçbir sakıncasının olmadığı anlaşılmıştır. Normal de 2 yaşında ki bir çocuk dilini yeni yeni konuşmaya küçük kısa kısa devrik cümleler kurmaya başlamaktadır.

Ancak çift dilli çocuklar da bu yaşlar da konuşma sıklığının görülmemesine şahit olunmaktadır. Çünkü sadece anadilini öğrenen çocuk öğrenmiş olduğu kelimelerin karşılığın da başka bir dille karşılıklarını da öğrenmemektedir. Bu da çocukların daha erken konuşmasını sağlamaktadır. Diğer yandan çift dilli çocuklar (Bilingualizm) anadilin de öğrenmiş oldukları kelimelerin diğer dilde ki karşılığını öğrenmeleri gerektiğinden normal de 100 kelime öğrenmiş bir çocuk bu durum da 200 kelime fazladan öğreneceğinden konuşması da bir müddet gecikebilmektedir. Tabi bu durum o çocuğun geç konuştuğu gibi söylenenleri de geç anladığı anlamına gelmemektedir. Her iki dilde söylenen hemen hemen her şeyi anlayabilecek ve talimatları yerine getirebilecek kapasiteye sahip olmaktadırlar. Çift dilli olmak eksi değil bir artıdır.

İlginizi Çekebilir

takilar

İsimli Kolyelere Yeni Soluk Getiren Hariqa Takılar

Kadınların vazgeçilmezi, kıyafetlerinin olmazsa olması aksesuarlar arasında olan takılar çok geniş bir yelpazede çeşitlenmiştir. Ürün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir