1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Çeyizde Olması Gerekenler

Çeyizde Olması Gerekenler

Evlenmek isteyen kızların vakit ve bütçe ayırmaları gereken en önemli şeylerden biri de çeyiz için alınacaklardır. Evlendikten sonra kullanılacak olan eşyaların büyük bir kısmını içeren söz konusu çeyiz listesini tamamlamak çok da kolay olmamakta kimi zaman yıllar sürmektedir.

Ancak günümüz şartları ile annelerimizin zamanındaki çeyiz anlayışı çok da uyuşmamakta günümüzde el işleri ve danteller yerine daha fonksiyonel ve kullanışlı ürünler ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden işe yarayacak ürünleri tespit etmek ve alışverişimizi bu şekilde yapmak faydalı olacaktır.

Çeyiz İçin Gerekli Malzemeler

Çeyiz hazırlama işi hali hazırda düğün hazırlığı içerisinde olan gençlere ekstra bir maddi külfet olmakla kalmayıp ciddi anlamda vakit kaybına da neden olmaktadır. Bu yüzden gerçekten kullanılacak olan eşyaları belirlemek ve ona göre alışveriş yapmak son derece önemlidir. Çünkü ezbere olarak hazırlanmış pek çok çeyiz alışverişi listesinde kullanılmayacak ya da çok az ihtiyaç duyulan oldukça fazla sayıda eşya bulunmaktadır. Bu eşyalardan bazıları ise şunlardır;

 1. Kahvaltı takımı Bu takım son derece pahalı olmak ile beraber günlük hayatta nerede ise hiç kullanılmamaktadır. Çok özel bir misafir geldiği zaman hevesle bir ya da iki kez kullanılsa da zamanla tamamen kullanım dışı kalmakta ve mutfakta dolap işgal etmekten başka bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden kahvaltı takımı yerine çok şirin ve kullanışlı kahvaltı tabakları alabilir ve ciddi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
 2. Kristal su takımı Son derece gereksiz ve bir o kadar pahalı olan bu takım her çeyiz listesinde ilk sıralarda olsa da hiçbir şekilde kullanılmamaktadır. Günlük hayatta kullandığımız sürahi ve bardaklar misafir geldiği zaman da kullanılmaktadır. Bu yüzden kristal su takımı almak yerine şık bir sürahi-bardak takımı işinizi görecektir.
 3. Abiye yatak örtüsü İsmi de zaten tuhaf olan bu yatak örtüleri astronomik fiyatlara satılmak ile beraber dünyanın en gereksiz ve en kullanışsız eşyası olma konusunda iddialıdır. Günlük hayat içerisinde kullanım alanı olmayan bu ürüne bütçe ayırmak son derece yersizdir.
 4. Saten nevresim takımları Evliliğin ilk zamanlarında heves ile bir ya da iki kez kullanılan bu takımlar uyku konusunda rahatsızlık verdiği için zamanla bir kenara atılan eşyalar arasındadır. Bu yüzden almanız çok da tavsiye edilmemektedir.

Çeyiz Alışverişinde Neler Almalıyım?

Bahsi geçen bu gereksiz ürünlerden ziyade kimi eşyaları da fazla fazla almak gerekmektedir. mevcut olan çeyiz listelerinde adı olan eşyalardan birkaçı günlük hayatta sıklıkla kullanılmakta bu yüzden bunlara bütçe ayırmak çok daha mantıklı olmaktadır.

 1. Bornoz takımı Sıklıkla kullanılmakta olan bu eşyayı doğal olarak sık sık da yıkamak gerekmektedir. Özellikle kış aylarında kurutması da zor olduğu için kimi zaman sıkıntı yaşanmaktadır. Üstelik evinize gelen misafirlere de banyo havlusu ya da bornoz vermeniz gerektiği zamanlar da olmaktadır. Bu sebepten dolayı en az iki tane bornoz takımı almak size fayda sağlayacaktır.
 2. Lastikli çarşaf Hijyen açısından sık sık çarşaf değiştirmeniz gerekmektedir. Size tavsiyemiz ise nevresim takımlarından ayrı olarak çarşaflar almanızdır. Bunlar arasında en kullanışlı olanı ise kayma ya da bozulma gibi sıkıntıları olmayan lastikli çarşaflardır. Yorgan ya da yastık kılıfınızı değiştirmeden direk olarak çarşafınızı değiştirme olanağı yakalayabilirsiniz. Nevresimlerinizle takım olması için tek renk almanız görsel olarak da güzellik sağlayacaktır.
 3. Yemek yapma aşamasında ve gün içerisinde tavalara çok fazla ihtiyaç duymaktayız. Bu yüzden farklı boy ve ebatlarda en az beş adet tavanızın olması size kolaylık sağlayacaktır.
 4. Çay ve meşrubat bardakları Evinize misafir geldiği zaman ikram yaparken arada bardak yıkamak zorunda kalmak istemiyorsanız en az dörder takım çay ve meşrubat bardağı almalısınız. Hele bir de kalabalık misafir gruplarınız gelecek ise bu bardaklar son derece gereklidir.
 5. Düdüklü tencere Zamandan tasarruf etmemizi sağlayan düdüklü tencereler yemek yapar iken büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak çoğu zaman tek bir düdüklü tencere yetmemektedir. Bu yüzden biri küçük biri büyük olmak üzere iki tane olması kolaylık sağlamaktadır. Söz gelimi biri dolu iken ya da bulaşık makinesinde iken diğerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 6. Minik tencereler Yeni evli çiftler genelde iki kişilik yemek yaptığı için büyük tencere takımları çok da kullanılmamakta hatta misafir gelmedikçe ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu yüzden gerek kalan yemekleri ısıtmak gerekse de yemek yapmak için beş altı tane minik tencere almalısınız.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Bu yaz kızım evlenecek onun çeyizine neler koyabilirim diye araştırdım. Bornoz takımını unutmuştuk sayenizde aklımıza geldi.